banner2

banner1

banner22

3.5 Milyar katkı sağlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Nisan ayında kamuoyuna tanıtılan Süper Teşvik olarak adlandırılan Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemine 19 firmanın 23 projesine teşvik belgesi verildi. Projelerden 5’i Karasu ilçesinde hayata geçirilecek.

EKONOMİ 29.07.2018, 14:01
3.5 Milyar katkı sağlayacak
banner48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yeni hükümet sistemine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile ilgili detayları ve teşvik verilecek şirketleri Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programla açıkladı.

5 PROJE KARASU’DA HAYATA GEÇİRİLECEK

İhracat ve ekonomiye ciddi katkı vermesi beklenen 23 yatırım projesinin 5’i Sakarya’ya gelecek. Sakarya’ya verilen projeler Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC şirketinin 4 projenin yanı sıra Kibar Holding’in Assan Alüminyum ile Karasu’da hayata geçireceği yatırım oldu.

ÜLKEMİZİ HEDEFLERİNE ULAŞTIRANA KADAR DURMAYACAĞIZ

Törende katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kalkınması için devlet olarak mücadele ettiklerini ve iş dünyasını önümüzdeki dönemlerde de destekleyeceklerini belirterek “Elini taşın altına koyan iş dünyamızın temsilcileriyle omuz omuza ülkemizi hedeflerine ulaştırana kadar durmayacağız. Atalarımız, 'at binenin, kılıç kuşananın' der. Biz bu anlayışla ülkemizi yönetirken, aynı yaklaşımla yatırım yapan üreten iş dünyamızı da takdirle karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

 

19 MİLYAR DOLARLIK İYİLEŞME

Bu yatırımlar sayesinde, 34 bin 111 doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdamın ortaya çıkacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, firma sahiplerine ve yöneticilerine, Türkiye'nin gelişmesine, büyümesine, hedeflerine doğru ilerlemesine sağladıkları katkılar dolayısıyla teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yatırımlar aracılığıyla ihracata 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlanırken, ithalatın da 12 milyar 312 milyon dolar azalacağını belirtti ve geçen yıl 47 milyar dolara ulaşan cari açıkta 19 milyar dolarlık bir iyileşme yaşanacağını kaydetti.

TEDBİRLER ALMAK MECBURİYETİNDEYİZ

Yüksek teknolojiye dayalı yatırımın çok ciddi sermaye, çok büyük kapasite, etkili araştırma geliştirme ve bunun yanında inovasyon, bunlarla birlikte ihracat anlamına geldiğini, bunlar için de geçmişte örneği görülmeyen, daha önce hiç düşünülmemiş, uygulanmamış ve sağlanmamış teşviklere ihtiyaç olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelecekte cari açık, yüksek faiz, borç prangasından kurtulmak için bugünden bu tedbirleri almak mecburiyetinde olduğumuzu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜ ARTACAK

Programda konuşan dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ise, süper teşvik paketi ile rekabet gücünün artacağına dikkat çekerek, “Türkiye yatırıma, ihracata dayalı bir büyüme sürecine girmiştir. 2017 yılının yatırımlarda yüzde 81 oranında bir artışla kapattık. Şimdi ulaştığımız bu rekor seviyeyi teknolojik değişim hamlesi ile taçlandırmak. Burada en önemli aracımız kendi kaynaklarımız ile sağlamak olacak. Biz Türkiye olarak Sanayi 4.0 sürecini ıskalamamak sürecindeyiz. Zamanın ruhunu en iyi okumak zorundayız. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak. Son 16 yılda ülkemiz yabancı doğrudan yatırımda 180 milyar doların üzerine çıktı” diye konuştu.

25 MİLYAR DOLAR LEHİMİZE OLACAK

Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi Paketinde birçok yeniliğin olduğunu belirten Yıldırım, “Süper Teşvik Paketi 135 milyar TL yatırım hacminde ve 34 bin doğrudan 134 bin dolaylı istihdam sağlayacak. İhracatımıza 6 milyar lira üzerinde ilave bir katkı olacak. İhracata sağladığı yararların yanı sıra cari açığı da 19 milyar lira azaltacak bir proje paketi. Kısacası bu projeler hayata geçtiğinde cari açığımız, ihracat artışı ve ithalattaki azalma dolayısıyla 25 milyar dolar lehimize gelişmiş olacak” dedi.

PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ NEDİR?

