banner2

banner1

banner22

Şikayetçi oldular

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde barınağa götürmek için yavru sokak köpeklerini yakalayan belediye personeline, “Yavruları annelerinden ayırmayın” diyen genç kıza bir mahalleli tokat atmıştı. Genç kız ve ailesi o kişiden şikayetçi oldu.

Arifiye 09.01.2021, 18:38 Editör: Gizem Demirsoy
banner48

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde barınağa götürmek için yavru sokak köpeklerini yakalayan belediye personeline, “Yavruları annelerinden ayırmayın” diyen genç kıza bir mahalleli tokat atmıştı. Genç kız ve ailesi olayla ilgili suç duyurusunda bulundu.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Ümmügülsüm Bayrak’ın Avukatı Güneş Kılcı, “Arifiye’de 2 gün önce yaşanan olayda köpekler usulsüz olarak toplanmaya çalışılmış ve kamuoyunu bilgilendirmeye amacıyla video çeken genç kızımız karşı komşusu tarafından suratına tokat atılarak şiddete maruz kalmıştır. Devamında da ‘benim elim, kolum uzun. Seni dava ederim’ gibi tehditler almaya devam etmiştir. Bu konuyla ilgili olarak şikayetimizi yaptık. Anne de İlçe karakoluna giderek şikayetçi olacak. Köpeklerin kuyruğundan tutularak bir arabaya atılmak suretiyle usulsüz ve kanuna aykırı olarak taşınmasına mı, annelerinden ayrılmasına mı, barınağa gördüreceğiz gibi yalanlar söylenmesine mi, yoksa genç bir kıza tokat atılarak şiddete maruz bırakılmasından dolayı mı şikayetçi olalım” ifadelerini kullandı.

“YAPTIĞIM ŞEYDEN GURUR DUYUYORUM”

Video çektiği için komşusundan şiddet gören Ümmügülsüm Bayrak, “3’ten 5’e kadar mesajlar aldım. Beni susturmaya çalışıyorlar. Şuan isim vermeyeceğim ama mesajda ‘tek şiddet yiyen sen misin?’ yazıyordu. Gerçekten bir saat ağlayıp bir saat gülüyorum. Yaptığım şeyden gurur duyuyorum. İyi ki video çekip haberler için paylaşmışım. Bu ülkede ne bir hayvana ne de bir kadına şiddet uygulanamaz. Kendimle gurur duyuyorum” dedi.

“BU YAPILAN BİR SUÇTUR”

Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği Sakarya İl Temsilcisi Betül Sakalısarı, yapılanın suç olduğunu dile getirerek ülkenin yeterli tepkiyi gösterdiğini ifade etti. Sakalısarı, “Öncelikle bu yapılan bir suç, çocuğa suç ve sokak canına bir suç. Bunda Türkiye yeterli tepkiyi gösterdi. Bizde dernek olarak yasal suç duyurularında bulunduk. Belediyeye özellikle sokak canlarını toplama ekiplerinde liyakatli kişilerin çalışması gerektiğini, hayvan sever personelin bulunması gerektiğini kendilerine ilettik. Bunun için de tabi yasal suç duyurularında bulunacağız. Şiddet gösteren yaşlı amcayı da esefle kınıyorum. O yaşlı amcanın da gerekli cezayı alması için bizde yasal olarak suç duyurusunda bulunduk. Dün akşam da infial yaratan olayda gördüğümüz gibi anne ve bebekleri ayırarak sadece bebekleri alıp anneyi bırakması 5199 sayılı hayvan hakları kanununa göre belediye suç işlemiştir. Kanunda yavrular annesinden süt emme döneminde ayrılmaz, ya anneyle beraber alınır ya da anneyle beraber orada bırakılır. Sonuçta bunlar süt çocukları olduğu için bağışıklık sistemlerinin de gelişmesi için anneye emmek durumundadırlar. Maalesef o çocukların akıbeti de belli değil. Büyükşehir barınağına gitmemişler. Bizim gönüllülerimiz şuan Arifiye ormanlarında çocukların atıldığı yeri tespit etmeye çalışıyorlar. Muhtemelen o çocukların da birçoğu maalesef melek olmuştur. O yüzden bu olayı şiddetle kınıyoruz” şeklinde konuştu.

“KIZIMI TEHDİT ETTİLER”

Anne Hatice Bayrak, “Kızım balkondaydı. Komşumuz balkona adımını attı ve kızımı tokatladı. Kızım sabahlara kadar ağladı, tokadı sürekli hissettiğini söyledi. Gönül isterdi ki gelsin kapımıza bir hata yaptık diyerek özür dileseydi olayı kapatabilirdik. Dün kızımı çayırlık bir yere çekerek İsmail B.'nin kızı elim kolum uzun ve seni mahkemeye veririm şeklinde tehdit etti. Ben bu kelimeye çok takıldım. Her şey videoda ortada” dedi.

NE OLMUŞTU?

İki gün önce Arifiye İlçesinde meydana gelen olayda, Arifiye Belediyesi ekipleri, sokakta yaşayan yavru köpekleri toplamak için mahalleye geldi. Yavru köpekleri tek tek toplamaya başlayan ekibe, aynı mahallede yaşayan genç kız, “Yavruları annelerinden ayırmayın” dedi. Genç kız bu anları cep telefonu kamerası ile kayıt altına almaya başladı. Bu sırada görevlilere yardım etmek isteyen mahallede oturan İsmail ön isimli kişi, bir yavru köpeğin üstüne basarak yakaladı. Genç kız gözyaşları içinde, “Basma günah” diyerek tepki gösterdi. Görevliler yavru köpekleri toplayarak barınağa götürdü. Genç kızın yaşananları kayıt altına aldığını fark eden görevliler, “Bizi çekiyor. Bak bu bize sıkıntı olur. Ben bu şartlar altında çalışamam” dedi. Genç kız yavru köpeklerin annelerinden ayrılmaması için görevlilere adeta yalvardı. Bu sırada İsmail isimli kişi, genç kıza tokat attı. Genç kız ise, “Bir kadına el kaldırdınız, bu videoyu her yerde paylaşacağım” diyerek tepki göstermişti.

Yorumlar (0)