banner2

banner1

07.10.2021, 09:13

Dünya’nın tanıdığı bir şehir olacağız…

Çok dikkate gelmedi ancak sevindirici bir gelişme yaşandı. 26 Eylül’de Belçika’da gerçekleştirilen Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Genel kurul Toplantısında “Bisiklet Şehri” unvanı almaya hak kazandık.

Ayçiçeği Bisiklet Vadisi ve bu alanda düzenlenen Uluslararası düzeyde Bisiklet yarışları ile başlanılan süreç, bu unvan ile taçlandırılmış oldu.

Geçen yıl ekim ayında düzenlenen Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’na 30 ülkeden 100 civarında sporcu katılımı ile Uluslararası düzeyde ilk organizasyonumuzu gerçekleştirmiştik.

Ülkenin ve şehrin tanıtımı için çok önemli bir organizasyondu ve başarı ile sonuçlandırılmıştı. Takiben farklı yarışlara da ev sahipliği yaptık.

Tüm çalışmaların semeresi olarak ödüllendirildik.

Alınan unvan akşamdan sabaha çalışmalar neticesinde elde edilmedi kuşkusuz, şehrin cadde ve yollarının bisiklet alt yapısına uygun hale dönüştürülmesi ve Bisiklet Vadisinin hazırlanması ile varılan sonuç.

Uzun soluklu hazırlıklar ve harcanan emek var ortada.

26 Ekim günü Danimarka’da gerçekleştirilecek toplantıda “Bisiklet Şehri” unvanı alınacak. Önümüzde ki 5 yıl boyunca organizasyonlara ev sahipliği yapacağız.

Gelecek ay 2021 BMX Süper Cross Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacaklarını bildiren Sakarya Büyükşehir belediye başkanı Ekrem Yüce,

“Böylelikle önümüzdeki 5 yıl boyunca ‘Bisiklet Şehri’ unvanına yakışır şekilde organizasyonlara ev sahipliği yaparak ve bisiklete verdiğimizi değeri her geçen gün artırarak bu unvanı korumak hedefimiz. İnşallah daha nice başarılarla şehrimizin adını farklı alanlarda dünyaya duyurmak istiyoruz. Türkiye’de örnek olan projelerimizin her birinin dünya kamuoyunda yer alması ve örnek alınması için çalışmalarımızı ilk günkü hevesimizle sürdüreceğiz. Ülkemize ve şehrimize kattığı değer tartışılmaz olan unvanı almamızda emeği geçen herkesi kutluyorum” diyerek haklı gururu yaşamakta ve bugüne gelinmesi geçmiş döneme ait olduğunun altını çizmiş olması da meselenin bir başka sevindirici tarafı.

Yüce’nin açıklamasından anlaşılacağı üzere henüz yatırımlar tamamlanmadı, bu unvanı korumak ve layık olmak adına atılacak birçok daha adım, yapılacak birçok daha yatırım var.

Her yönü ile kazanımı olacağı gibi, şehrin gelişimini de yörüngesinin tayin edecek bir süreç yaşanacaktır.

Dünya’nın tanıdığı ve bu tarafı ile bileceği bir şehir olacağız. Turizme sunacağı katkı düşünüldüğünde kat edilen yolun nedenli önemli olduğu anlaşılmakta.

Dünya’nın önemli Bisiklet merkezleri içerisinde yer alarak, bu tarafı ile de örnek şehir olacağımız kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Dünya bisiklet şehri markasını da bu sayede almış oluyoruz, daha emin adımlarla geleceğe yürümekteyiz.

Son yıllarda gözle görülür farklılıklarımız var, özellikle renklendirilen caddelerimiz bisiklet yollarını oluşumu, her geçen gün bisiklet kullanım sayısını arttırmakta.

Büyükşehir belediyenin bisiklet alt yapısına yapmış olduğu yatırım, bisiklet parkları, bisiklet kıraathanesi bisiklet kullanımı özendirecek ve sayıları her geçen gün daha da artacaktır.

Alınan unvan bu anlamı ile hayırlı olsun.

Bisiklet denince kuzey ülkeleri ve Hollanda gelir akla, yakın bir gelecekte dünya klasmanında yerini alacaktır Sakarya, buna tanıklık edeceğiz.

“Sessizlikte güzellik vardır ve güzellikte sessizlik vardır. Her ikisini de bisiklette bulabilirsiniz.”

Yorumlar (0)