banner22

Kuzey Marmara Otoyolu tamamen hizmete açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı törenle Kuzey Marmara Otoyolu 6. Kesimi kullanıma açıldı.

Akyazı 19.12.2020, 14:18
Kuzey Marmara Otoyolu tamamen hizmete açıldı
banner48

Temmuz 2016’da yapımına başlanılan ve tamamlandığında bağlantı yolları dahil toplamda 400 kilometrelik bir uzunluğa sahip olacak olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit-Akyazı arasında kalan 6. Kesimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katıldığı törenle açıldı. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, İlçe Belediye Başkanları ve yetkililer katıldı. İstanbul Kınalım mevkii’nden başlayarak Sakarya’nın Akyazı İlçesine kadar uzanan Kuzey Marmara Otoyolu, özellikle İstanbul Havalimanı’na ulaşım için büyük önem arz ediyor. 12,4 milyon ton sıcak asfalt kullanılan Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında otoyolun Avrupa kesiminde toplamda 14 viyadük, 37 köprü, 3 tünel, 19 üstgeçit, 43 altgeçit ve 118 adet menfez bulunurken Asya kesimlerinde ise toplam 16 viyadük, 106 köprü, 5 tünel, 54 üstgeçit, 53 altgeçit ve 481 adet menfez inşa edildi.

‘ÜLKE GENELİNDE 3 BİN ŞANTİYE ÇALIŞIYOR’

Akyazı ilçesinde; Kuzey Marmara Otoyolunun TEM Otoyolu ile birleştiği noktada gerçekleştirilen programında açılış konuşmasını yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu’nun 6. ve son kesimi olan TEM İzmit-1 Kavşağı ile TEM-Akyazı arasındaki kısmını tamamlayarak Otoyolumuzun tamamını hizmete açtığımız bu önemli günde teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. 18 yıl önce, AK Parti iktidarı ile başlayan ulaştırma ve altyapı hamlemiz güçlenerek devam ediyor. Ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için, dünyanın en büyük projelerine imza atıyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, İstanbul Havalimanı, Bakü Tiflis Kars Demiryolu, Ordu Giresun Havalimanı ve Yüksek Hızlı Tren hatları gibi büyük projeleri başarıyla bitirdik ve hizmete verdik. Halen ülkemizin dört bir yanında 3000’in üzerinde şantiyemizde on binlerce mühendisimiz, teknik personelimiz, işçilerimiz gece gündüz çalışıyorlar. Sadece geçtiğimiz bir aylık dönem içinde Samsun-Sivas Demiryolu hattı modernizasyon projesini bitirerek, hizmete başlattık” dedi.

‘İMKANSIZ DİYE BİR ŞEYİ KABUL ETMİYORUZ’

Bakan Karaismailoğlu, “Aydın Denizli Otoyolu, Kayseri Havalimanı Yeni Terminal Binası ve Kayseri Anafartalar-YHT garı Tramvay Hattı’nın temellerini attık. Kahramanmaraş Göksun Yolu, Formula 1 Pisti, Hayrabolu-Tekirdağ Yolu ve Sarıkamış-Karakurt Horasan yolu ve Manisa Akhisar Çevre Yolu açılışlarını gerçekleştirdik. İlk ihracat trenimizi Çine uğurladık, yolculuğunu kesintisiz ve başarılı bir şekilde tamamladı. Geçtiğimiz Çarşamba günü, yine sizin huzurlarınızda Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu’nun son kısmı olan 2. kesimini açarak Otoyolun tamamını hizmete aldık. Aynı şekilde önümüzdeki yakın süreç içerisinde ise; pek çok projeyi hizmete alacağız. Geçit vermez denen dağları tünellerle deliyor, aşılmaz denen nehirleri köprülerle geçiyor, ‘imkansız’ diye bir şeyi kabul etmiyoruz. Aşkla bağlı olduğumuz vatanımıza ve aziz milletimize, büyük bir güçle, hizmete devam edeceğiz.”

