banner2

banner1

25.11.2021, 08:58

Deprem bilinci ve tedbir…..

Sağlam zemin ve günün şartlarının doğru adresi Yeni Kent bölgesiydi, bunu geçtiğimiz günlerde Düzce merkez üslü yaşanılan deprem ve bizde hissedilen şiddeti ile bir kez hatırlamış olduk. Deprem gerçeğinden uzak yaşayamayacağımızı hatırlamış olduk.

1999 deprem sonrası zorunlu ikamet alanı şehrin sağlam zeminli bölgeleri oldu, özellikle Yeni kent bölgesi seçildi ki bugün çok daha iyi anlıyoruz seçimin doğruluğunu. Son yıllarda kamu yatırımları ile Yeni Kent bölgesi hak ettiği ilgiyi görmeye başladı, özel teşebbüs yatırımı ile de cazibeli bir boyut kazanmakta.

Tek eksiğin ulaşım olduğu görüşü hakim ki bu hususta ki eksiği de bir an evvel tamamlanmalı. Hafif raylı sistem projesi vakit kaybedilmeden hayata geçirilmeli. Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem Yüce raylı sistem çalışmalarını kamuoyu ile paylaşmıştı, Yeni kentten merkeze gelecek bir hat sorunun ilk elden çözümünü sağlayacaktır. Planlanan kentsel dönüşümde hızlandırılmalı, sorunlu ve hasarlı binalar çözüme kavuşturulmalı. Uzak olduğunu düşündüğümüz deprem kendini hissettirdi. Deprem öldürmez ihmal öldürür, gerçeği ile hareket ederek yaşam alanları güvenli hale dönüştürülmeli.

Bu hususta önemli adımlar atıldı son yıllarda, birçok bölgede TOKİ eliyle depreme dayanıklı yapılar inşa edildi. Erenler de yapılan kentsel dönüşüm projesi örnek nitelikte. Mümkün olan en kısa zaman ve bölgede kentsel dönüşüm sağlanmalı.

Bir kez daha gördük ki kat yüksekliği şehrin en büyük tehdidi, bugüne kadar sergilenen kararlılıktan vaz geçilmemeli. Kat adedi ile meşgul olunmadan, şehrin dokusunu bozacak yapılardan kaçınmaya özen göstermeli.

Yaşanmışı tekrar test etmeye gerek yok, derin izler bırakan acılar tazeliğini korumakta.

1999 depreminde eksikliğini hissettiğimiz toplanma merkezleri, bugün hemen hemen her alanda planlandı. Birçok merkez toplanma alanı haline dönüştürüldü.

Daha aceleci davranmamız gerektiğini hatırlatmış oldu hissedilen deprem, kısa süreli yaşanılan panik gerilere götürdü bizleri. Tek gündemimiz bundan sonrası için deprem olmalı gerçeğini hatırlatmış oldu.

Tüm belediyelerimizin imar mevzuatı depreme uygun ve deprem yönetmeliği üzerinden şekillenmekte ki asla taviz vermeyeceğimiz alan. Tüm mesele zamanla yarışmak, çok uzak görünmüyor yeni bir deprem. Deprem bilimcilerinin bu hususta ısrarlı hatırlatmaları var, onun içindir ki zamanı doğru değerlendirmeli.

Deprem, dünyanın genelinde olmak üzere ülkemizde de büyük felaketlere neden olan bir afet türüdür.

Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama neler yapmamız gerektiğini biliyoruz.

Her yatırım kıymeti ancak önceliğimiz yaşam konforu ve sağlamlık olmalı.

Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden korusun.

Yorumlar (0)