• Reklam
Reklam
Reklam

"Can güvenliğimiz yok"

Türkiye'de büyük infial uyandıran Emine Bulut'un kocası tarafından öldürülmesi olayı ülke gündeminden düşmeden yeni bir 'Koca Terörü' haberi Kaynarca’dan geldi.

"Can güvenliğimiz yok"

Türkiye'de büyük infial uyandıran Emine Bulut'un kocası tarafından öldürülmesi olayı ülke gündeminden düşmeden yeni bir 'Koca Terörü' haberi Kaynarca’dan geldi.

Editor: Ebru Bulut
27 Ağustos 2019 - 11:17
Reklam

Şiddet gördüğü için 4 aylık bebeği ile önce Ankara'da polis karakoluna sonra ailesinin Kaynarca'nın Büyükyanık köyündeki baba evine sığınan 19 yaşındaki Rümeysa K.'nın eşi Ramazan K. peşini bırakmadı.
 
PERSONEL AZLIĞI NEDENİYLE KORUMA VERİLMEDİ
İddialara göre 13 yaşında bir kıza tecavüz, uyuşturucu ticareti, dolandırıcılık, taciz suçlarından polis tarafından aranan Ramazan K., Rümeysa'nın babasını telefonla arayarak kızını ve bebeğini öldüreceği tehdidinde bulundu. Daha sonra köye giderek karısı ve 4 aylık çocuğunun sığındığı 12 kişinin yaşadığı 2 katlı evi yaktı. İtfaiye ve jandarmaya haber veren aile yangını komşularının yardımıyla söndürdü. Bebeğinin, kendisinin ve ailesinin hayatının tehlike altında olduğunu belirten Rümeysa K., polis, jandarma ve Kaynarca Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek koruma talep ettiğini ancak personel azlığı nedeniyle kendilerine koruma verilmediğini belirtti.

BENİ VE AİLEMİ ÖLDÜRMEKLE TEHDİT ETTİ
Bir yıl süren evliliği süresince sürekli şiddete maruz kaldığını ifade eden Rümeysa K.; "Sürekli dövüyordu. Alkol ve uyuşturucu kullanıyordu, başka kadınlarla aldatıyordu. Beni ve ailemi öldürmekle tehdit ediyordu. İki ay önce Ankara'da yaşarken kocamın darp etmesi sonucu karakola sığındım. Darp raporu aldım ailem geldi ve beni aldı. Babama telefonda beni ve bebeğimi yaşatmayacağını söyledi. Annemi arayıp çocuğu görmek istediğini söyledi annem buraya gelemezsin ama çocuğunu görebilirsin, karını mahkemede görürsün dedi. Bunun üzerine köyde eviniz yandığı zaman görürsünüz tehdidinde bulundu. Kurban Bayramının 3'üncü günü köyde otomobilini gördüm. Bir saat sonra evimizin önünde beklediğini gördük. Biz geldiğimizde ayrıldı. Cuma sabahı saat 4'de evimizin yandığı görerek korkuyla uyandık" diye konuştu.

‘DAHA KÖTÜ DURUM OLURSA ARAYIN’ DEDİLER
Yakılmak istenen evin alt katında yaşayan Rümeysa'nın halası Özlem K. ise olayı şu sözlerle anlattı: "Küt diye bir patlama sesiyle uyandım. Ev yanıyordu her yerden alevler çıkıyordu. O anda Ramazan Kızıldağ'ın evinizi yakarım tehditlerini hatırladım. Annemi uyandırdım. Ayrıca evde ablam ve bir yeğenim daha var alt katta 4 kişiyiz. Ateşi gördüğünde evimizi yaktılar diye anneme söyledim. Komşu Arzu yangını görünce iki kova suyla geldi. Sonra itfaiyeyi aradık. İtfaiye geç geldi ama o zaman kadar söndürdük. Jandarma yaklaşık bir buçuk saat sonra geldi. Jandarma'ya haber verdiğimizde, "Evimizin kundaklandığını tehdit eden kişinin etrafta olduğu için tehlikede olduğumuzu belirttik.” İfadelerini kullandı.
 
“BEN VE AİLEM UYUYAMIYORUZ”
Evde 12 kişinin yaşadığını belirten Özlem K.,; “İki katlı yakılmak istenen evde üst katta 8 kişi, alt katta 4 kişi olmak üzere 12 kişi yaşıyor bunların biri bebek 4'ü de çocuk. Otomobilin evin önünden ayrıldığını gören bir kaç tanıkta var. Evimizi kundaklayan kişi uyuşturucu kaçakçılığı ve taciz, dolandırıcılık, 13 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz gibi suçlardan aranıyor ve erkek kardeşinin kimliği ile geziyor, bu durumu bildirmek için ertesi gün savcıya gittim, yapacak bir şey olmadığını yapılacak şeyin jandarmanın yaptığını söyledi. Devriye sayısını artırabileceğini söyledi. Bunları yaşadığımız için ben ve ailem uyuyamıyoruz" dedi. Kaynarca'da yaptıkları koruma talepleri kabul edilmeyen aile dün Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına giderek can güvenliklerinin korunması için başvuruda bulundu.

 

JANDARMA'DAN AÇIKLAMA GELDİ
Öte yandan konuyla ilgili olarak Sakarya İl Jandarma Komutanlığınca konuyla ilgili olarak açıklama yapılırken yapılan açıklamada, "Olay 23 Ağustos 2019 tarihinde saat 03:40 da meydana gelmiş. Jandarmaya İhbar geldiğinde olaya anında müdahale edilmiştir. Yapılan ilk araştırmada 03:40 da evin ön tarafında yangın başlamış. Aile kendi imkânları ile yangını söndürmüştür. İtfaiye geldiğinde yangın söndürülmüştü. Yangının çıkış sebebine yönelik itfaiyenin her hangi bir bulgusu yoktur. Aile tarafından yangını damatları R.K. isimli şahsın çıkartmış olabileceği beyan edilmiştir. Şahıs Ankara ilinde ikamet etmekte olup, Jandarma tarafından aranmaktadır. R.K. isimli mağdur kadın ile ilgili 09 Temmuz 2019 tarihi itibari ile hâkim tarafından 4 ay süreli Ailenin Korunması Tedbiri kararı verilmiş olup bu karar birkaç kez R.K. isimli şüpheli tarafından ihlal ettiği tespit edilmiştir. Jandarma hassasiyetle olayı takip etmektedir. Son olarak 24 Ağustos 2019 tarihinde mağdur R.K. isimli kadın ziyaret edilerek rahatsız edilip edilmediği sorulmuş, rahatsız edilmediğine dair tutanak tutularak imza altına alınmıştır." ifadelerine yer verildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurudere’de defnedilecek
Kurudere’de defnedilecek
Tiflis'ten güzel haber
Tiflis'ten güzel haber