banner2

banner1

02.07.2020, 13:00

Diyette Yo Yo Sendromu Nedir?

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen, çok düşük kalorili ve sadece kısa sürede kilo vermek amaçlı yapılan diyetler sonrasında verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına Yo Yo Sendromu denir. Bir kişinin yo-yo sendromuna sahip olması için hayatı boyunca en az iki kez zayıflama diyeti yapmış olması ve her seferinde verdiği kilonun daha fazlasını tekrar almış olması gerekmektedir.

Yo Yo Sendromu’nda bedenimizde neler olur?

- Açlığa ve yoksunluğa alışan vücudunuz ,eski düzene döndüğünüzde tekrar aç kalma korkusuyla yediğini herşeyi depolar ve vücudunuzda yağlanma artar.

- Düşük kalorili diyetlerden dolayı metabolizma hızınız yavaşlar ve yaşlanır. Bu nedenle tekrar kilo vermek istediğinizde, kilo verişiniz yavaşlar. Danışanlarım ne kadar sürede kilo veririm dediğinde; cevabı bilmediğimi ama önceden diyet uygulayıp uygulanmamasının bu süreci değiştireceğini mutlaka hatırlatırım.

-Kilo vermek zorlaştığında ise ilk akıldan geçen yol Zayıflama ilacı kullanmak. İlaçla zayıflamayı tercih edildiği durumlarda; böbrek fonksiyonlarında bozulma, kalp ritmini bozuklukları, yüksek tansiyon, adet düzensizliği, sinirlilik, anksiyete gibi psikolojik durum bozuklukları oluşur.

- Kısa sürede kaybedilen yüksek ağırlıklar kas kaybı olduğundan dolayı vücutta deformasyon oluşur.

-Bazı çalışmalar yo-Yo Sendromu’nun yüksek tansiyon, kalp ve diyabet gibi hastalıkların risklerini artırabileceğini gösteriyor.

Bu durumdan kurtulmak için; diyetin yaşam tarzı değişikliği olduğunu kabullenip, zayıflamak için bir mucize aramaktan vazgeçmeliyiz. Size uygun beslenme programını hayatınıza entegre etmek, kilo verme hızınızı ilk plandan çıkarmak izleyeceğiniz ilk yol olmalı. Doğru beslenme olduğunda kilo vermek hediyeniz olacaktır.

Yorumlar (0)