banner2

banner1

banner22

Sağlık Bakanlığı YÖK'e tavsiyede bulundu

Sağlık Bakanlığı YÖK'e gönderilen görüş yazısında, öğretim yılının güz döneminde eğitimin uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması önerildi.

EĞİTİM 05.09.2020, 12:11
Sağlık Bakanlığı YÖK'e tavsiyede bulundu
banner48

Koronavirüs vakaları ve ölüm sayıları dünya genelinde yeniden artmaya başladı. Ülke genelinde de tedbirler artırıldı. Son olarak, Sağlık Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) tavsiye yazısı yazdı. Sağlık Bakanlığınca, YÖK'e  gönderilen görüş yazısında, üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde, teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi önerildi.

YÖK REKTÖRLÜKLERE YAZI GÖNDERDİ

Bunun üzerine YÖK tarafından rektörlüklere koronavirüs sürecinde eğitim öğretim süreçlerine ilişkin yazı gönderildi. Yazıda, koronavirüs küresel salgınıyla mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarınca tedbir alındığı ve bunların uygulamaya konulduğu belirtildi. Yükseköğretim kurumlarının alacağı tedbirlere ilişkin YÖK'ün çerçeve kararları ihtiva eden "Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi" yayınladığı anımsatıldı.

HASTA SAYISINDA ARTIŞ OLDUĞU HATIRLATILDI

Yükseköğretim kurumlarına geniş inisiyatif tanındığı ve bünyelerindeki fakülte ve birimlerinin mahiyetini dikkate alarak, eğitim ve öğretimin sürdürülebilirliği bakımından yetkili kurullarında karar almalarının sağlandığı aktarılan yazıda, son günlerde koronavirüs hastası olanların sayısında ciddi artışların görüldüğü kaydedildi. Yazıda, salgınla mücadelenin etkin şekilde yapılabilmesi ve sağlık çalışanların yükünün hafifletilebilmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin Sağlık Bakanlığının yönlendirmelerinin önem arz ettiği belirtilerek, Sağlık Bakanlığı'na, üniversitelerde güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda il pandemi kurulları veya il umumi hıfzıssıhha kurullarının fikri alınarak rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin görüş sorulduğu bildirildi.

YÖK'ÜN REKTÖRLÜKLERE GÖNDERDİĞİ YAZI

Yazıda, şu açıklamalara yer verildi: "Bakanlığın cevabi yazısında '2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir' ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK'ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim."

Yorumlar (0)