banner2

banner1

banner22

7 ay sonra ders başı yapacaklar

Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 7 ay sonra yüz yüze eğitim yapmaya hazır. Uzaktan eğitime devam edecek öğrenciler için mobil EBA noktaları, taşımalı eğitim için araç ve organizasyon tamamlandı. Salgın nedeniyle okulların temizliği yapıldı ve Covid-19 sorumluları belirlendi.

EĞİTİM 18.09.2020, 18:45 Editör: Aysima Kortak
7 ay sonra ders başı yapacaklar
banner48

Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart tarihinde uzaktan eğitime geçilmişti. 7 aylık süreçte öğrenciler evlerinden derslerini takip etmişlerdi. 2020-21 Eğitim ve Öğretim sezonu yetkililer ilkokul birinci sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. 8 ve 12 nci sınıflar ise seyreltilmiş sınıflarda kurs görürken diğer sınıfların ise online eğitime devam etme kararı aldılar. Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 52 bin 900 öğrenci için hazırlıklarını tamamladı. Yüz yüze eğitim görecekler için gerekli hijyen kurallarını yerine getiren Adapazarı MEM, taşımalı eğitim görecek öğrenciler için yemek ve nakil ihalesini tamamladı. EBA üzerinden ders görecek öğrencilerin internet sıkıntısı yaşamaması için 31 noktada Mobil EBA aracının hizmet vermesi planlandı.

BELEDİYE İŞBİRLİĞİ
Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde Adapazarı Belediyesi’nden hijyen ve mobil EBA aracı konusunda destek aldı. Salgın sürecinin başından beri tüm okul ve kurumlar periyodik olarak dezenfekte eden belediye bakım onarım, temizlik ve uzaktan eğitim çalışmalarına desteğini yeni eğitim-öğretim yılında da sürdürecek.

ALINAN HİJYEN TEDBİRLERİ
Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu doğrultusunda tüm okullar öndenetimden geçirildi. OKULUM TEMİZ BELGESİ almaları yönünde gerekli rehberlik yapıldı. Her okul veya kurumda Covid 19 sorumlusu belirlendi.Ayrıca ‘Okulum Temiz Belgelendirme Programı eğitimleri tüm okul/kurum müdürlerine ve Covid 19 okul/kurum sorumlularına online olarak verildi.Bugün itibariyle başvurusu onaylanan okul/kurum sayısı 8,başvuru yapan okul/kurum sayısı ise 48 olarak açıklandı.

PANDEMİ EĞİTİMİ VERİLDİ
Öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sunmak amacıyla 2020 yılında Bin 100 öğretmen ihtiyaç duydukları farklı alanlarda hizmet içi eğitim aldı. Öncelikle okul öncesi ve sınıf öğretmenleri başta olmak üzere tüm öğretmen, idareci, personel, okul servis şoförleri, kantinciler ve talep etmeleri halinde öğrenci velilerine yönelik “Pandemi Döneminde Hijyen Kuralları” adlı kurslarAdapazarı Halk Eğitim Merkezi ve Yenikent Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde açıldı. Devam eden 4 kursta toplam 118 kişi eğitim görmektedir.

3 MİLYONDAN FAZLA MASKE ÜRETİLDİ
Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, pandeminin ilk ortaya çıktığı andan bugüne kadar 3 milyondan fazla maske üretimi yaptı. Adapazarı HEM’de toplam üretilen maske sayısı:3 milyon380 bin 415, çocuk maske sayısı:105 bin, bez maske sayısı:24 bin 580, cerrahi önlük sayısı 350…

TAŞIMALI EĞİTİM İHALELERİ  
İlkokul ve ortaokulda toplam bin 288 öğrenci 89 yerleşim yerinden 65 araçla 16 taşıma merkezine, özel eğitimde 219 öğrenci ve 104 veli ile birlikte 32 bölgeden 32 araçla 32 taşıma merkezine taşınması için ihale sürecinin devam ettiği açıklandı. Covid-19 salgını nedeniyle 21 Eylül 2020 tarihinde yüz yüz eğitime başlayacak sadece okul öncesi ve ilkokul 1' inci sınıf taşımalı eğitimden faydalanan 307 öğrenci 47 yerleşim yerinden 28 araçla 11 taşıma merkezine 21-25 Eylül tarihleri arası taşınacak. 21 Eylül itibariyle taşıma kapsamındaki tüm öğrencilere taşıma hizmeti verilecek. Taşıma Merkezi okullarda öğrenim gören bin 12 öğrenci için yemek ihalesinin yapıldığı öğrenildi.

ÜCRETSİZ KİTAP DAĞITIMI
52 bin 900 öğrenciye yaklaşık 510 bin kitap dağıtımı, yapıldı.

MOBİL EBA ARACI
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur" düşüncesi ve uzaktan eğitimi yakın kılmak amacıyla oluşturulan Mobil Destek Aracı 21 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında internet erişiminde sıkıntı yaşanan 31 noktada hizmet verecek. Ayrıca Adapazarı Belediyesinin tahsis ettiği mobil EBA aracı da ihtiyaç süresince öğrencilere hizmet verecek. 52 okulda EBA destek noktası oluşturuldu.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN
Adapazarı’nda okul ve kurumlarda ihtiyaç duyulan branşlardaki görevlendirmeler öncelikle kadrolu öğretmenlerden karşılandı. Öğretmen ihtiyacı devam eden okullarda 24 Sınıf Öğretmeni, 56 Özel Eğitim Öğretmeni, 7 Okul Öncesi Öğretmeni ve çeşitli branşlarda 70 Branş Öğretmeni ücretli öğretmen olarak görevlendirildi. Ayrıca 1 Ekim tarihinden itibaren temizlik, bakım onarım ve güvenlik görevlileri TYP kapsamında işbaşı yapacak.

1-8 VE 12 NCİ SINIFLAR
21 Eylülden sonra sadece 1. Sınıflar ilk hafta uyum eğitimi için seyreltilmiş olarak haftada bir gün, ilk haftadan sonra seyreltilmiş sınıflarda haftada iki gün eğitim öğretime başlayacak. Ortaokullarda 31 Ağustos tarihinden itibaren sadece 8. sınıflar olmak üzere haftada en fazla 18 saat takviye kursları yapılmakta.12 nci sınıflar içinse haftada 24 saat takviye kursları yapılıyor.


Yorumlar (1)
EĞİTİMCİ 8 ay önce
Eğitimciler ve okullar hazır, öğrencileri bekliyoruz.