banner2

banner1

22.11.2021, 09:08

Alemdar’ın gönül belediyeciliği

Adalet ve Kalkınma Partisi 2019 yerel seçimlerinde ‘Gönül belediyeciliği’ sloganıyla girdi.

Slogan epeyce bir süre kullanıldı. Başkanların sosyal medya paylaşımlarında kullanılan sloganın Serdivan’daki karşılığını düşündüm.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar için gönül belediyeciliğinin ne anlama geldiğini sorgulama ihtiyacı hasıl oldu.

Yusuf Alemdar il başkanlığının ardından Büyükşehir’e talip oldu. Partisi tarafından Serdivan’a aday gösterildi. Başkan Alemdar ilk döneminde sürekli halkın içinde, esnaf gezen, kendisine oy vermediğini bilse hatta muhalifi olduğunu bilse de selamsız geçmezdi. Alemdar ikinci döneminin sonunda ‘Serdivan’a verecek bir şeyim kalmadı’ diyerek yeniden Büyükşehir’e talip olmuş ama yine aday gösterilmeyince durum değişti.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar üçüncü döneminin ilk iki yılını vatandaştan uzak geçirdi. Seçim sloganı olarak kullanılan gönül belediyeciliğini millet için kullanmamaya başladı. Daha ziyade parasına para katmaya çalışanların gönlüne hitap edecek işler için mesai harcar oldu.

Alemdar şehrin kalbine yerleştirdiği Cadde 54 taş yığınıyla ardından belediyenin de hissedarı olduğu Serdivan AVM’nin mutlu olması için çalışıyor.

Ne yapıyor peki gönül belediyeciliğini ilke edinmiş Alemdar; Birkaç ay önce Serdivan AVM’nin bahçesinden kaldrırılan jeneratörlerin konulduığu yeşil alanı ticari alana dönüştürmek için karar aldı. Yeşil alanı, ticaret alanına dönüştürmek için engelli çocukların eğitim gördüğü iki okulun bulunduğu bölgeyi yeşil alan ilan etme gayretine mahkeme “dur” dedi.

Peki, AK Parti’nin güçlü olduğu dönemde Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar mahkeme kararı diyerek, yapmak istediğinden vaz mı geçti? Elbette hayır. Meseleyi yeniden gündeme getirdi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin son oturumunda bölgede yapılan plan değişikliği oylandı ve karara bağlandı. Bu şu anlama geliyor. Mahkemeye rağmen engelli çocukların eğitim gördüğü okulların arsası, yeni kararla yeşil alana dönüştürüldü.

Başkan Alemdar bu hareketiyle gönül belediyeciliğini kimin içinyapmış oldu? Elbette zengin birisinin para kazanması için.

Peki engelli çocukların okulu ne olacak? Onların gönlüne dokunacak belediyecilik nerede kaldı? İşte bu soruların cevabı Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’da…

Başkan Alemdar sadece AVM bahçesinde ki 2 bin 750 metrekare yeşil alanı, ticaret alanına dönüştürerek, gönül belediyeciliği yapmıyor elbette. Hatırlarsanız Kırantepe’de de benzer bir çalışması vardı. Biz yazıp-çizince proje kenara çekilse de, Başkan Alemdar meclis üyeleri sorunca inkar etse de yakında yeniden gündeme gelir.

Engelli çocukların eğitim gördüğü okulların bulunduğu alanın yeşil alana dönüştürülmesi için İMO yeniden çalışma yapıyor. Bir kez kamu yararına mahkemenin ‘dur’ dediği düzenleme için yeniden yargı yolu denenecek.

Bakalım bu sefer yine kamu vicdanı mı yoksa Yusuf Alemdar usulü gönül belediyeciliği mi kazanacak?

Yorumlar (0)