banner2

banner1

banner22

Cali uyuşturucu karteli ile bağlantılarını itiraf ettiler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca uyuşturucu kaçakçılığına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan Sakaryalı Nurten A. ve 6 şüpheli, adliyeye sevk edilmişti. Adliyeye sevk edilen 3 şüpheli suçlarını itiraf ederken, Sakaryalı Nurten A’nın babası da uyuşturucudan trilyoner olduğu ve 1998 yılında tutuklandığı öğrenildi.

ASAYİŞ 04.10.2021, 14:04 Editör: Ebru Bulut
Cali uyuşturucu karteli ile bağlantılarını itiraf ettiler
banner48

7 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen soruşturmada, 25 Ocak'ta Kolombiya'nın Bogota şehrinden çiçek kolileri arasında İstanbul'a getirilen 24 kilo 600 gram, 25 Mart'ta gelen 2 kilo 184 gram ve 5 Eylül'de Ekvador'dan muz konteynerine gizlenerek getirilen 44 kilo 850 gram kokain sevkiyatıyla bağlantılı olduğu belirlenen 7 kişi hakkında geçen hafta gözaltı kararı verildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca uyuşturucu kaçakçılığına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Ankara, Sakarya ve İstanbul'da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda Nurten A. isimli kadın baron Serdivan'daki villasında yakalanmıştı. Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlüklerine bağlı Narkotik ve Kaçakçılık ekiplerince Ankara, İstanbul ve Sakarya'da belirlenen adreslere düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda yakalanan 6 şüphelinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. Gözaltına alınan Nurten A. ve 6 şüpheli adliyeye sevk edildi. Firari olan Levent T.'nin yakalanma çalışmaları ise devam ediyor.

ZANLILARDAN 3'Ü İTİRAF ETTİ

Şüphelilerden 3'ünün emniyette verdiği ifadede suçlamaları kabul ettikleri ve Kolombiya'daki Cali uyuşturucu karteli ile bağlantılı olduklarını söyledikleri öğrenildi. Zanlıların, ifadeleri ile yaptıkları teşhis sonrası yeni şüphelilerin kimliklerinin belirlendiği ve bu kapsamda operasyonların süreceği belirtildi. Kokainin piyasaya sürülmesinde ise İstanbul bölgesinde Atilla A., Sakarya, Kocaeli bölgesinde ise Nurten A. kendilerine bağlı çalışan aracılarla yapıyordu.

BABASI UYUŞTURUCUDAN TRİLYONER OLMUŞ

Öte yandan Nurten A.’nın babası Selahattin A., 1998 yılında İstanbul Narkotik Polisi'nin 35 kilogramlık eroin partisinin sahibi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmış ve uyuşturucudan kazandığı trilyonu aşan mal varlığına el konulmuştu. Bir yıldır izlenen ve altı adamıyla birlikte 8 Eylül 1998 yılında yakalanan Selahattin A.'ın, 1980'den beri uyuşturucu ticareti yaptığı ve bu işten elde ettiği parayla İstanbul, Adapazarı ve Kocaeli'de kendisi ve ailesi üzerine çok sayıda gayrimenkul satın aldığı belirlendi. Ele geçirilen eroinin 20 kilogramlık bölümünün sahibi olduğu belirlenen Selahattin A.’nın bugüne kadar dokuz kez gözaltına alındığı, yakalanmadan dört ay önce de toplam 54 kilogramlık eroini 16 ve 18'er kiloluk partiler halinde yurtdışına gönderdiği ortaya çıkmıştı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi'ndeki uzmanların altı aylık çalışmaları sonucunda hazırlanan kara para dosyasında, Selahattin A. ve ailesinin üzerinde değeri trilyonu aşan mal varlığı olduğu belirlendi. Uyuşturucu ticaretinden elde ettiği parayla, İstanbul, Adapazarı ve Kocaeli bölgesinde çok sayıda gayrimenkul satın alan Selahattin A.'nın mal varlığına Emniyet'in isteği üzerine Mali Suçları Araştırma Kurumu'nca el konuldu. Selahattin A., 1998 yılında tutuklanması ardından cezaevinde kaldığı süre sonunda hayatını kaybetti.

Kara parayla mücadele uzmanlarının belirlemelerine göre, ailenin mal varlığı şöyle:

Selahattin A.,

       * İstanbul'da yerel yayın yapan Nokta Radyo İstasyonu,

       * Kirazlı köyünde 15 dönüm arazi,

       * Kirazlı - Maden köyü mevkiinde 24 dönüm arazi,

       * Kirazlı'da 15 dönüm Hazine arazisi üzerine kurulu otel inşaatı,

       * Kocaeli plaj yolunda 8 dönüm arazi ve üzerinde 19 villa inşaatı,

       * Karasu'da bir daire,

       * Bir Cherooke jeep, bir Honda otomobil ve Mazda kamyonet.

Kızı Nurten A.,;

       * Şirinevler'de üç katlı bina ve aynı binadaki Ataman Otomotiv'e ait beş otomobil,

       * Şirinevler'de bir daire, üç dükkan,

       * Cennet Mahallesi'nde bir daire.

Eşi Fatma A.,:

       * Kirazlı köyünde 15 dönüm arazi ve arazi üzerinde şato tipi villa,

       * Kocaeli plaj yolunda bir yazlık,

       * Sefaköy'de bir daire, üç dükkan.

  Oğlu Fahrettin A.:

       * Yeni Dünya Turizm ve İnşaat Şirketi,

       * Pivot Turizm Hizmetleri San. Tic. Ltd. Şti,

       * Avcılar'da bir villa.

    Oğlu Aydın A.:

       * Avcılar'da bir villa.

Yorumlar (0)