banner22

Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'ye sunulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun kısa sürede Meclis'e sunulacağını söyledi.

EĞİTİM 01.12.2021, 15:55 Editör: Ebru Bulut
Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'ye sunulacak
banner48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20. Milli Eğitim Şurası'na katıldı. Eğitim alanında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, Öğretmenlik Meslek Kanunu çalışmalarına da değindi.

"KISA SÜREDE MECLİS'E SUNULACAK"

Erdoğan, kanun teklifinin kısa sürede TBMM'ye sunulacağını açıkladı. Erdoğan, "Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah kısa sürede Meclisimizin takdirine sunacağız. Bu düzenleme sayesinde öğretmenlerimiz tarihte ilk kez kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşacaklar." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kanun ile öğretmenlerin ve eğitim camiasının kazanımlarını da şu şekilde sıraladı:

UZMAN ÖĞRETMENLİK TANIMI GELİYOR

banner84
" 10 yılını tamamlayan öğretmenlere "uzman öğretmenlik" tanımını getiriyoruz. Böylece hem derece alacak hem de maaşlarında 1000 lira artış olacak.

SINAVI GEÇEN BAŞÖĞRETMEN OLACAK

Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yılını tamamlayıp sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenler ise "başöğretmen" olacaktır. Bu öğretmenlere de 2000 lira ek ücret vereceğiz. Doktora yapmış öğretmenler ise bu sınavdan muaf tutulacaktır.

SÖZLEŞMELİ/KADROLU FARKI KALKIYOR

Lisans üstü eğitimler için de teşvikler vereceğiz. Ek göstergelerini de 3600'e çıkarıyoruz. Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç atamalar, özlük hakları, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz, kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar."

Yorumlar (0)