banner2

banner1

banner22

'Eğitim seviyesi yükselecek'

Sakarya İl Müdürlüğü daha donanımlı öğretmenler ve okul yöneticileri için Eğitim Akademisi Projesini devreye sokuyor.

EĞİTİM 25.07.2018, 11:44
'Eğitim seviyesi yükselecek'
banner48

İl Mili Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Eğitim camiasının bütün paydaşları eş zamanlı birbirini geliştirir, biz eğitimcilerimizi olumlu yönde etkilemeye başlarsak bu etki zincirleme olarak Sakarya’nın geneline yansıyacaktır” dedi.

KARARLI ADIMLAR

Sakarya bugüne kadar birçok Milli Eğitim Müdürü değiştirdi ancak eğitim seviyesinde istenilen başarıyı bir türlü yakalayamadı. Yaklaşık dört ay önce ilimizde göreve başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş bu kötü gidişatı değiştirmekte kararlı. Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesine özel açıklamalarda bulunan Fazilet Durmuş, öğretmenler, okul yöneticileri, okul aile birlikler ve öğrenciler Eğitim Akademisi Projesi hazırladıklarını ve Sakarya’nın eğitim seviyesini daha yukarılara taşımakta kararlı olduklarını söyledi.

EĞİTİM AKADEMİSİ

Yeni Eğitim-Öğretim Yılı için yoğun bir hazırlık içerisinde olduklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “En güzel çalışmalarımızdan bir tanesi Eğitim Akademisi olacak. Eğitim Akademisi içerisinde öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, velilerimize ve öğrencilerimize yönelik eğitim programları var. Yaz dönemine girmeden bir paket hazırladık, bu paketi öğretmen arkadaşlarımıza elektronik ortamda sunduk. Öğretmenlerimize ‘Bu paket içerisindeki eğitimlerden hangilerini almak istersiniz?’ diye sorduk. Yaklaşık 3 bin öğretmenimiz bize geri dönüş yaparak almak istedikleri eğitimleri bildirdi. Teknoloji bu kadar hızlı gelişirken eğitimdeki paradigmalar da bu doğrultuda değişiyor. Öğretmenlerimiz ile biz bu harekete adapte olmamız gerekiyor. Bütün okul yöneticilerine de benzer şekilde bir eğitim planlıyoruz. Bunun içerisinde eğitim lideri olmak, kriz yönetmek, stresi yönetmek gibi birçok konu var” şeklinde konuştu.

EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSELECEK

Yeni dönemde yapacakları çalışmalarla eğitim seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini anlatan Durmuş, “Öğretmenlerimizi değişen konjonktürlere uyumlu hale getirmek adına güzel bir çalışma. Öğretmenlerimizin istekliliği doğrultusunda bu çalışmalar gelişecek. Okul yöneticilerimiz de aynı şekilde. Adına Eğitim Akademisi koyduk, çünkü eğitimin bütün paydaşları ile birlikte aynı noktaya yürürsek başarılı oluruz. Bu akademi Sakarya’nın eğitim seviyesini yükseltecektir. Bizim zamanımızdaki öğrencilikle şimdi öğrencilik aynı değil. Y kuşağı neslini biz gecen sene değil ondan önceki sene mezun ettik. Bizler X kuşağıyız. Şuanda bizim elimizde Z kuşağı öğrenci nesli var.  Z kuşağı öğrenci nesli aynı anda birkaç işi birden yapabiliyorlar. Sizinle konuşurken aynı zaman da yazabiliyorlar. X kuşağında işe odaklanma çok kolaydır ama Z kuşağının dikkatleri çok çabuk dağılır, çok hareketlidirler. Kuşakların farklı özellikleri var, sizde ders işleyiş tekniklerini buna göre revize etmeniz lazım” ifadelerine yer verdi.

ZİNCİRLEME ETKİ YARATACAK

Eğitim Akademisine Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin de destek verdiğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Bu anlamda da Sakarya Üniversitemize de teşekkür ediyoruz. Bazı eğitimlerimiz yüz yüze, bazıları uzaktan eğitimle olacak bunun yanında günü birlik de seminerlerimiz olacak. Velilerle ilişkileri yönetme konusunda öğretmen arkadaşlarımızla bir eğitim süreci gerçekleştireceğiz. Bunun için de üniversitenin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümündeki hocalarımızdan destek alacağız. Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi hocalarımız ile bire bir görüşmelerimizi yaptık. Onlarında bize bu konuda destekleri olacak. Sadece akademik odaklanmıyoruz, Taş dergisinin karikatüristlerinden Osman Soroğlu ile onun bir çalışmamız var. Ressamlarımızdan İsmet Yedikardeşler var. Eğitim camiasının bütün paydaşları eş zamanlı birbirini geliştirir, olumlu yönde etkilemeye başlarsak zincirleme etki ile Sakarya’nın geneline yansıyacaktır” diye konuştu.

VELİLERE EĞİTİM

Fazilet Durmuş Eğitim Akademisi projesine  velilere dahil edeceklerini ve Okul Aile Birliği seçimlerinin hemen ardından bu yönde bir çalışma  yapacaklarını aktardı. Durmuş, “Ekim ayında Okul Aile Birlikleri seçildikten sonra bir paket hazırlayacağız. Bu paketin içerinde elli, altmış tane eğitim konuları olacak. Eğitimleri elektronik ortamda sunacağız. Veliler içerisinden bu eğitimi almak isteyenleri belirleyeceğiz,  eğitimleri planlayacağız, oradaki talepler doğrultusunda süreç yürüyecek” ifadeleri yer verdi.

