banner2

banner1

22.12.2020, 17:16

Asgari mi ücret?

Uzun bir ara verdik yine yazılara. İşler güçler derken bir de korona bizi de yakaladı. Onca önlem, onca dikkate rağmen yakalandık virüse. Olsun bir şekilde atlattık bu sürecide. Sürece dair sorusu olanlar mail yoluyla veya sosyal medya aracılığı ile ulaşabilir. Şimdi kaldığımız yerden daha hızlı şekilde yola devam etmemiz gerekiyor.

Üstüne konuşmak istediğim konular arasında, Merkez bankası başkan değişikliği, ekonomi bakanı değişikliği, korona aşısı ve asgari ücret konuları var. Yılın sonu gelmesiyle gündem iyice yoğunlaştı. İlk sıraya asgari ücret konusunu koymak istiyorum.

Asgari ücret anlam itibari ile bireyin gıda, barınma, giyim, sağlık, ulaşım ve sosyal aktivitelerini en alt seviyede gerçekleştirmek için belirlenmiş olan emeğinin karşılığı olan ücrettir. Anlamını bilmeyen yoktur diye düşünebilirsiniz asgari ücretin. Ama emin olun var. Hem de bu insanlar koca koca okumuş etmiş, kravatlı, güzel giyimli insanlar…

Öncelikle asgari ücrete dair bir tahmin yapmanın zerre önemi yok. Çünkü şu an bu kararı verecek olan yetkililer 2002 yılındaki asgari ücreti bugünle kıyaslama ihtiyacı duyuyorlar. 100 liraydı 200 liraydı gibi laflar ediyorlar. Ama 2002 yılında mevcut olan alım gücünü bugünle kıyaslamaya gelince yok canım olur mu öyle hesap diyorlar. Akademisyen bir arkadaşımın 2010 ile 2020 Haziran rakamlarını karşılaştırdığı tabloda alım gücümüzün %36 düştüğünü göstermişti bizlere. Aralık ayı itibari ile bu rakamın daha da aşağı indiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.  Yani asgari ücreti ister 3000 TL ister 5000 TL yapın hiçbir önemi yok. Çünkü vatandaşın cebine kenara koyacak bir para kalmayacak.

Bu sene bir değişiklik yapılsa, yaptığımız zamları geri alalım asgari ücret aynı kalsın denilse ne olurdu acaba?

Sahi kime yarardı bu çözüm? Kim etkilenirdi bu işten daha çok? Emlak fiyatları tavan yapmış (sadece satılık değil kiralarda tepelerde), araba piyasasından bahsetmeye korkuyorum hala. En düşük market alışverişi bütçesi almış başını gitmiş. Döviz maalesef hala yükseklerde yerini koruyor. Bu da haliyle kaliteli yaşam seviyemizi düşürüyor. Ama bunları biz kendimiz söyleriz, kendimiz dinleriz. Duymak istemeyene sağır sultan haykırsa boşuna olur.

Sevdiğim bir büyüğümün bir sözü vardır. Çeşme akarken doldurmak lazım testiyi. Siz testiyi asgari ücretle doldurmak istiyorsanız sevgili yetkililer büyük bir yanılgı içindesiniz… Eğer mesele testiyi doldurmaksa; onlarca şirketin affettiğiniz vergi borçları milyonlarca insanın hayatı boyunca vereceği vergi miktarından daha fazla. Eğer mesele başkaysa burada yapılan seçimler sürekli sizi destekleyen halktan yana olmalıdır.

Ek olarak yapılan oransal değişiklik özel sektöre tam anlamıyla yansımayacak. Bu da toplumun bir kısmının daha asgari ücret düzeyine yaklaşacağı anlamını taşıyor. Makasın iki ucu arasındaki mesafe her geçen gün büyüyor. Orta kesim diye tabir edilen kesim aşağı inerken, belli kişiler zenginleşmeye devam ediyor. Sözlerim yanlış anlaşılsın istemem. Kimse için hazır paradan bahsetmiyorum. Ama bu oyunu aynı şartlarla, aynı kurallarla oynamak zorundayız. Adalet terazisinin şaştığı yerde geri kalan unsurları konuşmak zevzeklikten öteye gitmez.

Kalın sağlıcakla…

Mail: isbilircaner@gmail.com

Yorumlar (2)
Ufuk dursunoğlu 4 ay önce
Yapılan zamlar geri alınsa ve asgari ücret aynı kalsa lafsı bir çok şeyi özetliyor. Asgari ücretin rakam olarak yukarılara çıkması yaşam standartının arttığı manasına gelmediğini, önemli olan hususun alım gücünün hangi seviyelerde olduğunu anlamak gerekir. Kalemine sağlık...
Ramiz Karaeski. 4 ay önce
son 60 yılın en belirsiz dönemini yaşadığımız şu günlerde ülkece Borçlandırılmaya kredi batagına çekilmeye gittik. bir yandan devlet yönetenler milleti ve bu süreci yönetemez ken bir yandan kısa vadeli çözümleri ile tamamen ülke içersindeki eşitsizlikleri gün yüzüne tekrar tekrar çıkarmıstır. yag 30 tl iken 60 tl olmuşken oda bulursanız o fiyata şans ya! yumurta vs temel ihtiyaç kalemleri zam üstüne zam yemişkennnnnnnn iş verennn der kii bu ne kardeşim nasıl zam yapalım maaşlara , asgari ücrete.... .)
Ben zam istedim çalıştığım ortamda verilen tepki hep istiyosun her sene istiyomuşum eee istemiyim mi ? geçen sene yaptınız saolun bu sene kalsın mı demeliyim ?
Sayın İşbilir bizlerin süreçleri eleştirmesi gerekirken sistem bizleri sindirmiş ve herkes yenilgiyi saha çıkmadan kabullendirilmiştir.
Çok değil bakın yakınınıza kaç kişi ses çıkarıyor düzene ? yok yok kapıtalizim bizleri sömürmüş Başkanım...