• Reklam
Reklam
Reklam

“Çekinmeyin, utanmayın”

Adapazarı İlçesinde yaşayan 19 yaşındaki Otizmli Emir Aybar, İMKB Sakarya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Bir düğün salonunda düzenlenen mezuniyet gecesinde şarkılar söyleyen, danslar eden Emir, diğer otizmli çocukların ailelerine de umut oldu.

“Çekinmeyin, utanmayın”

Adapazarı İlçesinde yaşayan 19 yaşındaki Otizmli Emir Aybar, İMKB Sakarya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Bir düğün salonunda düzenlenen mezuniyet gecesinde şarkılar söyleyen, danslar eden Emir, diğer otizmli çocukların ailelerine de umut oldu.

Editor: Haberlisin
16 Haziran 2019 - 13:03
Reklam

HARİKA MEZUNİYET
Adapazarı İlçesi Hızırtepe Mahallesi’nde yaşayan Aybar ailesinin 4 çocuğundan en küçüğü olan 19 yaşındaki Emir Aybar, İMKB Sakarya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Atölye Bölümünden mezun oldu. Ablası Birsen Özcan ve ailesi, Emir için bir düğün salonuyla anlaşarak burada mezuniyet töreni gerçekleştirdi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı programda şarkı söyleyen, dans eden ve kep atan 19 yaşındaki Emir’in mutluluğu gözlerinden okunurken, programı organize eden abla Birsen Özcan, “Sevgiyle, ilgiyle ve sabırla aşılamayacak şey yok” dedi.
 
“ÇOK EĞLENDİM”
Otizm tanısı konulduktan sonra ailesinin aldığı kararla 7 yaşında kendi yaşıtlarıyla birlikte okula gitmeye başlayan 19 yaşındaki Emir’in annesi Aysel Aybar, ilkokuldan itibaren her gün oğluyla birlikte okula gitti. Babasının vefatının 3’üncü yıl dönümünde İMKB Sakarya Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezun olan Emir, “Okulda zımpara yaptım, el işçiliği yaptım. Birçok ders görüyordum okulda. Mezuniyetimde çok eğlendim. Havai fişekler atıldı, kep attım. Danslar ettik, oynadık. Şarkı söyledim. Tuncay Hoca geldi, diğer hocalarım geldi, arkadaşlarım ve ablamın arkadaşları geldi. Çökertme Zeybeği oynadım, Elfida’yı söyledim. Gece gölgenin rahatına bak şarkısını söyledim. Çok eğlendim” ifadelerini kullandı.
 
“ÜSTESİNDEN GELDİK”
4 kardeşten en büyüğü olan Birsen Özcan, Emir’e küçük yaşta konulan otizm tanısı sonrasında hayatlarının değiştiğini belirterek, “Emir’in tanısı konulduktan sonra annem bizleri bırakarak hep onunla ilgilendi. Bizde Emir ile otizmin ne olduğunu öğrendik. Yaşıtlarıyla okula gitti. Ayırmadık hiç. Kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim hayatına başladı ve başarıyla Liseden mezun oldu. İyisiyle, kötüsüyle çok şey yaşadık. İnsanların kabul etmesi çok uzun zaman sürdü bizim için ama birçok seminere katılarak, okuyarak ve araştırarak üstesinden geldik” şeklinde konuştu.
 
“ÇEKİNMEYİN, UTANMAYIN”
Otizmi çocuk sahibi ailelere seslenen ve utanmamaları gerektiğini belirten Birsen Özcan, “Emir çok sosyal bir çocuk. Şarkı söylemek gibi bir yeteneği olduğunu öğretmenleriyle keşfettik ve bizde hayatına renk katmak için elimizden geleni yaptık. Çoğu özel çocuğun bir evlilik hayatı olmuyor. Biz biraz abartarak düğün konseptinde bir eğlence düzenledim. Diğer kız kardeşimde gelin gibi kardeşimin yanında çıktı sahneye. İyi ki yapmışım diyorum çünkü çok güzel oldu. Gerçekten çok sayıda insan katıldı ve çok beğendiler. Bizim gibi olan ailelere çekinmemelerini, utanmamalarını ve bu çocukların geride değil önde olduğunu düşünüyorum. Ben Emir’in tüm programlarını böyle yapıyorum, tüm ailelere de bunu öneriyorum. Birçok aileye örnek oluyorum bu konuda. Sevgiyle, ilgiyle, sabırla aşılamayacak bir şey yok bence” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ismail bektaş
    4 ay önce
    Ailemin bi parçası olmandan hissettiğim mutluluğu duyguyu kelimelere dökmek gerçekten çok zor iyiki varsın emir yürü be dayisinin dadaşi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sakarya can aldı
Sakarya can aldı
Deniz Polisi buldu
Deniz Polisi buldu