banner2

banner1

banner22

Dedikodulara kulak asmayın

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan Haberlisin instagram yayınında öğrencileri yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Savaşan öğrencilere “dedikodulara kulak asmayın. Resmi hesaplarımızı takip edin” tavsiyesinde bulundu.

EĞİTİM 28.05.2020, 12:30 Editör: Ebru Bulut
Dedikodulara kulak asmayın
banner48

Koronavirüs salgını nedeniyle yüzyüze eğitimin yerini uzaktan eğitim aldı. Her üniversite kendi yol haritasını çizerken öğrenciler arasında da bilgi kirliği oluştu. Haberlisin.com instagram canlı yayınında, Hilal Karıncalı’nın sorularını yanıtlayan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, öğrencilerin resmi hesaplardan yapılan duyuruları dikkate almalarını ve dedikodulara kulak asıp kendilerini kaygılandırmamaları gerektiğini söyledi.

1 HAZİRAN FİNAL SINAVLARI NASIL OLACAK?

1 Haziran’da yapılacak olan online final sınavlarının nasıl olacağına değinen Rektör Fatih Savaşan, “Bu konularla ilgili sürekli açıklama yapıyoruz. Yine bir grup öğrencimiz duymayacak ve yine soracaklar. 1 Haziranda sınavları yüz yüze yapmayı planlıyorduk fakat süreçten dolayı olmadı. YÖK sınavların uzaktan yapılması için bir karar aldı. Online test, ödev, proje ve sözlü olmak üzere hocaların tercihlerine göre yapılacak. Yarı yarıya online test, klasik ve ödevlerin arasında dağılım olacak. Bu çağımızda iletişim araçları yaygın diyoruz ama aynı zamanda bilgi kirliliği de oluyor. Başka üniversitelerin açıklamalarına bakarak acaba Sakarya Üniversitesi’nde bu olacak mı? diye düşünüyorlar. Üniversitelerin resmi hesaplarını takip etsinler diyorum. Bazı değişiklikler olabiliyor süreçten dolayı ve bunlar mecburi olan değişiklikler. Sakarya Üniversitesi öngörüsü yüksek bir kurum oldu. En az değişikliği bizim üniversitemiz yaptı. Mümkün olduğunca seri bir şekilde kararlarımızı olgunlaştırmaya çalıştık” dedi.

“ÖĞRENCİLER DEDİKODULARA KULAK ASMASINLAR”

Sınavlarda kamera zorunluluğu olacak mı? sorusunu yanıtlayan Rektör Savaşan, “Sınav güvenliği önemli. Biz öncelikle deneme sınavları açalım, öğrencilerin dağılımını görelim ve sistemin gücünü görelim istedik. Sınavda minimum sorunla karşılaşalım ve siber saldırılar nerelerden gelecek diye önlem alalım istedik. Öğrenciler bunu açıklamamıza rağmen birçok senaryo ile karşımıza geliyor. Özellikle resmi websitelerini kontrol etmelerini istiyorum. Dedikodulara kulak asmasınlar resmi hesaplardan bilgilere ulaşabilirler” şeklinde konuştu.

MAZERET SINAVLARI VE STAJLAR NASIL YAPILACAK?

En çok merak edilen mazeret sınavları ve yaz dönemi stajları hakkında açıklama yapan Rektör Fatih Savaşan, “Bu yıl yaz dönemini de kapsayacak şekilde YÖK’ün aldığı karar doğrultusunda sınavlar online yapılacak. Yaz okulunun da sınavları online yapılacak. Bu sınavlar ödev olabilir, test olabilir fakat yüz yüze yapılmayacak. Biz dördüncü sınıflar için stajlarını online yada yüzyüze yapabilmeleri noktasında seçenek sunduk. Diğer sınıflarımız için bu seçeneği sunmadık onların bu konuda zamanları var diye. Bizim bazı birimlerimizdeki öğrencilerin üç ayrı staj yapmaları gerekiyor. Bu süreçte final sınavı ile yaz okulu arası ve güz dönemi arasında çok uzun zaman yok. Bu süreçte sadece 1 staj yapabilirler. Onlar için de yaz okulu ile birlikte staj yapma imkanını getirdik. Mezuniyet durumunda olanlar yaz okulunu ödev şeklinde yapabilecekler, diğer öğrencilerimizde yaz okulu alsalar bile stajlarını yapabilecekler” dedi.

