banner2

banner1

26.06.2020, 17:27

Deneme 1-2

2020 yılı dünya için referans yıllardan biri olmaya aday. Hatta adaylıktan öteye tarih kitaplarına her geçen gün gelişmelerle işlenmeye devam ediyor. Ekonomik soğuk savaşın en şiddetli halleri,  pandemi süreci, ayaklanmalar, yasaklar ve kısıtlamalar…

Sürece baktığımız zaman kapitalist sistemin artık çöktüğünü değil de şekil değiştirdiğini görüyoruz. Borçlandırıp para harcatma sistemi tıkanmıştı. Belki de son zamanlarıydı. Ve covid-19 tam da bu sırada ortaya çıktı. Bir anda yememiz, içmemiz, gezmelerimiz hatta ibadetlerimiz ile her şey form değiştirdi.

Eğitim sistemimiz için uzaktan eğitim modülleri tüm ülke çapında denenmiş oldu. Eksikleri görülmüş ve fiziksel olarak okulda olmanın artıları/eksileri tartılmış oldu.

Hastaların hastaneye gitmeden ilaç almaları, kısmen muayene olmaları sağlandı. Yoğunluklar azaldı.

Darbe girişimi olduğunda sokağa çıkan insanları hasta olursunuz sözüyle evlerde tutulması sağlandı. Özellikle “ekmek” eve gelmeye başlayınca…

E-ticaret çıkış yakaladı. (Bir giyim markasının nohut sattığını gördük mesela. Varsın gerisini siz düşünün.) E ticaret sitelerinin çok yüksek satış rakamlarına ulaşmasıyla kargo firmaları işlere yetişemez oldu.  Bu sitelerden market ihtiyaçlarından, kıyafet ihtiyaçlarına kadar her ne varsa sipariş verildi ve kapının önüne kadar getirilmesi sağlandı.

Otel düzenleri, tatil şekilleri hepsi için yeni modellemeler yapılması sağlandı.

Yolculuk şekilleri ve kuralları genişletildi.

Hac ertelendi, vakit namazlarını camide kılmak yasaklandı, Cuma namazlarına ara verildi. Başlandığında yeni modeller belirlendi.

Ama üretim durmadı…

Bazı işçiler evlerinden çalışmaya devam ettiler. Bilgisayarlarını yanına aldıklarında fiziksel olarak ofiste olmalarına gerek olmadığı anlaşıldı. Masaya, kaleme, servise, çayına yani fiziksel olarak olması gereken ne varsa aslında gerek olmadığı anlaşıldı bazıları tarafından.

Bazıları içinse hayat değişmedi ve fiziksel olarak çalışmaya devam ettiler. Gündüz normalleri akşam kısıtlamaları yaşadılar.

Hepsi bir tiyatro sahnesinin parçası gibi durmuyor mu? Hem de bu gösteri hala daha devam ediyor. Sanki toplumlar üzerinde birileri bir şey deniyor. Dijitalleşme süreçlerini hızlandırıyor. Ve başka bir yöne doğru ilerlememizi sağlıyor. İhtiyaç başlığının altını doldurmuşlar bir yere sürüklüyorlar. Bakalım yolumuz nereye çıkacak? Şairin dediği gibi;

“Mevla görelim neyler,

Neylerse güzel eyler.”

Yorumlar (1)
TAMER işbilir 12 ay önce
On numara teşekkürler