banner2

banner1

banner22

Duruşma 28 Ekim’e ertelendi

Sakarya Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığı öne sürülen ve "siyasal veya askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarından yargılanan Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal'ın yargılanmasına bugün devam edildi. Mahkeme heyeti duruşmayı 28 Ekim’e erteledi.

ASAYİŞ 10.09.2021, 12:14 Editör: Aysima Kortak
Duruşma 28 Ekim’e ertelendi
banner48

Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal, "Siyasal veya askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçlarından Sakarya'da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince yakalanarak 21 Ekim 2020'de tutuklandı. 15 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen Al Astal’ın yargılanmasına Sakarya Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için çalıştığı öne sürülen Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Celse arasındaki belgelerin zapta geçirilmesinin ardından başlayan duruşmada mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşmayı ise 28 Ekim tarihine erteledi.

“YAYINLANANLAR HERKESİN ULAŞABİLECEĞİ BİLGİLER”

Duruşmanın başlamasının ardından söz alan sanık Al Astal’ın avukatı Recep Hacıeyüpoğlu, sanığın gazetecilik faliyeti dışında herhangi bir faliyette bulunmadığını, yayınladığı bilgilerin ise herkesin internet ortamından ulaşacabileceği bilgiler olduğunu, belli tarihler arasında Anadolu Ajansı’nda yaptığı haber başına para alarak çalıştığının doğrulandığını ve Türkçe bilmediği için ülke ile ilgili gizli bilgiye ulaşamayacağını belirterek sanığın gerekiyorsa en sıkı şekilde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını talep etti. Durumu değerlendiren mahkeme heyeti ise tutuklu olarak yargılanan sanık Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal’ın tutukluluk halinin devamına karar verirken duruşmayı ise 28 Ekim tarihine erteledi.

Yorumlar (0)