banner2

banner1

banner22

Okullar sınava hazır!

Sakarya’da 20 Haziran Cumartesi günü tüm ülke genelinde yapılacak LGS sınavı öncesinde okullarda gerekli dezenfekte işlemleri ve tedbirler alındı.

EĞİTİM 19.06.2020, 14:03
banner48

TEDBİRLER ALINDI            

Sakarya’da 20 Haziran Cumartesi günü tüm ülke genelinde yapılacak LGS sınavı öncesinde öğrencilerin sağlığı açısından tüm okullarda dezenfekte işlemleri ve gerekli tedbirler alındı. Sınav sabahı öğrenim gördükleri okul binalarına aileleriyle birlikte gelecek öğrenciler okul bahçesi kapısında rehber öğretmenler ve görevliler karşılayacak. Öğrencilerin sağlığı açısından okul bahçesine alınmayacak olan velilere görevli öğretmenler tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılıp, bu durumun çocukların sınav motivasyonu açısından da önemli olduğu bilgisi aktarılacak.

OKULLARDA YENİ HİJYEN SETİ VERİLECEK

Sınavla ilgili gerekli uyarıların okunmasının ardından öğrenciler bekletilmeden sosyal mesafe kuralları çerçevesinde okula geldikleri maskelerini çıkaracaklar, ellerine dezenfektan uygulandıktan sonra kendilerine verilen yeni tıbbi maskeleri takarak sınav salonlarına geçecekler. Okul bahçesinde gerekli işaretlemelerin yapıldığı sosyal mesafeyi belirten noktalardan sınav salonuna geçecek öğrencileri salon kapısında gözetmen öğretmenler karşılayacak. Sınav öncesinde tüm okul binaları baştan aşağıya dezenfekte edildi. Koridorlar, sınıflar lavabo ve tuvaletler, elle temas edilen bütün alanlar özel hijyenik malzemelerle temizlendi.

SOSYAL MESAFE KURALINA UYULACAK

Okul yönetimleri sınav salonlarına yedek maske, su, kalem, kalemtıraş, silgi, peçete ve el dezenfektanlarını hazır tutacağı öğrenildi. Sınav salonunda gerekli sosyal mesafenin sağlanmasının ardından isteyen öğrenciler sınav esnasında maskelerini çıkararak sınava devam edecekler. İki oturumda yapılacak sınav saat 09.30’da başlayacak. Birinci oturum 10.45’te tamamlanacak. Birinci oturum sonunda öğrenciler 45 dakikalık ara için sınav anında maskelerini çıkaran öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrenciler maskelerini takarak dinlenmek için sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek bahçeye çıkacaklar. Yine bahçedeki dinleme esnasında öğrenciler maskeli ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hareket edecekler. Saat 11.30’da başlayacak ikinci oturum öncesinde öğrenciler kullandıkları maskeleri yenileriyle değiştirerek ikinci oturum için sınav salonuna girecekler. 80 dakika sürecek ikinci oturumun saat 12.50 de tamamlanmasıyla öğrenciler görevli öğretmenlerin yardımı ve rehberliğinde maskeleri takılı, sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde okul binası ve bahçesinden ayrılacaklar.

KURALLARI SIRALADI

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya’nın LGS’ye hazır olduğunu belirterek sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dileyerek, “Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bakanlığımızın çalışmaları doğrultusunda sınav yapılacak bütün okullarımızı baştan aşağı dezenfektan çalışması yapıldı. Aynı zamanda lavabolardan masalara kadar hepsinin dezenfekte işlemini gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Velilerimizin bu konuda rahat ve huzurlu olmalarını istiyoruz. Öğrencilerimiz okula geldiklerinde maske ve dezenfektanları hazır. Çocuklarımızı rehber öğretmenlerimiz eşliğinde karşılayacağız. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak okul bahçesinden içeri alacağız. Maskelerini değiştirip ellerini dezenfekte ettikten sonra sıralarında geçecekler.  Zaten burada sınav giriş belgeleri hazır olmuş olacak. İlk oturumu gerçekleştirdikten sonra ikinci oturum için ara vereceğiz. Ara bittikten sonra öğrenciler içeri girerken tekrar maskelerini değiştirip dezenfekte işlemlerini yaptıktan sonra ikinci oturum gerçekleşecek. Geçen yıl sınavdan sonra öğrencilere soru kitapçıklarını öğrencilerimize ulaştırıyorduk. Sosyal mesafeyi koruyabilmek adına bu kargaşaya da izin vermemek adına 22 Haziran tarihinden itibaren isteyen öğrencilerimiz okullarından kitapçıklarını alabilecekler. Bunun için okullarımız velilerimize gerekli bilgilendirme mesajını atacaklar. Verdikleri randevu saatine göre öğrencilerimiz kitapçıklarını alabilecekler. Velilerimizden istirhamımız aslında beklemelerine gerek yok. Ama çocuklarını yine de beklemek isterlerse kendi aralarında sosyal mesafelerini muhafaza etmelerini ve sınıfların penceresi açık olacağı için sessiz kalabilme noktasında ricamız olacak. Biz çocuklarımıza güveniyoruz. Sınavın sonucu ne olursa olsun çocuklarımız kendi kimlikleriyle bizim için değerli ve kıymetliler.” dedi.

Yorumlar (0)