banner2

banner1

banner22

Atanamayan öğretmenler umutsuz

Yıllardır atama bekleyen öğretmenler her güne yeni bir umutla uyanıyor. Bu süreçte yaşadıklarını anlatan Sakaryalı atanamayan öğretmen Enver Uçar, “Bu çok yorucu bir süreç. Birçok arkadaşımızın hayalleri yıkıldı, hatta intihar edenler oldu” dedi.

EĞİTİM 17.11.2021, 09:29 Editör: Nisa Çoban
Atanamayan öğretmenler umutsuz
banner48

7 YILDIR BEKLİYOR

Atanamayan öğretmenler 24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken, bakanlıktan gelecek güzel haberleri bekliyor. Yıllardır atama bekleyen Sakaryalı Fen Bilgisi Öğretmeni Enver Uçar, yaşadığı zorlu süreci Haberlisin.com'a anlattı.  Sinop Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliğinden 2014 yılında mezun olduğunu belirten Uçar, “2014 yılından buyana atamam çıksın diye bekliyorum. 2020 yılında girdiğim KPSS sınavında 77 puan almıştım. Normalde 2019 yılında 74 puanla öğretmen arkadaşlar atanmıştı, ama ben bu puanımla atanamadım” dedi.

“ZORUMUZA GİDİYOR”

Şuanda Pamukova’da ücretli öğretmenlik yaptığını belirten Enver Uçar, “Ben 26 saat derse giriyorum bin 800 TL maaş alıyorum. 18 saat derse giren bir kadrolu öğretmen ise 5 bin TL maaş alıyor. Ben 4 sene okudum, zamanında okulumu bitirdim, KPSS’ye girdim; ama öğretmen olamıyorum.  Okurken ailem benim için uğraştı. Onlara ben atanamadım demek çok zor bir durum. 30 yaşında ailemden para istemek zorumuza gittiği için ya ücretli öğretmenlik yapıyoruz ya da başka başka mesleklerde çalışmak zorunda kalıyoruz” dedi.

“İNTİHAR EDENLER OLDU”

Enver Uçar, “Atanamadığı için intihar eden ya da inşaatta çalışırken kaza geçirip yaşamını yitiren arkadaşlarımız var. Buna en güzel örnek atanamadığı için inşaatta çalışan Fedai öğretmendir. Ben hayatını kaybeden arkadaşlarımı görünce çok üzülüyorum, daha çok umutsuzluğa kapılıyorum. Biz devletten çok fazla bir şey istemiyoruz. Sadece hak ettiğimiz atamaların yapılmasını istiyoruz. Biz sadece öğretmenlik yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.  

“UMUDUMUZU YİTİRDİK”

“Bu durum sadece bizler için değil ailelerimiz için de çok sancılı bir süreç” diyen Uçar, “Son aldığım puanda kesinlikle atanacağımı düşünmüştüm. Aileme, arkadaşlarıma haber verdim. Hepsi çok sevindi, mutlu oldular. Fakat ertesi gün ‘sizi atayamıyoruz’ dediler. Bize 24 saatlik mutluluğu çok gördüler. Birçok arkadaşımız bu süreçten sonra koptu, umudunu yitirdi” ifadelerine yer verdi. 

“KEŞKE OKUMASAYDIM”

Enver Uçar, “Ben okuduğuma pişman olmuş durumdayım keşke okumasaydım diyorum bazen. Belki yurt dışına giderim, orada kinci sınıf vatandaş muamelesi görürüm ama en azından adaletli olarak yaşarım. Ben çok büyük umutlarla okudum, ama umudu bize fazla gördüler. Çok zorlu süreçler yaşıyoruz. Kimimiz ailesiyle sorunlar yaşıyor. Kimimizin ise sağlıklarından oluyor. KPSS süreciyle öğretmenler mesleğinden soğuyor”  diye ifade etti.

banner84
Yorumlar (0)