banner2

banner1

banner22

Emniyetten büyük operasyon!

Sakarya’da Emniyet Genel Müdürlüğü, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nün ortak çalışması sonucu biri eylem hazırlığında olan 2 DEAŞ üyesi yakalandı. Şahıslardan biri tutuklandı, diğerinin işlemleri sürüyor.

ASAYİŞ 26.03.2021, 12:50 Editör: Aysima Kortak
banner48

VİYANA’DA GERÇEKLEŞEN EYLEMİ ÖRNEK ALMIŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ve Terörle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında başta Antalya olmak üzere birçok farklı şehirde aranan DEAŞ’ın ‘Yalnız Kurt’ eylemcisinin Sakarya’da olduğunun tespit edilmesinin ardından Sakarya Cumhuriyet Basşavcılığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince şehir merkezinde gerçekleştirilen eylemde Irak uyruklu M.S.J. isimli şahıs yakalandı. Şahsın yakalandığı adreste yapılan aramada kamuflaj ve eylemde kullanılmak üzere olduğu tespit edilen kama isimli bıçak bulundu. Gözaltına alınan ve Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan M.S.J. isimli şahsın ilk sorgusunda; 2 Kasım 2020’de Avusturya Viyana’da gerçekleştirilen saldırıdan ilham aldığı ve Türkiye’de benzer bir eylem hazırlığında olduğu ortaya çıktı. İlk ifadesinde; annesinin Şiiler tarafından öldürüldüğünü ve bu yüzden Şiilere ve ABD’ye düşman olduğunu belirten örgüt üyesinin daha önceden DEAŞ ile hiçbir bağının olmadığı, kaydı olmadığı ve herhangi bir eylemde bulunmayarak temiz bir şekilde eylem yapmak için hazır beklediği öğrenildi.

ÖRGÜT İÇİN ZEKAT TOPLUYORDU!

Öte yandan Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı doğrultusunda Sakarya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar kapsamında; 2015 yılında Irak’ta terör örgütü DEAŞ adına finans kaynağı yaratan ve Zekat Divanı ismi verilen yapılanmanın üst düzey yöneticilerinden olan Irak uyruklu Y.G.A.A. isimli şahıs, Sakarya’da gerçekleştirilen operasyonla gözaltına alındı. İlk sorgusunda DEAŞ bağlantısını itiraf eden ve sosyal medyada çok sayıda örgüt adına propaganda yaptığı tespit edilen şahıs, 22 Şubat’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yorumlar (0)