banner2

banner1

banner22

Can kaybını azaltacak

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisleri ve Teknokent depremin etkilerini azaltan amortisör geliştirdi. Tamamı yerli ve milli olan amortisör deprem sarsıntılarını yüzde 50’ye kadar azaltıyor.

TEKNOLOJİ 30.07.2018, 15:40
Can kaybını azaltacak
banner48

Prof. Dr. Tahsin Engin’in yönettiği projede geliştirilen akıllı amortisör sistemi deprem titreşimlerinin etkisini %35 ila %50 arasında azaltıyor. Sakarya Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden ve aynı zamanda Sakarya Teknokent A.Ş. Genel Müdürü olan Prof. Dr. Tahsin Engin’in yönettiği TÜBİTAK destekli araştırma projesinde yüzde yüz yerli ve milli akıllı deprem amortisörü geliştirildi.

TESTLER BAŞARILI

 2 yıl sürdüğü ve geçen ay tamamlandığı öğrenilen projede Sakarya Üniversitesi’nin yanı sıra Marmara Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden toplamda 9 araştırmacı yer aldı. Geliştirilen akıllı amortisör sistemi, gerçek betonarme yapılarla aynı mühendislik özelliklerine sahip olarak ölçeklendirilen çelik yapı modellerinde başarıyla test edildi. Testlerin gerçekleştirildiği yüksek teknoloji ürünü deprem simülatörü, projenin çözüm ortaklarından olan bir özel şirket tarafından tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarlanıp imal edildi ve SAÜ Merkez Laboratuvarına kuruldu. Simülatörde yapılan testlerde 1999 Kocaeli Depremi’ne ait gerçek deprem sarsıntıları kullanıldı.

ETKİYİ AZALTIYOR

Öğrenilen bilgiye göre test edilen akıllı amortisör sisteminin, deprem titreşimlerinin etkisini %35 ila %50 arasında azalttığı belirlendi. Sistemin deprem sarsıntısını alır almaz bu titreşimleri saniyenin binde biri kadar sürelerde analiz ederek binayı korumak için en uygun sönümleme özelliğini otomatik olarak geliştirdiği belirtiliyor.

UYGULAMA POTANSİYELİ

Ayrıca bu akıllı amortisör sisteminin kontrolörü adı verilen beyni ve içerisindeki özel manyetik sıvı dahil olmak üzere tümüyle yerli ve milli imkanlarla üretildiği söyleniyor. Akıllı sönümleme sisteminin başta savunma sanayi olmak üzere, otomotiv, sağlık, uzay ve havacılık teknolojilerinde de geniş uygulama potansiyeli bulunuyor.

CAN KAYIPLARI AZALACAK

Projenin yeni yapılacak yapılar ve mevcut binalara uygulanması ile birlikte uzmanların beklediği olası bir Marmara Depreminde can kayıplarını büyük ölçüde engelleyeceği öngörülüyor. Birçok fay hattı üzerinde bulunan Marmara Bölgesi’nde gerçekleşen 17 Ağustos 1999 depreminde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmiş  35 bin 180 konut, 5 bin 770 iş yeri yıkılmıştı

Adapazarı Akşam Haberleri / İsmail Erken

Yorumlar (0)