banner2

banner1

banner22

Emniyet denetimlerini sürdürüyor

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan denetimlerde 993 kişiye 1 milyon 507 bin 482 TL idari para cezası uygulanırken, 22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

ASAYİŞ 13.04.2020, 10:44 Editör: Ebru Bulut
Emniyet denetimlerini sürdürüyor
banner48

1 MİLYON 507 BİN 482 TL PARA CEZASI

Ülkemizde KOVİD-19 vakalarının artması ile birlikte İçişleri Bakanlığınca alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri çarşı, park, bahçe, meydanlar ile PTT ve banka önlerinde olmak üzere 30 ayrı noktada denetimlerini sürdürüyor. Yapılan denetimlerde toplamda 993 kişiye 1 milyon 507 bin 482 TL idari para cezası uygulanırken 22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

181 KİŞİYE PARA CEZASI KESİLDİ

Buna göre emniyet ekiplerince yapılan denetimlerde uyarılara rağmen sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği tespit edilen 232 kişiye, sokağa çıkma yasağına uymadığı tespit edilen 65 yaş üstü 114 vatandaş ile 20 yaş altı 181 vatandaşa 392’şer TL idari para cezası uygulandı.

15 İŞLETME HAKKINDA ADLİ İŞLEM BAŞLATILDI

Emniyet ekiplerince iş yerlerinin faaliyetlerinin geçici süre durdurulması kararına uymayarak işyerini kapatmadığı tespit edilen 56 işletmeye idari para cezası uygulanırken, ikazlara uymamakta ısrar eden, 15 işletme hakkında ise adli işlem başlatıldı.

52 ARAÇ SAHİBİNE İDARİ İŞLEM

Toplu taşıma araçlarına gerçekleştirilen denetimler de ise Şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarında yolcu kapasitesinin yüzde 50'si üzerinde yolcu alarak toplu taşıma tedbirlerine aykırı hareket ettiği tespit edilen 52 araç sahibine idari işlem yapılırken, ikazlara rağmen kurala uymamakta ısrar eden 5 araç sahibi hakkında adli işlem başlatıldı.

38 KİŞİYE PARA CEZASI

Şehir giriş ve çıkışlarında oluşturulan uygulama noktalarında ise Yol İzin Belgesi bulunmadığı halde Sakarya’ya girmeye çalışan 23 kişiye idari para cezası uygulanırken, yurtdışından Ülkemize giriş yapan ve 14 günlük karantina altında kalma kuralına uymayarak yurtlarda veya ikametlerinde beklemesi gereken süreyi beklemeden dışarıya çıkmaya çalışan 15 kişiye idari para cezası uygulandı. İkazlara uymamakta ısrar eden 2 kişi hakkında ise adli işlem başlatıldı.

320 KİŞİYE PARA CEZASI

Pazaryeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerinde vatandaşlarımız ve çalışanlar için maske takma zorunluluğunun ardından yapılan kontrollerde, kurala uymadıkları tespit edilen 7 kişiye 392’şer TL idari para cezası uygulandı. Sakarya’da 2 günlük sokağa çıkma yasağına uymadığı tespit edilen 313 kişiye 3 bin 186’şar TL idari para cezası uygulandı.

İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada “Ülkemizde ve İlimizde insanlarımızın sağlığı için büyük tehdit olarak başlayan Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, alınan emir ve kararlar doğrultusunda; Tüm personelimizin katılımıyla, İlimizin tüm giriş-çıkış noktaları ile şehrimizin işlek cadde ve kavşakları dahil olmak üzere 30 ayrı noktada 24 saat esasına göre aralıksız sabit uygulama noktaları oluşturulmuş, Halkımızın yoğun olduğu caddeler, meydanlar parklar ve bahçelerde ise yaya devriyeler ve motorize ekipler ile birlikte sıkı denetimler yapılmaya başlanmıştır. Devriye görevi yapan ekiplerimizce, vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu çarşı, park, bahçe, meydanlar ile PTT ve banka önlerinde bulunan vatandaşlarımıza, sosyal mesafe kuralına uymaları yönünde araç megafonları ile anonslar yapılmak suretiyle sürekli ikazlarda bulunulmuştur.” denildi.

Yorumlar (0)