‘KUZEY MARMARA OTOYOLU HAYATİ ROL OYNAYACAK’

“Kuzey Marmara Otoyolu, sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynayacaktır. İki kıtayı birbirine bağlayan, Avrasya’nın lokomotifi Marmara’nın itici gücü Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde; Araçların şehir içi trafiğine girmeden, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacaktır. 2016 yılından itibaren kısım kısım kullanıma açılan Otoyolumuz’un, daha önce hizmete aldığımız 320 km’lik kesimlerinden sonra bugün de İzmit 1 Kavşağı – Akyazı arasında yer alan 72.72 kilometre uzunluğu ile son ve en uzun kesimini hizmete alarak 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’muzun tamamını hizmete alarak ticaretin kalbinde yer alan bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz. Bugün açılışı için bir arada olduğumuz 6. Kesimde; 4 adet viyadük, 64 adet köprü, 22 adet üstgeçit, 20 adet alt geçit, 179 adet menfez olmak üzere toplam 289 adet sanat yapısı bulunmaktadır. Otoyolumuz ile yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek, ve tasarrufun önünü açan bir proje hayata geçirilmiştir. Ülkemiz coğrafi olarak deprem olasılığının yüksek olduğu bir konumda. Bu nedenle projelerimizin her birinde, depreme karşı dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımları kullanılmaktadır. Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir büyük depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul’a hizmet verecektir. Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin önemli gücü olan sanayi ve ticaret şehirlerine yeni bir soluk kazandıracaktır.”

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUZ’

“İstanbul’dan Anadolu illerine doğru gidişte ve dönüşte, mevcut TEM otoyolu ve D-100 Karayolunda oluşan uzun araç kuyruklarının da önüne geçilecektir. Zamanın ve konforun değeri Kuzey Marmara Otoyolu ile yeniden belirlenmiştir. Kuzey Marmara Otoyolu her bir Vatandaşımız için bir gurur vesilesidir. Gençlerimize, çocuklarımıza Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir nişanesi olarak gösterebileceğimiz dünya çapında bir eserdir. Ülkemizi ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için hiçbir engel tanımayacağımızın ve Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada lider ülkelerden biri olacağı günlerin ne kadar yakın olduğunun ispatı niteliğindedir. Bu güzel ve hayırlı günde, projemizde emeği geçen her kademeden çalışma arkadaşıma, yüklenici firmalara ve bakanlığımız personeline teşekkür ediyorum”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TELEKONFERANSLA KATILDI

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun ardından telekonferansla programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aziz milletim, değerli misafirler; sizleri selamlıyorum. Açılışını yaptığımız otoyolumuzun ülkemize, bölgemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün açtığımız yolumuzun uzunluğu 68 kilometreyi aşıyor. Kuzey Marmara Otoyolu’nun 2016 yılında başlayan ve etap etap açılışları devam eden otoyolun kalan son kısmını da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde açmış olacağız. Bu otoyol, İstanbul’un her iki istimaketinde de araç trafiğinde çok büyük rahatlama sağlayacaktır. Şuana kadar açılan kısımlarda bu faydayı zaten sağladık. Çeşitli noktalarda kurulan bağlantılar sayesinde her istikamette ulaşım imkanları sunuyoruz. İnşası devam eden yolların tamamlanmasıyla birlikte de Marmara çevresindeki tüm yollarımızı tamamlamış olacağız. Üretim ve ticaret gücüyle Türkiye’nin kalbi konumundaki Marmara Bölgemiz ve merkezinde yer alan İstanbul’un geleceğini şekillendiren yatırımları bizzat takip ediyoruz. Belediye Başkanlığımdan itibaren her anımı eser ve hizmet siyasetiyle geçirmiş biri olarak bu tür açılış programlarına katılmaktan çok büyük keyif duyuyorum. Kuzey Marmara Otoyolumuzu ülkemize kazandıran Bakanlığımızı ve mühendisinden işçisine herkese teşekkür ediyorum” dedi.

