banner2

banner1

banner22

Ek ders ücretleri ödenmeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı karara göre; yüz yüze veya uzaktan eğitimde öğrenciler derse katılım sağlamazsa öğretmenlerin ek ders ücretleri ödenmeyecek. Kesintiye tepki gösteren Eğitim-Sen'den Çayan Çalık, "Öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir" dedi.

EĞİTİM 24.04.2021, 18:24 Editör: Aysima Kortak
Ek ders ücretleri ödenmeyecek
banner48

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 19 Nisan 2021 tarihli kararı ile öğrencilerin uzaktan veya yüz yüze eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı. Kararda, "Öğretmenlerin, öğrencilerin derse katılmamaları nedeniyle yerine getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir" denildi.

"ÖĞRETMENİN SUÇU DEĞİL"

BirGün'ün haberine göre, Eğitim Sen İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Çayan Çalık, öğretmenlerin gelirlerine el konulmak istenmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti. Çalık şunları söyledi: "Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini yerine getirip, okula gittiyse veya uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan sonra öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir.

"TAMAMEN HUKUKSUZDUR"

Dolayısıyla böyle bir durumda öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi tamamen hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan kısmı tedbir sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte maddi olarak zor durumda olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir."

"EĞİTİMCİLER CEZALANDIRILIYOR"

Eğitim Sen İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Özcan Çetin ise şunları aktardı: "Eğitim emekçileri tüm risklere rağmen yüz yüze eğitimi sürdürmeye çalışıyor. Uzaktan eğitimde tüm yoksulluk ve yoksunluğun içinde öğrencilerimize yararlı olmak için gösterdiğimiz tüm çabalarımıza rağmen; öğrencilerin yüz yüze veya uzaktan eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklanıyor. Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor. Bu süreçte tüm yükü çeken eğitim emekçileri adeta cezalandırılıyor. Bu kararı reddediyor ve sorumlunun öğretmenler olmadığını söylüyoruz. Salgın döneminde haklarımıza yönelik olan saldırılara karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz."

Yorumlar (4)
Barış 2 hafta önce
Aldığımız 700 800tl ek ders onu da vermeyin.bu iş için aldigimiz bilgisayar ve tabletlerin parasını bile ödemez.doktorlar muayene için malzemelerini kendileri mi aliyor?ya da polisler subaylar silahlarını kendi paralarıyla mi aliyor?bu dönemde saglik çalışanları giydiği bütün kıyafetleri kendileri mi satın aldi?biz kendi imkanlarımızi zorlayarak bu süreci en az kayipla atlatmak istedik.sonuc ek dersinizi keseriz.alin sizin olsun...
Erkan 2 hafta önce
O zaman internet ücreti ödemesi. Suyla çalışmıyor bu meret. Ben sınırsız internet için daha fazla ödemek zorunda değilim
Gülşen 2 hafta önce
25-30 bin lira huzur hakkı alanlar, 20 liralık öğretmen ek ders ücretine göz dikmiş.Imamlardan da cemaati gelmediği için kesinti yapılıyor mu acaba.
Altaş 2 hafta önce
O zaman doğuda görev yapan polislere de olay çıkmadığı zaman terör tazminatı verilmesin;Peki böyle bir uygulama adaletli olurmu?