banner2

banner1

banner22

Testler başarıyla sonuçlandı

Arifiye Öğretmen Lisesi'nde 1977-80 yılları arasında yatılı olarak öğrenim gören Sadık Kutlucan’ın sahibi olduğu Bursa ilindeki Ebruzen Tekstil Fabrikası EN 18184 kalite standardında ilk iki saatte Covid-19 virüsünü yüzde 99.99 oranında yok eden kumaş üretmeyi başardı.

Arifiye 01.09.2020, 11:22
Testler başarıyla sonuçlandı
banner48

Türkiye’de bir ilk olarak üretilen yıkanabilir kumaş; maskeden önlüğe, tişörtten eteğe bütün konfeksiyon ve ev tekstili ürünlerinde kullanılabiliyor. Yaklaşık 20 yıldır tekstil üzerine faaliyet gösteren Arifiye Mezunu Sadık Kutlucan’ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Ebruzen Tekstil'de dokunan kumaşın Covid 19 virüsüyle yapılan laboratuvar testleri başarıyla sonuçlandı. Böylece Türkiye'nin Covid-19 virüsünü yok eden ilk kumaşı üretilmiş oldu.

“İLK 2 SAATTE YÜZDE 99,99 ORANINDA YOK ETTİĞİ BELİRLENDİ”

Bursa’da ailesi adına yaptırdıkları okul yatırımlarıyla da yakından tanınan hayırsever iş insanı Ebruzen Tekstil Ceo'su Tekstil Mühendisi Sadık Kutlucan, herkesi heyecanlandıran kumaş üretimiyle ilgili şunları kaydetti: “Salgından kaynaklı süreci yaşarken iyi haber almaya ihtiyacımızın olduğu bu günlerde ürettiğimiz kumaşın 3 aydır yürütülen test çalışmaları başarıyla sonuçlandı. Dünyada tekstil üzerindeki antiviral aktiviteyi ölçmekte kullanılan EN 18184 standartlarına göre ürettiğimiz antiviral kumaşımız Covid-19 virüsüyle teste tabii tutuldu. Sonuç olarak kumaşımızın yüzeyine püskürtülen Covid-19 virüslerini EN 18184 standardı uyarınca ilk 2 saatte yüzde 99,99 oranında yok ettiği belirlendi. Bu test yaklaşık 8-10 milyon covid-19 virüsü ile yapıldı.” dedi.

ARİFİYE MEZUNLARINI GURURLANDIRDI

İlimizde ve Türkiye’nin birçok şehrinde yaşayan Arifiye Öğretmen Lisesi mezunlarını iki kat gururlandıran başarının sahibi Sadık Kutlucan; Bu bilimsel testin sonucunun sadece Türkiye için değil dünya açısından da önemli olduğuna vurgu yaptı. Kutlucan;  “Bu henüz çok yeni bir haber. Tüm bu süreci yerli imkanlarımızla, yurdumuzun bilim insanlarıyla yürüttük. Çok mutlu ve gururluyuz. Kullandığımız kimyasallar Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden alınmış olan Biyosidal Ürün Ruhsatı'na sahip. Yani insan sağlığına zararlı olmadığı ruhsatlıdır. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun” dedi.

“KÂRDAN ZİYADE HALKIN SAĞLIĞI DAHA ÖNEMLİ”

Covid 19'a karşı bir nevi savunma silahı olarak da kullanılacak olan “Neutron” markasıyla üretimine başladıkları kumaşın, normal kumaş türlerine göre fiyat farkının çok yüksek olmayacağını ifade eden Sadık Kutlucan, “Amacımız Türkiye'nin verdiği savaşa destek olmak. Devletimizin ve milletimizin geleceği için kârdan ziyade halkın sağlığı daha önemli. Salgınla yürütülen mücadeleye biz de araştırmalarımız ve bilimsel yaklaşımımızla destek vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Ebruzen Tekstil, anti viral gibi anti bakteriyel, anti statik ve alev almaz kumaş ve iş kıyafetleri üretiminin yanı sıra Türkiye ve dünyadaki önemli savunma, kimya, elektronik, ilaç ve otomotiv sanayi kuruluşları için özel üretim yapıyor.

Yorumlar (0)