banner2

banner1

banner22

SUBÜ ve SAÜ kadrolarında değişikliğe gidiyor

Bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile bazı üniversitelerin akademik ve idari personeline ait dolu/boş kadro değişiklikleri yapıldı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ’de kadrolarında değişikliğe gidiyor.

EĞİTİM 11.09.2021, 13:10 Editör: Aysima Kortak
SUBÜ ve SAÜ kadrolarında değişikliğe gidiyor
banner48

KADRO DEĞİŞİKLİĞİ

Üniversitelerin idari kadrolarında yapılan değişikliklerin bazıları dolu kadrolarda derece terfilerine yönelik olurken; ilk defa veya naklen ya da görevde yükselme suretiyle atama yapmaya yönelik boş kadro değişiklikleri de yapıldı. Öte yandan, üniversitelerde akademik kadrolarından tutulu olanların bazıları serbest bırakılırken, dolu kadrolarda derece terfilerine yönelik değişiklikler ve boş kadrolarda sınıf, unvan ve derece değişiklikleri yapıldı. Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ’de kadro değişikliğine gidiyor.  

DOLU KADRO BOŞ KADRO NE DEMEK

Kurumlar üç alt dereceye kadar atama yapabilmektedir. Örneğin lisans mezunları 9. dereceden memuriyete başlamaktadır. Mühendisler ise 8. dereceden. Eğer bir kurum 5, 6, 7, 8, 9 derecelerden boş kadro değişikliği yapmış ise bu o kurumun personel alacağına işaret eder. Cetvelleri incelerken iptal edilen kadrolara da bakmak gerekmektedir. Üniversite mezunları 9, ön lisans mezunları 10, lise mezunları 13, teknik lise mezunları 12. dereceden göreve başlamaktadır. 657 sayılı Kanunun 45. maddesine göre kamu kurumları memurları üç üst dereceli bir kadrodan göreve başlatabilmekte ancak maaş atanabilmesi gereken kadrodan verilmektedir. Kamu kurumlarının boş kadro değişikliği yaptığı kısımlarda büyük miktarlarda, belirtilen bu derecelerden değişiklik var ise bu değişiklik o kamu kurumunun personel alacağına işaret eder.

Dolu Kadro Değişikliği: Mevcut kadrolar üzerindeki derece değişikliğini ifade etmektedir. Fazla önemli değildir.

Boş Kadro Değişikliği: Kamu kurumunun kadrolar üzerinde sınıf, unvan ve derece değişikliği yapabilmesidir. Örneğin bir kamu kurumunun memur kadrosunu verip(iptal edip), mühendis kadrosunu istemesi(ihdas) boş kadro değişikliğidir. Bu değişiklik çok önemlidir ve bir nevi kadro ihdası anlamına gelmektedir. Boş kadro değişikliklerini inceleyerek bir kurumun ilk defa mı personel alacağı veya görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı açıp açmayacağını anlamak mümkündür.

Yorumlar (0)