• Reklam
Reklam
Reklam

Duruşma 21 Mart’ta

5 kişinin eğlence havuzunda elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen davada mahkeme heyeti, olay yerinde ikinci kez keşif yaptı

Duruşma 21 Mart’ta

5 kişinin eğlence havuzunda elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesiyle ilgili görülen davada mahkeme heyeti, olay yerinde ikinci kez keşif yaptı

Duruşma 21 Mart’ta
Editor: Yönetici
12 Şubat 2019 - 19:55
Reklam

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Aralık ayında görülen duruşmada olay yerinde keşif yapılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, facianın yaşandığı yerde ikinci kez keşif yaptı.

Jandarmanın güvenlik önlemi aldığı keşifte, tutuksuz yargılanan sanık elektrik teknisyeni K.D., tanıklar ve avukatlar ile hayatını kaybedenlerin yakınları da bulundu.

Davanın duruşması 21 Mart 2019 görülecek.

SÜREÇ 
Akyazı ilçesi Şerefiye Mahallesi'ndeki eğlence havuzuna, 23 Haziran 2017'de serinlemek için giren Gökay Yıldırımgeç, elektrik akımına kapılmış, durumu fark eden işletme sahibi Mehmet ve oğlu Kadir Kaya ile Davut Mert Kaliç, Nurullah Önlütürk de suya girmişti. Olayda Yıldırımgeç, Önlütürk, Kaliç ile Mehmet ve Kadir Kaya hayatını kaybetmişti.

Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında eğlence merkezinin elektrik işlerini yapan K.D. tutuklanmış,
19 Haziran'da görülen davada yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verilmişti.  
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, elektrik tesisatçısı K.D. hakkında, "taksirle adam öldürme" suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.  

Bilirkişi raporunda, Mehmet Kaya ve şüpheli K.D'nin asli kusurlu, Akyazı Belediyesi'nin kazanın meydana gelmesinde tali kusurlu olduğuna dair kanaat bildirildiği aktarılan iddianamede, şüphelilerin eylemlerinde bilinçli taksir bulunduğuna dair herhangi bir tespit yapılmadığından, suçun bilinçli taksirle işlenmediğinin değerlendirildiği kaydedildi. 

İddianamede, şüpheli K.D'nin, yeterlilik ve yetkisi olmadığı halde, hiçbir önlem ve kontrol mekanizması kullanmaksızın suya temas eden demir platforma sıva üstü priz ve aydınlatma anahtarı tesisatı çekip, gerekli özen ve dikkat yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, beş kişinin ölümüne sebebiyet vermek suretiyle taksirle birden çok kişinin ölümüne sebep olma suçunu işlediği belirtildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İlçe teyakkuzda
İlçe teyakkuzda
Dere kenarına atmışlardı
Dere kenarına atmışlardı