Proje Bazlı Teşvik Sistemi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 Sayılı “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 80 inci maddesi ile “Proje Bazlı Teşvik Sistemi”ne ilişkin usul ve esasları belirleyen 2016/9495 sayılı “Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar” kapsamında uygulanıyor.

Söz konusu destek sistemi ile kalkınma planları ve yıllık programlarda öngörülen hedefler doğrultusunda, asgari 100 milyon $ tutarındaki, ülkemizin mevcut veya gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığı azaltacak, teknolojik dönüşümünü sağlayacak, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek yatırımlar proje bazlı olarak desteklenmektedir.

SÜPER TEŞVİK İLE SAĞLANAN DESTEKLER

Belirtilen amaçlara uygun olduğu tespit edilen ve proje bazlı olarak desteklenmesine karar verilen yatırım projelerine nitelik ve ihtiyaçları doğrultusunda çok çeşitli destek alternatifleri sunuluyor. Bu kapsamda yatırımcılar aşağıda belirtilen desteklerin bir veya birden fazlasından yararlanabilecekler.

• Vergisel Destekler

Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Bina inşaat harcamaları için KDV İadesi, Yatırım tutarının 2 katına kadar Kurumlar Vergisi İndirimi veya 10 yıla kadar Kurumlar Vergisi İstisnası

• İstihdam Destekleri

10 yıla kadar Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, 10 yıl süreyle Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Nitelikli Personel Desteği

• Finansal Destekler

Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar Faiz veya Kâr Payı Desteği, Sermaye Katkısı, 10 yıla kadar Enerji Desteği

• Yatırım Yeri ile ilgili Destekler

Yatırım Yeri Tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi, Altyapı Desteği

• Diğer Destekler

Kamu Alım Garantisi ve ile İzin, Ruhsat, Tahsis, Lisans ve Tescillerde Kolaylık Getirilmesi

23 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

19 Firmanın yararlanacağı 23 proje Türkiye genelinde 18 ilde uygulanacak. Sakarya bu projelerin tam 5’ini alarak en fazla projenin uygulanacağı il oldu. İlimizde BMC’nin 4, Kibar Holding’in ise 1 projesinin yatırımı yapılacak. Sakarya’da ki projelerin toplam yatırım bedeli 4.958 Milyon Türk Lirası olurken istihdam edilecek kişi sayısı 23.200 civarında olacak. İlimizde yapılacak yatırımların cari açığa katkısı ise 3.5 Milyar TL.

Sakarya’nın haricinde yatırımın yapılacağı iller şu şekilde;

İstanbul, Malatya, Adana, Hatay, Yalova, Niğde, Kahramanmaraş, Kayseri, İzmir, Siirt, Edirne, Ankara, Bursa, Kırıkkale, Bingöl, Mardin ve Osmaniye.

Hangi firmalar teşvikten faydalanıyor?

BMC'nin 4(Sakarya), SASA'nın 2 projesinin destekleneceği sistem kapsamında 23 yatırım projesinde Alvi Medica, Assan(Sakarya), Atayurt, CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, İpek Mobilya, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, Sütaş ve Tosyalı'nın yatırımları teşviklerden yararlandırılacak.

5 PROJENİN 5’İ DE KARASU’YA

Proje Bazlı Teşvik Sisteminde geçen ve Sakarya’nın aldığı 5 yatırımın tamamı Karasu ilçesine yapılacak. Liman, yeni otoyol ve yapılması planlanan raylı sistem ile büyük yatırımcıların dikkatini çeken Karasu’nun süper teşvik yatırımları sonrasında savunma sanayinin gözbebeği olması bekleniyor.

KARASU’YU TUTABİLENE AŞK OLSUN

İlçeye yapılacak olan yatırımları değerlendiren Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından desteklenecek olan Proje Bazlı Teşvik Sistemi Karasu’nun aydınlık geleceği için atılan en büyük adımdır. Proje için büyük çaba sarf eden BMC firması, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani ve diğer devlet büyüklerimizin katılımı ile temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyor. Artık BMC kesinleşmiş oldu. Bunun yanında Kibar Holding yetkilileriyle yapmış olduğumuz görüşme sonrasında, Karasu’da Assan Alüminyum markası ile 3 milyar 71 milyon liralık dev bir proje ile hızla hayata geçireceklerinin bilgisine ulaştık. Sakarya’ya verilen 5 teşvik var. Bu 5 teşvikin 5’inin de Karasu’ya olması bizleri sevindiren büyük bir olay. Türkiye’nin gözdesi olan İlçemiz Karasu’yu tutabilene aşk olsun” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (0)