• Reklam
Reklam
Reklam

DP'den Başkan Ateş'e ziyaret

Demokrat Parti (DP) İl Başkanı İsmail Ergül ve beraberindekiler Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş’i makamında ziyaret etti.

DP'den Başkan Ateş'e ziyaret

Demokrat Parti (DP) İl Başkanı İsmail Ergül ve beraberindekiler Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş’i makamında ziyaret etti.

DP'den Başkan Ateş'e ziyaret
09 Ekim 2018 - 19:53
Reklam

“Çiftçimizi mutlu etmedi”

Son yılarda ilimizde yanlış politikalar yüzünden tarım adeta can çekişir durumda olduğunu ifade eden DP. Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül,” Sakarya’nın iki önemli gelir kaynağı olan tarım ve hayvancılıkta verimlilik her geçen gün daha da azalıyor. Çiftçilerimiz 2018 mahsullerini teslim etmelerine rağmen hala 2017 dane mısır desteklerini alamadılar. Gübreye yüzde 100 zam getirilip, yüzde 15 geri alınıyor. Mazot fiyatları yüzde 80 artıyor. Tohum fiyatları ona keza yüzde 70 artmaktadır. Artmasına rağmen dane mısır fiyatları aynı seviyede kalmaktadır. Tarım bakanının geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada hububat fiyatlarına 5 kuruş zam yapılması oldu. Açıklanan bu fiyat maalesef çiftçimizi mutlu etmediği gibi yıllardır destekleme fiyatlarını düşürenlerde bu iktidardır.  Bunların yanı sıra ilimizde büyük ölçüde ekilen fındık üretimi de aynı sorunlarla karşı karşıyadır. Tarımın yanı sıra aynı şekilde hayvancılıkta problemlerde yaşamaktadır.” dedi.

“Çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz “

Ergül; “Süt hayvanların kesilmesi, hayvan yemlerinin pahalı olması, damızlık hayvanların yetersiz olması hayvan sektörünü önemli ölçüde negatif etkilemektedir. 2017 yılı son 3 ay süt destekleri ve buzağı destekleri henüz alınamamıştır. Yem fiyatları yüzde 60 artmasına rağmen, süte yüzde 10, süt ürünlerine ise yüzde 60 zam yapılmıştır. Geçen sene çuvalı 50 TL olan yem bu yıl 90 TL. olmuştur. Son söz olarak mevcut tarım alanlarında verimi artırmak elbette ki önemli ancak bu alanları korumak çok daha önemli. Bu da ancak Sakarya ovası için yapılacak tarımsal planlama ile mümkündür. Biz Demokrat Parti olarak her zaman çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Sorunları birlikte çözeceğiz”
Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Sakarya Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş ise “Hem tarım hem de hayvancılıkta yaşanan sorunlarını hep birlikte çözeceğimize inanıyorum “dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vatandaşlar tepki gösterdi
Vatandaşlar tepki gösterdi
Mağdur oldular
Mağdur oldular