banner2

banner1

banner22

‘Hurdaya versem parçalarlardı’

Akyazı İlçesinde yaşayan 85 yaşındaki Vefa Güvenman’ın sahip olduğu Otomarsan üretimi otobüs, Hatay’da bulunan özel bir şirkete ait müzede sergilenmeye başladı. Yaklaşık 1 yıl süren restorasyon süreci sonrası Ankara’da otobüsünü gören Vefa Kaptan, “Vallahi çok gururluyum, hurdaya versem parçalarlardı” dedi.

Akyazı 15.12.2020, 09:32 Editör: Aysima Kortak
banner48

HURDAYA VERMEYE KIYAMADI
1935 yılında Sivas’ta doğan ve Başçavuş olan Babasının Akyazı İlçesine tayin olmasıyla birlikte Akyazı’da yaşamaya başlayan Vefa Güvenman, ufak yaşta okul hayatını yarıda bırakarak ilçe otobüslerinde muavinlik yapmaya başladı. 3 yıl boyunca hiç para kazanmadan çalışan ve yemek parasını bile babasından alan Vefa Güvenman, 1953’te ehliyetini alarak şoförlüğe başladı. Yıllarca farklı firmalarda kamyon ve otobüs şoförlüğü yapan Vefa Kaptan, 1971’de otobüsünü satın aldı. Farklı firmalarda uzun zaman boyunca çalışan ve daha sonra aralarında Sezen Aksu, Belkıs Akkale gibi ünlülerinde bulunduğu 70’den fazla sanatçıyla 14 yıl boyunca turne yapan Vefa Güvenman, 2005 yılında emekli olarak mesleğini bıraktı. Uzun yıllar kullandığı otobüsünü ise hurdaya vermeye kıyamayan Güvenman, aracı trafikten çektirdikten sonra evinin bahçesinde saklamaya başladı.

TAMAMEN RESTORE EDİLDİ
2010 yılında Hatay’da Türkiye’nin ilk klasik otobüs müzesini kuran özel bir seyahat firması için araçları restore eden Ahmet Canbaz, bir arkadaşı aracılığıyla 2012 yılında Akyazı İlçesine gelerek Vefa Güvenman’ın sahibi olduğu otobüsü inceledi. Vefa Güvenman ile görüşen ve aracı restore ederek müzeye koyacaklarını belirten Ahmet Canbaz, aracı satın alarak Bursa’ya götürdü. Yaklaşık 1 yıl süren restorasyon süreci sonrasında ilk günkü haline getirilen Mercedes-Benz Türk ve Otomarsan üretimi 499’uncu 0 302 modeli otobüs, Ankara’da firma için hazırlanan müzede sergilendi. Müzede otobüsün restore edilmiş halini gören ve duygulanan 85 yaşındaki Vefa Güvenman ise o anları anlattı.

SEZEN AKSU’YU BİLE TAŞIDI
15 yaşındayken Başçavuş olan babasının görevi nedeniyle Sakarya’nın Akyazı İlçesine taşındıklarını belirten Vefa Güvenman, “Biz 1950 yılında Akyazı’ya geldik. Ben şoför olmak istediğim için ortaokula devam etmedim. Babam daha önce beni bir terzinin yanına çırak olarak işe vermişti. Ben dükkan açmaya gitmek yerine Adapazarı otobüslerinde muavinlik yapıyordum. Para almayarak 3 sene muavinlik yaptım. Yemek yerdim ve babam yediğim yemeğin parasını verirdi. Çok zor şartlar altında bu mesleğe başladım, 1953’te ehliyet aldım ama 1965’e kadar kamyonculuk yaptım. Farklı yerlerde çalıştıktan sonra 1971’de Otomarsan üretimi olan bu 499 numaralı otobüsü satın aldım. Bu otobüsle farklı firmalarda çalıştım, turnelere gittim. İngiltere ve İsveç’e gittim kendi otobüsümle. 1974’te de Sezen Aksu’yu turneye çıkarttım. 14 yılım turnelerde geçti, 70’den fazla sanatçıyla çalıştım” dedi.

‘EVLADIM GİBİYDİ’
Emekli olunca aracının hurdaya verilmesine karşı çıkan Vefa Güvenman, “Emekli oldum, arabanında artık yaşı doldu ama hurdaya veremedim. Gölcük’e götürüp parçaladıklarını öğrenince evin önünde yatırmaya başladım. Ankara’da bu otobüsleri müzeye koymak istediklerinde bende olduğunu söylemişler. Önce gelip fotoğraflarını çektiler sonra 1 hafta sonra gelip satın alıp Bursa’ya götürerek restore ettiler, yenilediler. Birçok eski parçası vardı bende, onları da verdim, alıp götürdüler. Yeniledikten sonra Otomarsan’ın tesislerine götürdüler, bende gittim gördüm. Şimdi Hatay’da sergileniyor. Vallahi çok gururluyum, hurdaya versem parçalarlardı. Ömrüm yettiğince de vermezdim, kendi evladım gibiydi arabam. Ben o konuda çok titizdim” ifadelerini kullandı.

HİÇ CEZA YEMEDİ
Yaklaşık 42 yıl boyunca şoförlük yaptığını belirten Vefa Güvenman, bu süre zarfında hiç trafik cezası yemediğini belirterek, “Şimdi ki şoförlere bir şey demek istemiyorum ama hiç dikkat etmiyorlar, kurallara uymuyorlar. Ben çok titizdim, hiç ceza yemedim. Çünkü benim arabamda her ihtiyacımı karşılayacak malzemem vardı ve dikkatliydim. Devletin memuruyla da tartışmazdım, adam vazifesini yapıyor sonuçta. Sen nasıl ki direksiyonda ekmeğin için vazifeni yapıyorsan, o da orada vazifesini yapıyor sonuçta. Bizim iyiliğimiz için çalışıyorlar, saygı duymak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
Hasan Serin (mersin) 4 ay önce
Muhteşem sizin gibi insanları Allah başımızdan eksik etmesin
Erhan 4 ay önce
Hatay Has seyehat Hatay’ın gururu
İbrahim BOSTANCI 4 ay önce
Ben 1974 senesinden 1977 senesine kadar otomarsanda motor bölümünde çalıştım