banner2

banner1

banner22

SUBÜ hızlı bir şekilde yükseliyor

SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, +1 Uygulamalı Eğitim Modeli ile elde ettikleri başarıları denizcilik alanında da sürdürmeye kararlı olduklarını ifade ederken; Vali Kaldırım ise meslek yüksekokulunun denizcilik sektörüne büyük katkılar verecek bir mihenk taşı olacağına inandığını söyledi.

EĞİTİM 08.09.2020, 17:08 Editör: Gizem Demirsoy
SUBÜ hızlı bir şekilde yükseliyor
banner48

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksekokulu, Kocaali’de düzenlenen törenle açıldı. Törene Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, STK üyeleri, akademisyenler, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış töreninde meslek yüksekokulunun faaliyete geçmesi için emek gösterenlere hediye takdim edildi. Protokol daha sonra 2020-2021 Akademik Yılı’nda eğitim-öğretime başlayacak okulu gezdi.

PRUVAMIZ NETA OLSUN

Törenin açılış konuşmasını yapan, “Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Bilgiyi beceriyle bütünleştirme ilkesiyle hareket eden üniversitemizde sadece teoride değil pratikte de kalitesini ortaya koyan ve bunları birleştirmiş denizcilik öğrencileri yetiştirmek için hazırız. Eğitim planlarımız çağın tüm gereksinimlerine göre kurgulandı. Modern laboratuvarlara sahibiz. Melenağzı’nda bir uygulama alanımız bulunuyor. Öğrencilerimizin iş hayatlarında kendilerine yol gösterecek vizyonu kazanmaları için her şey düşünüldü. Gerekli ve yeterli tüm donanımlara sahip şekilde eğitim, 3 programımızda toplam 113 öğrencimiz ile eğitim öğretime başlayacağız. Pruvamız neta olsun. Allah selamet versin” diye konuştu.

HIKÂYE GÜZEL BIR FINALLE TAÇLANDI

Kocaali’nin en güzel günlerinden birini yaşadığını söyleyen Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “1999 yılında yaşanan depremden sonra Kocaali’nin yüksekokul hikâyesi başladı. Dönemin başkanı Osman Emanet Bey ile başlayan ve dernek kurularak devam eden uzun hikâye bugün çok güzel bir finalle taçlanıyor. Kocaali ölçeğindeki ilçelerde bu tür atılımların olması çok arzulanır. Fakat çok özel bir alanda böyle bir okulun açılması tüm paydaşların çok mutlu oldukları sonuçlara bizi ulaştıracaktır diye ümit ediyorum. Yeni yapılan meslek yüksekokulumuza taşındığımızda çok daha güzel bir alanda hizmet vermiş olacağız. Muhtarından oda başkanına, siyasi parti ilçe başkanlarından bir çuval fındığını okul açılsın diye veren vatandaşlarımıza kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

BUGÜN DIKTIĞIMIZ FIDAN BÜYÜYECEK

Özel bir gün yaşadıklarını vurgulayan SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Yeni bir okul açıyoruz ama biz bu okulu bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Bu diktiğimiz fidan büyüyecek ve hem ülkemizin hem bölgemizin ihtiyaçlarına yönelik insanlar yetiştirecek. Be şehirden doğan ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ ile iş dünyasıyla iç içe çalışıyoruz. İş dünyasının görüşlerini alıyor, Fikir Soframızda birlikte karar veriyoruz. Bunun göstergesi olarak yeni açtığımız birimler yüzde 100 doluluğa ulaşmış durumda. Üniversitemiz Türkiye’nin önde gelen bir kariyer sitesinin yapmış olduğu işveren tercihi çalışmasında 11’inci sırada yer aldı. Elektrikli aracımız Revolt TÜBİTAK Efficiency Challenge Yarışları’nı 3’üncü sırada,  İstanbul Park’ta yapılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Gösteri Yarışı’nı ise 2’nci sırada tamamladı. Bundan sonra aynı kararlılıkla Denizcilik alanında da bu başarıları elde edeceğiz. Okulumuzun açılması için verilen mücadelenin çok sayıda kahramanı var. Bizimle bu okulun açılması için gönüldaşlık yapan herkese çok teşekkür ediyorum. Çok emek verdik, çok bekledik sonuçta başarıya ulaştık. Hayırlı uğurlu olsun.”

SAKARYA’YI DA ÖN PLANA ÇIKARACAKTIR

Denizcilik MYO’nun Kocaali’ye yeni bir ivme kazandıracağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Burası bilim yuvası ve bir kılavuz. Bu rehberin ışığı altında şehrimize ve ülkemize çok değerli hizmetler vereceğine inanıyorum. Gençlik yıllarımızda dünyada denizde en az kaza yapan ülkenin Türkiye olduğu söylenir ve bunun uluslararası gemimiz olmadığı için olduğuna yönelik bir şaka yapılırdı. Şimdi şükürler olsun denizlerde hız alıyoruz. Sakarya denince deniz akla gelmiyor. Oysa Sakarya’nın denize kıyısı olan 3 ilçesi var. Kıyılarında mavi bayrak dalgalanıyor. Türkiye’mizin nadir yerlerinden biri. İnşallah bu okul Sakarya’mızın bir deniz kenti olduğunu ön plana çıkaracaktır. 21.yüzyılda uzmanlaşmış eğitim önemli. Toplum ve sektörler kaynak yapan, birlikte olan bir üniversitenin Sakarya’mızda olması büyük şans. Maksimum verimli üretim modellerini uygulamalı bilimlerle geliştiriyoruz. Bu tüm sektörler için geçerli. Uzmanlaşmış denizcilik çalışmaları bizim için çok önemli. Denizcilik olmazsa olmaz. Bizler bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz hayırlı olsun.”

YÜKSEKÖĞRETIM KALITELI BIR NOKTAYA ULAŞTI

Açılışta konuşmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Çünkü keyifli ve zorlu bir süreç atlattık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Koşturmacalı bir süreçti. Elhamdülillah bugün bu sonucu almanın memnuniyetini duyuyorum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle meslek yüksekokullarımız sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda ivmelendi. Özellikle organize sanayi bölgelerinde bulunan okullara ciddi teşvikler veriliyor. Bugün açılışını yaptığımız Denizcilik MYO’nun tam doluluğa ulaşması atılan adımların ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Bugün yükseköğretim çok kaliteli bir noktaya ulaştı. Burası da iddiasına uygun bir vasıf kazanacaktır. Üniversitelerimiz hayatın gerçeklerini mutlaka yansıtmalıdır. Üniversitelerin omurgası akıldır. Hayatın kendisi gibi eğitim-öğretim de dinamik bir süreçtir. Okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim-öğretimin tüm aşamalarında değişim şarttır. Önemli olan tüm tarafların katkısıyla bu değişimi gerçekleştirmektir. Kocaali öğrencileri bağrına basacak ve bir örnek teşkil edecektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)