banner2

banner1

13.07.2021, 10:04

Balık Hafızası

Yaşadığımız coğrafyanın gerçeklerini ne de çabuk unutuyoruz.

Uzun yıllar olmasına rağmen hatırladığımız anda daha dün olmuş gibi canlanır aslında hafızalarımızda asrın felaketi. Ve ders ve tedbir  almamız gerekirken rant uğruna çabucak unutma moduna giriyoruz .

Günümüzde kanunlarla belirlenmiş olan kat yüksekliğini nasıl bir manevra ile ranta çevirebilirizin ve kamuoyu oluşturmanın mücadelesini vermenin derdindeyiz. Yarının ne getireceği kimsenin umurunda değil. Rant telaşı perde indirmiş gözlere.

Bizler yaşadığımız kentleri nasıl olur da bu kadar basite indirgeyip geleceğimizi düşünmeden beton yığınına çevirme hırsına bürünüyoruz.

Bir kesimimiz yapacağımız mezarların daha fazla olması için , diğer taraftan da bunlara müsaade edip nasıl rant elde edebilir derdindeyiz. İnsan hayatının önemi yok oldu gitti.

İmar ve otopark yönetmenliğine uyan yok, bir şekilde herkes kendi işini yürütüp daha fazlasını arzuluyor. Ki kat fazlalığına müsaade edenlerde bundan payını alıyorlar tabiki de.

Tarım alanlarını imara açıp şehri beton yığınına çeviriyorlar.

Tabii şehrimizin gelişmesi konusunda hemfikiriz. Sanayi ve tarımda ilerlemesi bizleri ziyadesi ile memnun eder .

Ancak tarım alanına OSB kurulması çok sakıncalıdır bizler için. Sanayi ve Tarımda dışa bağımlılıktan kurtulmamız için atılım yapmamız gerekir ki bunu bilim ışığında gerçekleştirmektir doğru olan.

Şehrimizin kabusu olan deprem gerçeği hep unutuluyor,  hala deprem toplanma merkezleri net değil.

Sokaklar dar ve bir felaket anında hareket kabiliyeti sıfıra yakındır neredeyse. Eylem planları nasıl uygulanacak bu tür afetlerde !..

Yeşili bol olan şehrimiz artık nefes alması zorlaşan neredeyse parmakla gösterilecek miktarda yeşil alanı kalan beton yığınına döndü.

Günü kurtarmanın peşindeyiz ve bugünü yaşıyor yarını düşünmüyoruz.

Ne olur yurttaşlarımıza tabut yapmayı bırakalım, yaşanabilir bir kent için herkes elini taşın altına koyup bilimsel araştırmalara imza atalım.

Unutulmaması gereken bir gerçek var ki “Deprem öldürmez,  Binalar Öldürür”

Umutlarımız Yaşanabilir şehir ve hayatlar için olsun.

Yorumlar (1)
Mustafa Tezer 2 hafta önce
Depremden depreme hatırlanan konuyu güncel hale getirmişsiniz,tarım alanlarının yok edilişi Cevat Adapazarı'nda dayanır,Ahmet beyin bayırı,Maltepe bayırı ve Serdogan tepelerine yerleşim kuracakları yerde edilebilir düz araziyi yerleşim açmış,Akovamız taş ovaya dönmüş,50 lerden sonra gelen belediye arazi ekilebilir tarımın can damarını dememişler,rant uğruna tarım arazilerinin butonları,insan nüfusu Sakaryada artınca ve göçte alınca demografik yapımızda arazilerimiz gibi bozuldu,yakın gelecekte çiçeklerimiz için saksılarımıza toprak bulamayacak duruma gelecek,Salim Başkanım saygılarımla.