banner2

banner1

banner22

Çorap almak için su satıyor

Akyazı İlçesinde sokakta su satan Hatice Hamud isimli kızın söyledikleri yürek burktu. 4 yıl önce Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Hatice, “Ayaklarım üşüyor, çorap almak için su satıyorum” dedi.

Akyazı 11.02.2020, 21:59 Editör: Ebru Bulut
Çorap almak için su satıyor
banner8

ÖNCE KARDEŞİME SONRA KENDİME ÇORAP ALACAĞIM

4 yıl önce Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak ailesiyle birlikte önce Adana’ya ardından ise Sakarya’ya gelen ve Akyazı İlçesine yerleşen Hatice Hamud, hem ailesinin geçimine yardımcı olmak hem de kendi ihtiyaçlarını karşılamak için su satmaya başladı. Soğuk havada kendisine neden su sattığını soranlara ayakları üşüdüğü için çorap alması gerektiğini ve bu yüzden su satıp para kazandığını söyleyen küçük Hatice yürekleri burktu. Küçük Hatice, insanların kendisine destek olduğunu belirterek, “Su almasalar bile para veriyorlar. Kuran kursuna gidiyorum. İmam Hatip’e gitmek istiyorum. Şuan dışardayım, sadece ayaklarım üşüyor, çorap alacağım kendime. Sattığım su paralarıyla önce kardeşlerime sonra da kendime çorap alacağım” dedi.

4 YIL ÖNCE SAVAŞTAN KAÇARAK GELDİK

4 Yıl Önce Suriye deki savaştan kaçarak 9 çocukla Önce Adana ya geldiğini anlatan Anne Buseyne Ramazan, “4 yıl önce savaştan kaçarak Önce Adana ya geldik 9 çocuğumla ev bulmak zor olduğundan Malatya ya geçtik aynı sorunu yaşadık oradan İstanbul la gittik ev kiraları yüksek olduğundan Akyazı ya geldik. Burada zor şartlar altında çocuklarımla mücadele veriyoruz. Türkiye bize 1200 lira yardım yapıyor markette ve kira borcumuz var ev sahibi evden kirayı ödeyemiyoruz diye çıkartmamak istiyor. Eşimi savaştan buyana sağ mı ölümü hiçbir şekilde haber alamıyoruz çocuklarım geçinmek için su satıyorlar gece sokakta olmalarına başlarına bir şey gelmesinden korkuyorum bende iş bulup çalışmak istiyorum” dedi.

Yorumlar (0)