MERKEZİ YATAY GEÇİŞ OLACAK MI?

Öğrencilerden gelen merkezi yatay geçiş olacak mı? sorusuna cevap veren Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Merkezi yatay geçişleri bu yıl ara dönemde açmadık. Bunu yapmamızın sebebi de bu tür yatay geçişlerde intibak sorunları oluyor. Süre yeterli ve verimli oluyordu. Bununla ilgili bir duyuru ve planlama yapmadık fakat bunun olmaması içinde bir sebep yok. Yine yaz döneminde ilanlar duyurular yapılır bununla ilgili” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMADILAR”

Pandemi sürecinde Tıp Fakültesinin önemine değinen Rektör Savaşan, “Salgın döneminde hepimiz farkına vardık ki, sağlık çalışanları kendi sağlıklarını da hiçe sayarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Sağlık çalışanları derken doktorundan temizlik görevlisine kadar hepsini kapsıyorum. Tıp fakültesinin olması ve hocalarımızın hastanede görevli olması elbette önemli. Özellikle pandemi sürecinde hocaların sağlık hizmetine verdikleri çabalardan dolayı buradan onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZ KAFETERYALARIN SÖZLEŞMELERİNİ FESHETMEDİK”

Birçok kez gündeme gelen kafeteryalar hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Biz kafeteryalar ile ilgili çok açıklama yaptık. İlgili kamuoyu zaten konunun hakimi. Herhangi bir kafeterya işletmesinin sözleşmesini feshetmedik. Sadece yenilemeyeceğimizi söyledik. Sözleşmesi biten çıktı, devam edenler ise sözleşmeleri bitene kadar duracak. Kafelerde gerekli tedbirleri alıyoruz ve tadilatları yapıyoruz. Öğrencilerimizde geldiklerinde bu yenilikleri görecekler. Sakarya’nın kampüsü Türkiye’deki sayılı kampüslerden biri. Türkiye’de olduğu gibi bizim de mekan problemimiz var fakat sosyal yaşam konusunda çok iyi değildi okulumuz. Öğrencilerimizin daha keyifli vakit geçirebileceği alanlar oluşturduk. Öğrenci ders aralarında ve dersten sonra kampüste daha fazla vakit geçirsin istiyoruz. Spor alanlarımızı arttırarak bireysel spor yapabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. İyi bir üniversite hayatı yaşasınlar istiyoruz. Sürprizlerimiz var öğrencilerimize. Güz dönemine kadar hemen hemen hepsi bitmiş olacak projelerimizin” şeklinde konuştu.

“ŞUAN ODAK NOKTAMIZ UZAKTAN EĞİTİM”

Yeni eğitim döneminin nasıl olacağı noktasında açıklama yapan Rektör Savaşan, “Bizde isteriz ki yüz yüze eğitim yapalım fakat bilim adamlarının da açıkladığı gibi bu mümkün değil. Yüzyüze eğitim olduğunda ne yapacağımızı biliyoruz, hazırlıklarımızı yaptık bir problem yok. Olurda yüzyüze olmazsa yada bir aksaklık olursa şuan ki sistemde devam edeceğiz. Şuan uzaktan eğitim noktasında iyiyiz bu konuda da iyileştirmelerimizi yapıyoruz. Uzaktan eğitim şuan odak noktamız” şeklinde konuştu.

“SINAVDAKİ ADALET EN ÖNEMLİSİ”

Sınavlarda ki soru havuzunun ne şekilde olacağını söyleyen Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Öğrencilerimize ahlaken güveniyoruz. Çok sayıda online sınav yapılmasının istismar edilmeyeceğini biliyoruz. Önemli olan sınavın nezih bir şekilde yürütülmesi ve çalışan öğrenci ile çalışmayan öğrencinin ayırt edilmesi. Sınavdaki adalet en önemlilerinden bir tanesi. En ufak göz yummalar bir öğrencinin, başka bir öğrencinin hayatta ki yerine geçmesi demek. Öğrenci farklı sıralarda farklı şıkları görecekler. Süre noktasında yeterli bir süreleri olacak fakat boşa harcayacak kadar da bol süreleri olmayacak. Öğrencilerimizde bu noktada bize gerekli desteği vereceklerdir” dedi.

Yorumlar (0)