banner84
‘18 YILDA 880 MİLYAR LİRALIK YATIRIM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsanlar ve ürünler ülke içerisinde bir yere hızlı şekilde ulaşamıyorsa orada kalkınma ve refah olmaz. Türkiye uzunca bir süre bunun sıkıntısını yaşamıştır. İktidara geldikten sonra bölünmüş yol uzunluğumuzu 28 bin kilometreye çıkardık, otoyol uzunluğunu neredeyse ikiye katladık. Sadece ulaştırma yatırımları için 18 yılda 880 milyar TL’nin üzerinde kaynak kullandık. Demiryollarında ülkemizi hızlı ve yüksek hızlı tren hatlarıyla tanıştırdık. İnşallah önümüzdeki yıl Ankara-Sivas Hızlı Tren hattımızı açıyoruz. Ülkemizdeki tren yollarının neredeyse tamamını yeniledik. Havayolu ve Liman yatırımlarıyla ülkemizi öne çıkarma hedefindeyiz. Hala devam eden yatırımlarla ülkemizi pandemi süresi sonrası üretim merkezi haline getirmeye çalışmaktayız. Asıl büyük atılımı önümüzdeki dönemde bekliyoruz, ülkemizin siyasi ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirdikçe adımlarımızı daha kolay atmaya başladık.

‘KARDEŞLİK İKLİMİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

“Terör örgütlerini kullanmaktan darbe girişimlerine, siyasi ve yaptırım hareketlerini denediler ancak bunda başarılı olamadılar. Dayatmayla, ayak oyunlarıyla ülkemize diz çöktürme hayalinde olanlara sesleniyorum, sizleri hayal kırıklığına uğratacağız. Nice badireleri atlatmamıza vesile olan bu kardeşlik iklimine sıkı sıkıya sahip çıkıyoruz. Türkiye’nin bir cendere içerisine sokulmasına milletimiz izin vermeyecektir. Eser ve proje konusunda herkesle çekişmeye hazırız ancak bunun dışındaki hiçbir tartışmanın ülkemize faydası olmadığını düşünüyor ve vaktimizi burada olduğu gibi yatırımlarımıza ve takibine ayırıyoruz”

ÜLKEYLE GÖNÜL BAĞLARI KOPMUŞ’

“Biz insanımıza hizmet etme heyecanını yaşarken birilerinin ülkenin tökezlemesini istemesini anlıyoruz. Bunları biz ve milletimiz olarak çok iyi tanıyoruz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan Çin’e yolladığımız trende bir kez daha gördük. 2 deniz ve 5 ülke kat edip hedefine uğurlanacaktı, rutin işlemler için Halkalı’ya geri gelen trenimizle ilgili sırf hükümete saldırmak için kullanmaya çalıştılar. Bu trenimiz uğradığı her durakta konum atarak 12 günde Çin’e ulaştı. Böylelikle ülkemiz için çok büyük bir dış ticaret adımı da atılmış oldu. Bu ülkemiz için büyük bir başarıdır. Böylesi önemli bir başarı karşısında üzüntüsünü saklamaya dahi gerek duymayan zihniyetin bu ülkeyle gönül bağı kopmuş demektir. Hamdolsun milletimiz bunları görüyor”

‘BİZ TÜRKİYE İÇİN ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

“Biz Türkiye için üretmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Dün TBMM’de 2021 bütçemiz kabul edildi. Bu vesileyle her aşamada bütçeye katkı veren tüm Milletvekillerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı konusunda başta sayın Bahçeli olmak üzere ülkemiz için tüm gerekenleri yaptık. Adı millet olan ancak zillet içinde olan, PKK terör örgütüyle iç içe olanlara sesleniyorum; 2023 Cumhur İttifakı için yeni bir zafer yılı olacaktır. Maalesef Gaziantep’te özel bir hastanede meydana gelen tüp patlamasında 9 can kaybımız oldu. Allah’tan bu kardeşlerime rahmet, tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum. Rabbim bizleri bu tür felaketlerden muhafaza etsin diyorum. Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit 1 ve Akyazı arasındaki kısmının hayırlı olmasını diliyorum. Sağlıcakla kalın.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sonrasında Bakan Karaismailoğlu ve beraberindeki heyet, hep birlikte kurdele keserek yolu incelemek üzere araçlarla yola çıktı.

Yorumlar (0)