• Reklam
Reklam
Reklam

'Barınağa bırakalım'

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sokak köpekleri hakkında açıklama yaptı.

'Barınağa bırakalım'

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, sokak köpekleri hakkında açıklama yaptı.

'Barınağa bırakalım'
21 Ocak 2019 - 11:52
Reklam

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız’dan Sokak köpekleri sorunu hakkında açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada her sokak köpeğinin saldırgan olarak değerlendirilmemesi ve mümkünse çocukların, ailelerin barınaktan kedi köpek sahiplenilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
İşte o açıklama;
 
İnsan olabilmenin yolu, yaratılmış her şeye sevgi ve merhamet duyabilmektir. Sokaktaki her can hepimizin sorumluluğundadır. Yalnız devlet değil bizim de vatandaşlar olarak bir kısım sorumluluklarımız vardır. Öncelikle sokak hayvanlarını koruyan yasayı iyi okumalıyız. Yasa 24 Haziran 2004 te TBMM de kabul edildi. Bu yasada biz vatandaşlara ne gibi sorumluluklar yüklüyor. Belediyelere ne gibi sorumluluklar yüklüyor. Bunları bilmeden rastgele konuşmak, hiçbir şey ifade etmiyor. Bu makalede yasa çok uzun olduğu için satır satır yazmam, hoş değildir. Arzu eden internetten çok kolay yasaya ulaşabilir.
Ayrıca basında çıkan haberlere bakarak her sokak köpeğini saldırgan olarak değerlendirmeyelim. Muhtemel bu köpekler sahipliyken koruma içgüdüsüne bağlı olarak sokakta bırakılan köpekler olabilir.
Bir sokak köpeğinin ortalama ömrü üç yıldır. Bu bilgi çözüm açısından stratejik öneme haizdir. Ülkemizde sokağımızdaki kısırlaştırılmamış tüm köpekleri belediye yetkililerine bildirelim. Kısırlaştırılan ve de aşısı yapılan her köpeğin kulağında, kulak küpesi bulunur. Kulak küpesini görünce o köpeğin aşısının yapılmış olduğu ve de kısırlaştırılmış olduğuna kanısına varırız. Ayrıca elimizdeki melez ırkı köpekleri de kısırlaştıralım. Onları sokağa salmayalım. Eğer bir zaruret varsa belediyelerin barınağına bırakalım. Kesinlikle sokağa bırakmayalım.
Kendimize ya da çocuklarımıza, köpek, kedi fark etmez mümkünse barınaktan sahiplenelim. Bu yolla sokak hayvanlarına bir nebze olsun yardımcı oluruz.
Her ilçe belediyesine ait sokak hayvanları toplama ekibi kuruldu. Vatandaşlarımızdan gelecek olan tüm ihbarları değerlendirerek yapmaları gereken toplama işini yapmaktadırlar. Biz vatandaşlar mahallemizde, sokağımızda görmüş olduğumuz küpesiz, yaralı bakıma muhtaç hayvanları belediye toplama görevlilerine bildirerek onların rehabilitasyonlarını sağlayabiliriz.
Sokak hayvanları korunmasında yerel hayvan koruma görevlileri de önemli görevler üstleniyor. Eğer bulunduğunuz mahallede yerel hayvan görevlisi yoksa il hayvan koruma kuruluna başvurabilirsiniz. Yerel hayvan koruma görevlisi her yıl için seçilir. Yetki ve sorumlulukları kanunda açıkça belirtildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tedavi görüyordu
Tedavi görüyordu
Yaralılar hastaneye kaldırıldı
Yaralılar hastaneye kaldırıldı