banner2

banner1

banner22

Eğitimde altın dönem

Sakarya Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Sakarya’ya atandığı günden bu yana yürüttüğü başarılı çalışmaları ile eğitim bazında şehrimize adeta altın dönem yaşatıyor. Geçtiğimiz dönem çıtayı yukarı çeken Durmuş, kahveli saatler sayesinde de 4 çocuğu intihardan kurtardı.

EĞİTİM 26.08.2019, 12:22
Eğitimde altın dönem
banner48
“KARŞILIĞINI ALDIM”
Durmuş, “Sakarya’daki çabalarımın karşılığını manevi olarak misli olarak aldım. Sakarya’daki her bireye MEB müdürü olmak dışında Fazilet Durmuş olarak teşekkür ediyorum. Şehirdeki insanların beni ‘Sakarya’nın kızı’ olarak adlandırmaları ve kendilerinden biri olarak görmeleri beni çok mutlu ediyor. Çarşıya çıktığımızda hayatımda ilk defa gördüğüm esnaflar beni tanıyıp çaya davet ediyor. Çocuklarının beni anlattığını söylüyorlar. Aslında Sakaryalıların bu sevgisi benim yükümü daha da arttırıyor. Bu samimi geri dönüşler beni daha fazla özverili çalışmaya itiyor” dedi.
 
“YARI YARIYA KAPATTIK”
Öğretmen açığını yarı yarıya kapattıklarını belirten Durmuş, “Daha eski dönemlerde Sakarya’dan tayin isteyip giden öğretmen sayısı gelen öğretmen sayısından daha azdı. Geri bıraktığımız dönemde ilimizdeki öğretmen açığını yüzde 50 azalttık. İlimizden giden öğretmenler daha fazlayken bu sefer Sakarya’ya gelmek isteyen öğretmenler daha çok. Ayrıyeten 300’ün üzerinde sözleşmeli öğretmen aldık. Öğretmen açığımız 2100 iken bunu 1000’e kadar düşürdük. Bu sayıyı sıfırlamak için de var gücümüzle çabalıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“DEĞERİ HİSSETMELİLER”
Öğrencilerin eğitim kurumlarında kendilerini değerli hissetmeleri gerektiğini belirten Durmuş, “Siz ne kadar muhteşem projeler yapsanız da ekip arkadaşlarınızın sizin yanında ne kadar olduğu ve sizi ne kadar sahiplendiği önemlidir. Bu başarıyı getirir. Bir insana yaşamadığı duyguyu yaşatmasını isteyemezsiniz. Öğretmenlerimize ev ziyaretleri yapıyorum çünkü onlara değerli hissettirmeye çalışıyorum. Onlardan da öğrencilerini evlerinde ziyaret edip değerli hissettirmelerini söylüyorum. Ben bunu istesem resmi yazı ile de yapabilirim ama emirle yapılan iş ile canı gönülden yapılan iş arasında çok büyük fark var” şeklinde konuştu.
 
“İLGİ VE YETENEK HARİTASI OLUŞTURDUK”
Öğrencilerle ilgili olarak ilgi ve yetenek haritası çıkarttıklarını belirten Durmuş, “Yaptığımız çalışma ile öğrencilerimizin ilgi ve yetenek haritasını çıkardık. Elimizde her öğrencimizin 13 sayfalık ilgi ve yetenek haritası var. Akademik başarının yanı sıra öğrencilerimizin yeteneklerini de göze önüne alacağız ve erdemli bireyler yetiştireceğiz. Hastasını kendini sevdiği gibi sevecek doktor, öğrencisini çocukları gibi sevecek bir öğretmen, inşaatını yaparken burada kendi ailesi yaşayacakmış gibi malzemeden çalmayan bir mühendis ve adaletli hakimler yetiştirmek nihai hedefimiz” ifadelerini kullandı.
 
“EĞİTİM SORUNUN ÇÖZÜMÜDÜR”
Eğitimin Türkiye’nin sorunu olmadığını belirten Durmuş, “Çocukları sadece teste sokarak ve akademik başarı üzerine yetiştirerek onlardan belli meslek grupları yetiştirebilirsiniz ama benim nihai hedefim insanların sadece midelerine saltanat kazanacak bir meslek değil, erdemli toplumlara şahsiyetli kimlikler oluşturabilmektir. Gayretlerim bu husustadır.  Milli Eğitim Bakanımızın da dediği gibi, ‘Eğitim bu ülkenin sorunu değil, eğitim bütün sorunun çözümüdür’. Dönem içerisinde gerek velilerimize gerek de öğretmenlerimize birçok eğitim verdik. Eskiden öğretmenler eğitimleri bir zul görür eğitimlere katılmamak için araya insanlar sokar ve eğitimlerden kaçmak isterlerdi. Sakarya olarak öyle bir duruma geldik ki şimdi de öğretmenlerimiz kişi sayısı sınırlı olan eğitimlere girebilmek için telefonlarla arayıp ricacı oluyorlar” dedi.
 
