• Reklam
Reklam
Reklam

Çalışmalar değerlendirildi

İl Ekonomik Toplantısı Sakarya Makine İmalatçıları Birliğinin ev sahipliğinde iş dünyasını oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Çalışmalar değerlendirildi

İl Ekonomik Toplantısı Sakarya Makine İmalatçıları Birliğinin ev sahipliğinde iş dünyasını oluşturan kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Çalışmalar değerlendirildi
11 Ekim 2018 - 15:09
Reklam

Toplantıya Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık ve Sakarya Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Şakir Görmüş ile Kamu kurumlarının yöneticileri ve iş adamı derneklerinin başkanları katılım sağladılar.  
 
Toplantıda, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına yönelik kamu ve özel sektör yatırımlarıyla kurumsal çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Ayrıca, ihracatın, üretimin ve istihdamın artırılması tedbirleri kapsamında yapılan ve yapılacak çalışmalar değerlendirildi.
 
E-Dış Ticaret Uzmanı Yetiştireceğiz…
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, “İhracatın artırılması üretimin ve istihdamın da artırılması anlamına geldiğini, bu amaçla İlimizde ihracat yapan 400’e yakın işletmeye E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Söz konusu işletmelerin E-Dış Ticaret Uzmanı ihtiyaçlarının İŞKUR desteğiyle Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile işadamı derneklerimizin işbirliğiyle yetiştirilecek uzmanlarla desteklemeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın uygulamakta olduğu programı geliştirip yaygınlaştırarak ihracat yapmakta olan bütün işletmelerimizin programdan yararlanmalarını amaçlıyoruz.” dedi.
 
İŞKUR’dan İşverenlere Nitelikli İşgücü Desteği
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, “Kurumumuz tarafından geleceğin mesleği olarak öngörülen E-Dış Ticaret Uzmanı yetiştirme programında İŞKUR katılımcılara 9 ay süreyle günlük 75 TL ücret ödenecek. Söz konusu eğitim programın teorik ve pratik eğitimlerle desteklenerek işbaşı eğitim programı formatında olacağını ve katılımcılardan en az bir yabancı dil bilgisi ve lisans mezunu olması şartı arıyoruz. Ayrıca, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızın projelendirdiği çalışma, ihracatın ve istihdamın artırılmasına destek sağlayacağız." dedi.

Sakarya Makine İmalatçıları Birliği’nden UR-GE Projesi                           
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Projesi (UR-GE) hakkında katılımcılara bilgi veren Sakarya Makine İmalatçıları Birliği Başkanı Günay Güneş, “Projenin bir amacının da şirketlere sistematik Pazar araştırması yetkinliği kazandırılması, yeni pazarlara ihracat yapılması gerekiyor. Bunun yanında, ihracatı artırmaya yönelik yurt dışı iş gezisi programları yapıyoruz.” dedi.
 
Bilgiyi Beceri ile Bütünleştiren Üniversite SUBÜ
Yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine (SUBÜ) Rektör olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, üniversitelerinin iş hayatına güçlü destek verme amacı ve hedefinin olduğunu, bu amaçla “Bilgiyi Beceri ile Bütünleştiren Üniversite” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek yapmış oldukları çalışmalar hakkında iş dünyası temsilcilerine bilgi verdi. Ayrıca, öğrencilerin doktora ve yüksek lisans tezlerini işyerlerinde yeni ürünlerin ve teknolojilerin geliştirilmesi alanlarında yapmalarını hedeflediklerinin aktardı.

İç Piyasadaki Daralma İşverenlerimizi Daha Fazla İhracata Yönlendiriyor
Vali İrfan Balkanlıoğlu, toplantı sonunda yapmış olduğu değerlendirmede; İç piyasadaki daralmanın Afrika ve diğer ülkelerde yeni ihracat kapılarının açılmasına fırsat sağladığını belirtti. Bunun yanında, ithal edilen birçok ürünü ülkemizde yapmak için yeni iş alanları oluşturulmaya çalışıldığını, ekonomide yaşanan dalgalanmanın, üretimin, kalitenin, ihracatın artırılarak ve israfın önüne geçilerek aşılacağını belirtti. Ayrıca, Vali Balkanlıoğlu toplantının ev sahipliğini yapan SAMİB Başkanı Günay Güneş’e destekleri dolayısıyla ve Sakarya İş Dünyası Platformu katılımcılarına teşekkür etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vatandaşlar tepki gösterdi
Vatandaşlar tepki gösterdi
Mağdur oldular
Mağdur oldular