banner2

banner1

banner22

SAÜ ve SUBÜ'de uzaktan eğitim kararı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi güz dönemi için ‘Uzaktan Eğitim’ kararı aldı.

EĞİTİM 04.09.2020, 13:27 Editör: Aysima Kortak
SAÜ ve SUBÜ'de uzaktan eğitim kararı!
banner48

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), koronavirüs tedbirleri kapsamında güz dönemi için ‘Uzaktan Eğitim’ kararı aldı.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde (SUBÜ) 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı dersleri uzaktan-online olarak yapılacak. Üniversiteden yapılan açıklamada dönem içerisinde uygulanacak esaslara ilişkin temel kararlar da açıklandı. Buna göre: Dersler 5 Ekim 2020 tarihinde Uzaktan-Online Eğitim Modeli ile başlayacak. Spor Bilimleri Fakültesi’nin uygulamalı dersleri karma şekilde; yoğunlaştırılmış olarak dönem içerisinde farklı tarihlerde yüz yüze gerçekleştirilecek. Yıl içi değerlendirmeleri uzaktan-online olarak yapılacak. Mesleki uygulama yapacak öğrencilerin uygun şartlarda işletme bulmaları durumunda sigorta işlemleri SUBÜ tarafından gerçekleştirilecek. Öğrenciler bulundukları illerde de mesleki uygulamalarını yapabilecek. Yapılan açıklamada yılsonu (final) değerlendirmelerinin ne şekilde yapılacağına ise pandeminin seyrine göre karar verileceği ifade edildi.

TÜM BİRİMLER AÇIK OLACAK

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Üniversitemiz Senatosu sizlerin, bizlerin ve ailelerimizin sağlığını düşünerek eğitim-öğretimin uzaktan-online olarak yapılması kararını almıştır. Hayırlı olsun. Karar alınırken gerek kurum içi gerekse kurum dışı paydaşlarımızla görüşülmüş ve pandeminin ülke genelindeki seyri de dikkate alınmıştır. Öğrencilerimiz maske, mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde tüm birimlerimizden internet, bilgisayar ve çalışma ortamı alanında yararlanabilirler. Tüm birimlerimiz açık olacaktır. Hepinize başarılar dilerim” cümlelerini paylaştı.

SAÜ'DE EĞİTİM PLANLANMASI GÖRÜŞÜLDÜ

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, alınan kararın sadece güz dönemi için olduğunu belirtirken Sakarya Üniversitesi Senatosu 3 Eylül 2020 tarihinde toplanarak 2020-21 Akademik Yılı Güz Dönemi eğitim planlamasını görüşüldü. Değerlendirmeler sonucunda 2020-21 Akademik Yılı Güz Döneminde sağlık alanında yüz yüze uygulama gerektiren (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimler Fakültesi, Sağlık Hizmetleri MYO) birimler dışındaki tüm birimlerde ön lisans, lisans ve lisansüstü programların tamamında uzaktan eğitim modelinin uygulanmasına karar verildi. Sağlık alanında bahsi geçen birimlerde ise uygulama şekli ve esasları fakülte, bölüm ve program bazlı çalışmalar sonunda ilgili birimlerin ve öğrenci dekanlığının web sayfalarında duyurulacak. Uzaktan eğitimle ilgili tüm ayrıntılar (ölçme-değerlendirme, materyal desteği, psikolojik danışmanlık, özellikle yeni öğrencilerimize uzaktan eğitim teknik desteği) üzerinde çalışmalar yapıldığı belirtilirken gerekli duyurular resmi sitelerden, sosyal medya hesaplarından ve mailler üzerinde de yapılacak.

5 EKİM’E KADAR…

Sakarya Üniversitesi senatosu, uzaktan eğitim alanındaki öncülüğünü sürdürülmesini ve öğrenme çıktılarının en üst düzeyde sağlanmasını garanti edecek iyileştirmeler konusunda alınacak tedbirleri de karara bağlandı. Bu bağlamda sağlanan koordinasyon ve teknik destek sayesinde tüm bölümler çalışmalarını 5 Ekim’e kadar tamamlayacaklar. 5 Ekim 2020’de başlayacak Güz Dönemiyle birlikte öğrencilerimize sunulacak çap ve yandal programlarının sayısı artırılmıştır. Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin farklı ve farklılaşan hedeflerini en üst düzeyde destekleme çabasını sürdürüldüğü duyurulurken Sakarya Üniversitesi’nin bu yıl başlatacağı özgün eğitim modellerinden “İlgi Alanı” (disiplin içi ve disiplinlerarası) ve “Öğrenci Ar-Ge Uyumu” uygulamalarına dönük altyapı çalışmaları da tamamlandı.

Yorumlar (0)