banner2

banner1

banner22

Müzik yaşayarak öğrenilir

TED Sakarya Koleji, Müzik Eğitiminde Orff-Schulwerk yaklaşımının çocuklar üzerindeki etkisini anlattı.

EĞİTİM 09.07.2019, 13:45
Müzik yaşayarak öğrenilir
banner48
TED Kolejinden yapılan açıklamada; “Müziğin hayatımıza girişi henüz daha anne karnındayken, annesinin kalp ritimlerini duymasıyla başlar. Ardından yaşam içerisinde duymaya başladığı spontane sesler onun hayatına girer. Okul hayatı başladığında ise aldığı müzik derslerinde ksilofon, marakas, davul ve ritim çubukları vb. aletler ile yapılan bilinçli müziği keşfetmeye başlar.
Bu gelişim onun hayatında gözle görülmese de soyut anlamda çok büyük bir katkı sağlar. Örneğin, Orff-Schulwerk yaklaşımı kullanılarak yapılan bir müzik dersinde ‘notaların isimleri bunlardır ya da müzikte suslar şu işe yarar çocuklar’ gibi klişe bir cümle ile başlangıç yapılmaz; çocuk önce konuya bir hikâye ya da masalla güdülenerek merak uyandırılır. Ardından o konuyu destekleyecek enstrümanlar çocuklar tarafından yapılır. BoomWhackers gibi renkli nota boruları verilip, önce kendilerinin bu ses borularını keşfetmeleri beklenir, sonrasında bilinçli ufak bir orkestra kurularak çocuklar dersin içine alınır ve ritmik bir şarkıyla hem hareket ederek hem de eğlenerek öğrenir.
Bunun, çocuklara katkısı elbette saymakla bitmez. Fakat enlerden başlayarak sıralamak gerekirse: çocukların hayatına en büyük katkılarından biri kuşkusuz birlikte doğru ve ritmik hareket ederken aynı zamanda sosyal iletişim içinde olmaktır. Yani, arkadaşıyla eğlenirken müziğin de tam içindedir. Matematiksel olarak hareket ederken, vücudunu tam konsantre kullanarak, gelişmeye de devam etmektedir.
Carl Orff, dünyanın en değerli bestecilerinden biridir. Orff-Schulwerk nedir sorusuna karşılık, ‘The Schulwerk’ adlı kitabında bu yaklaşımı derinlemesine anlatmış, yazdığı 5 ciltlik ‘Music for Kinder Volume’ serisinde çocuklar için notaya dökmüştür. Orff’un çocukların hayatında bu kadar önemli bir o kadar da hayranlık uyandırmasının sebebi ‘müzik dışarıdan içeriye zorla sokulmaz, içeriden dışarıya çıkartılmalıdır.’ felsefesidir. Tüm çocuklarımızın müziği yaşayarak ve birlikte eğlenerek öğreneceği yıllar dileriz. Eylülde buluşmak dileğiyle…” denildi.
 
 
 
Yorumlar (0)