banner2

banner1

banner22

“Okuyan Balık” elektronik kütüphanesi

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özellikle ilkokul öğrencilerinin gelişimine katkı sağlaması amacıyla planlanan Okuyan Balık Kütüphanesi’ni tanıttı.

EĞİTİM 24.09.2020, 17:21 Editör: Gizem Demirsoy
“Okuyan Balık” elektronik kütüphanesi
banner48

Okuyan Balık Sesli Kütüphanesi'nin tanıtımını yapan Bakan Selçuk, yüzlerce kitaba ücretsiz ve anında erişim yapılabilecek kütüphanenin açıldığını bildirdi. Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen proje ile ilkokuldaki öğrencilerin okuyarak gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor.

ÇOCUKLARIN YAŞ SEVİYELERİNE UYGUN SEÇİMLER YAPILDI

Kitaplar seçilirken değerler eğitimine, çocukların yaş seviyelerine, duygusal olgunluklarına ve hayal dünyalarına dikkat edilerek içerik oluşturulduğunu ve kütüphanede bulunan kitapların içeriğinin zamanla zenginleşeceğini ifade eden Bakan Selçuk, "Okuyan Balık vasıtasıyla çocuklarımızın duygusal, sosyal, dil gelişimlerinin ilerlemesini, okuma davranışlarının yüksek seviyede kendini göstermesini umuyoruz. Büyükler gibi küçükler de okuyarak güzelleşecek." dedi.  Hikâyelerin müfredatla ilişkili olduğunu belirten Bakanımız, öğretmenlerin de ders işlerken bu hikâyelerden yararlanabileceğini dile getirdi.

“OKUYAN BALIK” ELEKTRONİK KÜTÜPHANESİ AÇILIŞI YAPILDI

“Okuyan Balık” Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde hazırlanan bir proje olup geliştirilen sesli elektronik kütüphanedir. https://okuyanbalik.com/ adresi içerisinde yer alan kitaplar, ücretsiz ve hızlı şekilde hem okunabiliyor hem de dinlenebiliyor. Bakan Ziya Selçuk’un açılışını yaptığı “Okuyan Balık” Sesli Kütüphanesi’ni değerlendiren İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, okuma sevgisi ve alışkanlığının, okuduğunu anlama ve kendini ifade edebilme becerilerinin önemine vurgu yaparak “Çocuklarımızı kitaba yaklaştırdıkça, kitap okumanın boş vakit değerlendirme aracı olmadığını onlara benimsettikçe hayatı doğru yorumlayabilen ve çözüm odaklı analizler yapabilen nesillere kavuşacağız. Bu anlamda “Okuyan Balık” Sesli Elektronik Kütüphanesi’nin, ulaşılabilirliği ile de çok güzel sonuçlar ortaya koyacağına inanıyorum.” dedi.

Yorumlar (0)