banner2

banner1

banner22

'Disiplin ve bazı sınırlamalar şart'

Milli Eğitim Bakanlığı 2018/10 sayılı genelge ile eğitim alanlarında iletişim araçlarının kullanımı yasaklandı.

EĞİTİM 08.08.2018, 11:45
'Disiplin ve bazı sınırlamalar şart'
banner48

Teknoloji eğitimde giderek daha fazla yer alıyor, çocuklar arasında da akıllı telefon, tablet gibi cihaz kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Ancak bu durum okullarda cep telefonu kullanımı ile ilgili birçok olumsuz olay yaşanmasına neden oldu.

Telefon yasağı

Milli Eğitim Bakanlığı 2018/10 sayılı genelge ile sınıflarda cep telefonu bulundurmayı yasakladı. Milli Eğitim Bakanlığı okul ve kurumlarda bilişim araçları ve sosyal medya kullanımı ile ilgili 4 maddelik bir düzenlemeye yer verdi, bunlardan birisi de sınıflarda cep telefonunun bulundurulmamasına yönelik düzenleme oldu. 4. maddeye göre MEB derslerde cep telefonuna yasak getirmiş oldu. Milli Eğitim Bakanlığı “(4) Derslik, laboratuvar vb. eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda iletişim araçlarının kullanılmasına izin verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınması ” maddesiyle birlikte sınıflar başta olmak üzere eğitim öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dersliklerde cep telefonunu yasaklamış oldu.

‘Yasak olarak görmemek gerekir’

Yasağı değerlendiren Adabilim Okulları Rehberlik Öğretmeni Sabire Girgin, akıllı telefonların ve teknolojik cihazların öğrencilerde konsantrasyon kaybına ve derslerde verimin düşmesine neden olduğunu belirterek “Söz konusu uygulamayı yalnızca yasak olarak görmemek gerekir. Uzun vadeli başarı için disiplin ve bazı sınırlamalar şart.  Biz Adabilim Okulları olarak bu uygulamayı yaklaşık 4 yıldan beri sürdürüyoruz. Hem ailelerden hem de öğrencilerden olumlu dönüşler aldık. Titizlikle uygulandığında çok faydalı olduğunu da tespit ettik. İnşallah uygulama genele yayıldığında daha güzel sonuçlar alınacaktır” dedi.

Yorumlar (0)