banner2

banner1

banner22

Bilgi verdi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Anadolu Ajansı (AA) Sakarya Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti.

EĞİTİM 04.09.2019, 12:24
Bilgi verdi
banner48
“BOŞ KONTEJANLAR İÇİN İKİNCİ BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR”
Ziyarette çalışmalar hakkında AA Sakarya Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş'tan bilgi alan Savaşan, üniversite faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.  Üniversite öğrencilerinin kayıt sürecinin tamamlandığını aktaran Savaşan, yabancı öğrencilere yönelik ilk başvuruların tamamlandığını, boş kalan kontenjanlar için de ikinci başvuruların devam ettiğini söyledi. 
Uluslararası öğrenciler için bu yılki hedeflerinin kayıt oranını en az iki katına çıkarmak olduğunu ifade eden Savaşan, üç yıl içerisinde de toplam yabancı öğrenci varlığını iki katına çıkarmayı amaçladıklarını kaydetti.

“GEREKLİ ŞARTLARI SAĞLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI SİLİNECEK”
SAÜ olarak toplam öğrenci sayısının 50-55 bin arasında olacağını belirten Savaşan, "Lisansüstü öğrencilerde bir şişme vardı. Onlar arasında tezini veya öğrenim süresini zamanında bitirmeyen çok sayıda öğrenci sistemi tıkıyordu. Gerekli şartları sağlamayan öğrencilerin kayıtları silinecek. Dolayısıyla lisansüstünde sayı olarak ciddi bir azalma olacak ama nitelik olarak artış bekliyoruz çünkü o öğrenciler yıllardır yükümlülüklerini yerine getirmeyenler. Onların kayıtlarının silinmesiyle sistem rahatlayacak, yeni öğrenci alabileceğiz." diye konuştu. 
Savaşan, SAÜ bünyesinde Uluslararası Öğrenci Merkezi kurduklarını anlatarak, yabancı öğrencilerin kayıt sürecinde bu merkezin hassas çalışacağını ve öğrenci kalitesinin ortalamanın üzerinde tutulacağını vurguladı. 
Üniversite bünyesinde bin 500'e yakın öğretim elemanının olduğunu, 900 civarında da öğretim üyesinin bulunduğunu aktaran Savaşan, gelecek günlerde önce araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi, ardından da öğretim üyesi ilanına çıkacaklarını sözlerine ekledi. 
Ziyarette SAÜ İletişim Koordinatörü Mikail Uğuş da yer aldı. 
 
Yorumlar (0)