“BAŞARI ARTIYOR”
Öğrenci başarı ortalamasında yüzde 26’lık bir artış olduğunu belirten Durmuş, “Sayısal veriler işin ikinci planında bir okula gittiğimde öğretmenler bana gülüşüyorsa, öğrenciler bana mektup yazacak kadar beni yakın buluyorsa ben emeğimin karşılığını alıyorum ve çok mutlu oluyorum. Ama istatistiksel olarak da başarımız ivme kazanmış durumda. Geçtiğimiz sene Türkiye çapında yüzde 1’lik dilime giren öğrencilerimizin sayısında yüzde 26 artış var. Geçen sene Kabataş Lisesi’ne 1 öğrencimiz giderken, bu sene 7 öğrencimiz gitti. Ayrıca Galatasaray Lisesi’ne de öğrenci yolladık” şeklinde konuştu.
 
“ELEŞTİRİLERE KULAK ASMIYORUM”
Kendisine gelen eleştirilere kulak asmadığını belirten Durmuş, “Bana bazı kesimlerden eleştiriler geliyor, ‘kahvehanede, stadyumda ne işi var’ diye. Benim öğrencim, öğrencimin ağabeyi, babası Sakaryaspor’a gönül vermişse eğer, benim de onları anlamam oraya gidip orada o duyguları hissetmem lazım eğitim sadece sınıfta olmaz. Tatangalar ile de çok duygusal bağlar kurduk. Kendilerinin her koşulda takımlarını desteklemesine ben de hayranım. Geçtiğimiz dönem hiç maç kaçırmamaya gayret gösterdim. Bu sene de maçlarda yerimi alacağım. Ayrıca bir konu üzerinden problem yaşadığım dönemlerde açtıkları pankartı unutmayacağım, var olsunlar” dedi.
 
“İNTİHARDAN KURTARDIK”
Yaptıkları ziyaretler sayesinde 4 öğrenciyi intihardan kurtardıklarını belirten Durmuş, “Dediğim gibi eleştiriyorlar kadının kahvehanede ne işi var diye. Ben velilerin ayağına kahvehaneye gidiyorum, “Çocuklarınız benim için o kadar değerli ki ben sizin ayağınıza kadar geliyorum” mesajını vermek istiyorum. Ayrıca kahvehane ziyaretlerimiz sayesinde 4 çocuğumuzun mavi balina zorbalığına muzdarip olduğunu tespit ettik ve tam intihar mesajı evresindeyken onları intihardan döndürdük. Kahvehane ziyaretlerimiz için çok talepler var. Bu sene bu ziyaretlere devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
“DİSİPLİN SUÇLARI DÜŞTÜ”
Eğitimdeki başarının artmasıyla disiplin suçlarında düşüş olduğunu belirten Durmuş, “Geçtiğimiz sene okullarımızda devamsızlık ve disiplin olayları ciddi şekilde düştü. Ben hep bunu söylüyorum. Akademik başarıdan önce öğrencilere erdemli birey olmayı öğretmeli onlara kendilerini değerli hissettirmeliyiz. Biz bunları yaptıkça akademik başarı da kendiliğinden artacaktır. Disiplin suçları ve devamsızlığın düşmesi benim için çok mutluluk verici bir durum. Bu oranı da sıfıra yakın rakama çekmek için projelerimizi geliştireceğiz” dedi.
 
“GÜVEN VE İTİMAT ŞEHRİ”
Sakarya’ya gelmeden önce çok sayıda kaynaktan Sakarya’yı araştırdığını belirten Durmuş, “Sakarya’ya gelmeden önce bayağı bir kaynak taraması yaptım. İlk olarak Aynalıkavak Çarşısı kitabını okudum. Orada bir hikaye çok hoşuma gitti. Köylüler sabah bu çarşıya gelip, öğlene kadar yoğurt satıyorlar. Öğleden sonra da satamadıkları yoğurdu ağaçlara asıp kendi alışverişlerini yapmaya gidiyorlar.  Vatandaşlar da dolu bakraçlardan yoğurdu kendi kaplarına boşaltıp parasını da bakracın içine bırakıyor. Güven ve itimada bakar mısınız? Bu hikayeden etkilenerek atandıktan sonra web ve sosyal medya sayfalarımıza, ‘İtimadın abideleştiği huzur coğrafyası’ ibaresini yerleştirdim” ifadelerini kullandı.
 
Yorumlar (0)