banner2

banner1

28.03.2020, 12:33

Doğru bilinen yanlışlar

Diyette yapılan yanlışları ana başlıklarda toparlayacak olursak;

Korona salgını, sadece fiziksel rahatsızlık olarak değil, psikolojik olarak da hepimizi yordu. Konudan uzaklaşmak bu stresli dönemi atlatacağımızı düşünmek biraz olsun içimizi rahatlatıyor. Bu dönemde ne yapmamız gerektiğiyle ilgili yeterince bilgi edindik. Hazır “evde kal” uyarıları yapılmışken, gelin diyet denilince akla gelen efsanelerden bahsedenim.

Diyet denilince akla gelen doğru sandığımız yanlışlar neler?

-Gereğinden az yiyerek hızlı zayıflamak yanlıştır. Sizin günlük almanız gereken kalori miktarını bir diyetisyen veya doktorla ayarlamanız ve ona göre beslenmeniz gerekir

-Doğal besinler kalorisiz değildir. Örneğin kek yaparken un değil, esmer un veya yulaf kullanmak kalorisini düşürmez. Veya adına organik ekledikleri ürünler sıfır kalori anlamına gelmez. Şeker yerine eklediğiniz doğal meyvelerle veya pekmezle yaptığınız tatlı düşük kalorili olmuyor.

- Diyet veya light ürünleri sınırsızca tüketmek oldukça yanlış ve size kilo aldıracak, zayıflamanızı durduracak bir harekettir. Diyet bisküviler şeker oranı azaltılarak hazırlanır veya light süt yağ oranı az süttür. Ancak bunları nasıl olsa diyet ürün diye sınırsızca kullanırsanız, kilo vermek yerine almaya sebep olabilirsiniz.

-Kalori hesabı yapmak sizi zayıflatmaz! Herkesin metabolizma hızı farklıdır. Ve vücudunuzun çalışma hızını sadece kilo boy ve yaş ile ölçemezsiniz. Stres durumunuz, uyku düzeniniz, yemek saatleriniz ve daha bir sürü etmen metabolizma hızını değiştirir. Bu hesabı bilsek bile kalorinin içeriği sizi zayıflatır. Ayna görüntüsünde daralmak tartıdan çok daha öne midir ve bunun için kalori hesabı yetmez. Yağ kaybını sağlayacak doğru besin düzeni oluşturulmalıdır.

-Bolca ara öğün yapmak sizi zayıflatmaz! Yeni bilimsel çalışmalar çok ara öğün yapmaktan ziyade öğünlerinizi hep aynı saatlerde tüketmenin kilo vermeyi kolaylaştıracağını ortaya koymuştur.

- Bölgesel zayıflama herkesin istediği bir durumdur. Fakat bölgesel zayıflatan yiyecek yoktur. Böyle bir besin olmadığı gibi tek basına kalça eriten veya göbek eriten özel bir beslenme programı da yoktur. Genetik yapımız bölgesel kiloları belirleyeceği gibi, kilo vermede de tek bölgeden gitmesi mümkün değildir.

-Zayıflatan yeşil çay mucizesi! Hakkında en çok bilimsel çalışma yapılan bitki yeşil çay; Sağlığı koruyucu etkisi kanıtlandı, peki zayıflatması? Günde iki fincan yeşil çay tüketiminin metabolizmayı hızlandırdığını bulundu! Mucize gibi gelebilir, ancak vücudu sadece %1 hızlandırıyor. Yanı siz beslenme düzeninizi düzeltmesiydiniz sürece hiçbir bitki sihirli değnek olmayacaktır.

Yorumlar (0)