ŞİİR ATÖLYESİ

Eğitim Akademisi’nde öğrenciler için de programlar olacağını söyleyen Fazilet Durmuş, “Mesela lise öğrencilerimiz için neden bir Şiir Atölyesi açmayalım.  Bu tarzda bir çalışmada bu akademi içerisinde yer alacak. Eğitimlerimiz tamamen gönüllülük esasında olacak. Gelişen teknolojiler ve bu doğrultuda ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda bir paket hazırlıyoruz. Birçok akademisyen arkadaşlarımızla istişare ederek konu başlıklarını belirliyoruz. Yapmış olduğumuz bu çalışmalar çocuklara okulu sevdirme kazandırma adınadır, sıkıntıları önlemek için ön çalışmadır” dedi.  

KAHVEHANE ZİYARETLERİ

Fazilet Durmuş, “Ar-Ge birimimiz devamsızlık yapan ve disiplin cezası alan öğrenciler hangi gerekçe ceza almışlar neden devamsızlık yapıyorlar bunları tek tek inceliyor. Rehberlik hocalarımız da bir iyileştirme çalışması yapıyorlar. Okul açıldığında ise madde ve teknoloji bağımlılıkları ile ilgili çok ciddi çalışma sürecine gireceğiz. Kahvehane ziyaretlerimiz başlayacak, rehber öğretmenlerimiz hazırlıklarını yapıyorlar. Beraberce gideceğiz, velilerimize anlatacağız, velilerimiz sorularını soracaklar. Bunların hepsi zaman istiyor, eğitimde zaten hiçbir çalışma bugünden yarına hemen sonuç vermez” şeklinde konuştu.

OKUL TADİLATLARI

Fazilet Durmuş sorumuz üzerine Sakarya’da tadilatı devam eden okullarla ilgili de bildiler verdi. Bazı okullarda güçlendirme çalışmalarının yapıldığını kaydeden Durmuş, “Bunların içerisinden Atatürk İlköğretim Okulu ve Fatma Zehra güçlendirmesi kalmıştı. Atatürk İlköğretim Okulu ile ilgili belli çalışmalar olduğu için güçlendirmesine girilmedi. Güçlendirme kararı farklı bir şeydir yıkım kararı farklı bir şeydir. Fatma Zehra Okulu ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Bunun dışında da zaten güçlendirmesi yapılacak başka okul kalmadı” bilgisini verdi.

KAYIT PARASI UYARISI

Fazilet Durmuş,  Okul Aile Birliklerinin öğrenci velilerinden aldığı kayıt paralarıyla ilgili olarak da net uyarılarda bulundu. Durmuş, “Kayıt parası isteme gibi bir lüksümüz yok. Okul aile birlikleri üyesi tarafından seçilen, okul aile birliği üyesi ve yönetimi vardır. Okul aile birliğinin beşinci maddesinde derki, okulun ihtiyaçlarını, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş tüzel kişiliğe haiz olmayan bir birliktir. Okul aile birlikleri bu kapsamda bazı çalışmalar yürütebilir ama kayıt parası adı altında bir çalışma yürütülemez. Velilerimizin birinci sınıfta kayıt yaptırmak için okula gelmesine gerek yok, sisteme otomatik olarak düşüyor” şeklinde konuştu.

MESLEK LİSELERİ İÇİN ÇALIŞMA

 

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, meslek liseleriyle ilgili olarak alan dal planlama çalışmaları olduğunu söyledi. Sektörlere yönelik bu çalışmanın iş dünyasında memnuniyet yaratacağının altını çizen Durmuş, “Okullarımızın alan dalları ile ilgili bir çalışma yürüteceğiz. Hangi okullarımızın alanları itibari ile hangi sektörle ilişkili olacak o anlamda SATSO başkanımızın da bizlere destek olacağına inanıyorum. Kendileri de bu işi oldukça önemsiyor. Kendisi ile konuşmamız esnasında belirtmişti. Şuanda İŞKUR, SGK, Milli Eğitim olarak bir komisyon kuruyoruz. 12. Sınıfta sektörde staja giden arkadaşlarımız var. Sektörün bizden ‘12. Sınıf çok geç oluyor biz öğrencilerle daha erken buluşmak istiyoruz’ şeklinde bir talebi var. Biz böyle bir ekip kurdu. 11. Sınıf öğrencilerimizi daha erken sektöre gönderebilmek için nasıl bir çalışma yapılabiliriz bununla ilgili çalışma yürütülecek. Bu sorun için de sadece biraz sabır istiyorum” diye konuştu.

DERS KİTAPLARI BAŞARISI 

Fazilet Durmuş İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap Yazım Komisyonu’nun çalışmalarından da övgüyle bahsetti.  Durmuş, “Şuanda Türkiye de okutulacak beş tane kitap bizim ilimizdeki öğretmenler tarafından yazıldı ve talim terbiye kurulunca da onaylandı. Bunların içinde Temel Yeterlilik Testi Sınavında sorulan sorularla bire bir örtüşen ders kitapları da var. Sakarya’da öğretmenlerimiz büyük bir gayret ve özveri ile çalışıyor sadece desteklenmeye ve onurlandırılmaya ihtiyaçları var. Güzel çalışmalar var güzel sonuçları olacaktır. Bunun için Sakarya’daki herkesin desteğine ihtiyaç vardır. Bilsinler ki burada karar verilirken kurumların veya şahısların istekleri doğrultusunda değil. Sakarya’nın geneli doğrultusunda olması gereken kararlar veriliyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bu vatan çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya layıktır. Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” ifadelerine yer verdi.  

Adapazarı Akşam Haberleri // Nurettin Eryılmaz

Yorumlar (0)