banner2

banner1

banner22

LGS sınavı sona erdi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sona erdi.

EĞİTİM 20.06.2020, 14:07 Editör: Ebru Bulut
LGS sınavı sona erdi
banner48

Sakarya’da öğrenciler, LGS sınavında kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi amacıyla sabah saatlerinden itibaren sınava girecekleri binalara geldi. Bu yıl öğrenciler sınava öğrenim gördükleri okullarda girerken, korona virüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu. İki oturumun yapıldığı sınavdan çıkan öğrencilerden bazılarının gözyaşlarına hakim olamadığı görülürken, bazı öğrencilerin ise sınavdan mutlu çıktıkları görüldü. Zorlu bir süreçten geçerek bir ilki yaşayan öğrenciler, yaşadıkları heyecan ve stres dolu dakikaları anlattı.

"STRESTEN KURTULDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLUYUM"

Rahat bir sınav geçirdiğini dile getiren Mina Güler, “Sınav süreci biraz zor oldu aslında, evde izlediğim videolarla çalışmaya çalıştım. Onun dışında stresten kurtulduğum için mutluyum, çok büyük bir stres vardı, herkes baskı yapıyordu, yani öğretmenlerimiz ve ailemiz olsun. Güzel geçti ve bitirdik sınavı. Sınava girişte öğretmenlerin durun, bekleyin biraz uyarılarıyla karşılaştım. Öncelikle sınava girişte maskemizi attırdılar ve bize yeni maske verdiler, dezenfektan sıktılar. Olduğunca temiz olduğunu düşünüyorum ve inşallah hiçbirimizde hastalık olmaz. Sınav esnasında 2 kişilik sıralarda tek kişi oturduk. Sınav başlayana kadar cidden nefes alamadık maske dolayısıyla ama sınav esnasında maskeyi çıkarttırdılar ve rahat sınav geçirdik” dedi.

"SINAV ESNASINDA MASKE TAKMAMIZ BİZİ ÇOK ETKİLEDİ"

Canlı dersler ve öğretmenlerinin bu süreçte kendilerine büyük destek verdiğini ifade eden Gamze Tan isimli öğrenci, “Bizim için aslında çok zor oldu okula gidememek ve evde çalışmak. EBA bu süreçte bize çok destek sağladı videolar ve canlı dersler ile. Öğretmenlerimiz çok ilgilendiler. Ama tabii sınav esnasında maskeyi takmamız bizi çok etkiledi. Sonuçta maskeyi çıkarıp çene hizamıza takmamıza izin verdiler ama o şekilde tutmamız dahi bizi psikolojik olarak ta olabilir ama bizi etkiledi. Yine de sınavımız çok zor değildi, sözel bölüm iyiydi ama sayısal bölümde biraz zorlandım. Bütün öğretmenlerimize de buradan teşekkür ediyorum, bizlerle gerçekten çok ilgilendiler pandemi süreci boyunca. Okula gelmesek dahi çok destek sağladılar EBA ve diğer yerlerden. Aslında tabii olumsuz etkiledi bu süreç ama öğretmenlerimiz bu açığı kapatmamıza çok yardımcı oldu” diye konuştu.

"BU SÜREÇTE EVDE DAHA ÇOK DİSİPLİNLİ ÇALIŞMAYA BAŞLADIM"

Avukatlığı hedeflediğini ve sınavının güzel geçtiğini söyleyen Sude Zurnacı ise, “Sınav sürecinde her zaman planlı çalıştım, okul varken. Daha sonrasında korona virüsü gelince EBA’dan canlı dersler vardı onlara katıldım. Bu süreçte evde daha çok disiplinli çalışmaya başladım. Okul sürecinde anlamadıklarımı hocalarıma tekrardan sordum. Böyle devam etti. Sınav girişinde ilk önce okul bahçesinde sıraya girdik sosyal mesafeyi koruyarak. Daha sonrasında elimize dezenfektan sıktık, yeni maskeler verildi. Sınav esnasında çok fazla heyecanımız vardı ilk öncelikle, daha sonrasında sınav kağıtları verilince ve bekleyince heyecanımı yendim. Sınavım güzel geçti kolaydı, hedefim avukat olmak ve onunda en üst seviyesine çıkabilmek inşallah” şeklinde konuştu.

KİTAPÇIKLAR 22 HAZİRAN'DA ALINACAK

LGS'de geçtiğimiz senelerde, öğrenciler sınava girdikleri okullarda sınavın bitmesinin ardından kendi soru kitapçıklarını teslim alabiliyorlardı. Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında olası bir kargaşaya olanak verilmemesi için 22 Haziran Pazartesi'den itibaren okullardan alınabilecek. Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren sınavın sonuçları ise 16 Temmuz'da açıklanacak. LGS soru ve cevapları ise her yıl olduğu bu yıl da sınavın ertesi günü yayınlanması bekleniyor. MEB'in açıklamalarında şu ifadelere yer verilmişti; "Velilerimiz isterse 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren çocuklarının soru kitapçıklarını okullardan alabilirler. Ayrıca, sınav evraklarına sınav görevlilerinin elle temasını önlemek için soru kitapçıkları ve cevap anahtarları cerrahi eldiven kullanılarak dağıtılacak ve toplanacak."

BAKAN SELÇUK’TAN LGS AÇIKLAMASI

"LGS kapsamındaki merkezi sınav, huzur ve güvenle tamamlandı." açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk şunları ifade etti: "Aldığımız tedbirlere uyarak öğretmenlerinin yönlendirmelerine göre hareket eden ve sosyal mesafesini bizim uyarılarımıza gerek kalmaksızın koruyan tüm çocuklarımıza sorumlu ve bilinçli davranışlarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Okul binalarında aldığımız önlemlere saygı göstererek binaların dışında herhangi bir kalabalık oluşmaması için çaba harcayan, sorumlu, bilinçli, çözümcü ve bizimle iş birliği içerisinde olduğunu hissettiren tüm velilerimize de selamlarımı, sevgilerimi sunuyorum. Sınavın sağlıklı bir şekilde tamamlanmasında önemli katkı sunan İçişleri Bakanlığımıza ve Sağlık Bakanlığımıza, sürecin koordinasyonunu başından itibaren başarılı bir şekilde yürüten Bakan Yardımcım Mahmut Özer’e, sürece büyük emek veren Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Sadri Şensoy ve çalışma arkadaşlarına, sürecin zorluğu nedeniyle aylardır destek veren ve sahada yer alan Bakanlığımızın tüm bürokratlarına, çalışma arkadaşlarıma, 81 ilde süreci başarılı ile yöneten tüm il müdürlerimize, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca sokağa çıkmayarak çocuklarımız için evde kalan tüm vatandaşlarımıza ve destek sunan herkese içtenlikle teşekkür ederim."

Yorumlar (0)