banner2

banner1

banner22

Çocuk istismarından tutuklandı

Akyazı’da tarikat lideri F. N., bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklandı. Olayın ardından tarikat üyeleri ise şikayetçi babayı darp etti. Babanın omzu kırıldı, belinde ve kolunda ise yaralar var.

Akyazı 02.09.2020, 11:08 Editör: Aysima Kortak
Çocuk istismarından tutuklandı
banner48

Odatv'den Sami Menteş'in aktardığına göre, jandarma ekipleri F.N. hakkındaki ihbar nedeniyle, Akyazı ilçesinin Kuzuluk mahallesinde bulunan 'dergaha' geldi. Görgü tanıkları, Jandarma’nın ardından birkaç kişinin daha geldiğini yaşanan tartışmanın ardından tarikat mensuplarının Jandarmaların yanından bir adama saldırdığını söylediler. Görgü tanıkları, Jandarmanın biber gazı dahi kullanmasına rağmen, müritlerin saldırısını güçlükle durdurabildiklerini söyledi. Kavganın ardından F.N. gözaltına alındı. F.N.’nin gözaltına alınmasının ardından soruşturmayı yürüten Akyazı Cumhuriyet Savcısı, cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun ifadesine başvurdu. Çocuk İzleme Merkezi, uzmanların eşliğinde alınan ifadede, çocuk yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı. İstismara maruz bırakılan çocuk, “dergahta” 10 yaşında çocuğunun daha olduğunu belirterek söz konusu çocuğun da benzer şekilde istismara maruz bırakıldığını söyledi.

AİLEYİ TEHDİT EDİYORLAR

Perşembe akşam gözaltına alınan F.N., Pazartesi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, F.N.’nin tutuklanmasına karar verdi. Dava dosyasında Y.A.’nın ifadesinin haricinde F.N.’nin Y.A.’nın babasıyla yaptığı ve yaşananları kısmen de olsa itiraf ettiği telefon görüşmesine ait ses kaydının olduğu da öğrenildi. Y.A.’nın ailesinin can güvenliklerinden endişeli ve çaresiz oldukları söylenirken, tarikat ‘müritleri’nin aileyi, çocuğun ifadesini değiştirmesi için ölümle tehdit ettiği söyleniyor.

İSTİSMAR EDİLEN ÇOCUĞUN BABASI DARP EDİLDİ

Jandarmaların F.N.'yi gözaltına alma sebebinin, yakın zamana kadar annesiyle dergahta bulunan 12 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik cinsel istismar ihbarıydı. Jandarmanın yanında müritlerin saldırısına uğrayan kişinin de çocuğunun babasıydı. Habere göre, babanın omzu kırıldı, belinde ve kolunda yaralar var.

Yorumlar (1)
İpek Yolu Eğitim Kültür Derneği 6 ay önce
KAMUOYUNA DUYURU

Tarikat, insanları haramdan koruyup muhabbetle ibâdete teşvik eden bir kurumdur. Bu kurumun başında olan mürşid, şer-i şerife ve sünnet-i seniyye’ye temessük ettiği ölçüde takip edilir. Ancak bu kişide şeriata aykırı durumlar gözlemleniyorsa, bu şahsa biat etmek asla caiz olmaz. Şükür ki İbrahim İpek Efendi, irşad vazifesini eda ettiği süre zarfında ne İslam’a ne de tarikat-ı âliyeye zarar verecek bir tutumda bulunmamış, bilakis etrafındaki Müslümanlara rehberlik etmiştir. Ancak bugün onun ismini kullanarak “evliyalık(!)” iddiasında bulunan Fatih ismindeki sahte şeyh, dinimizce caiz olmayan eylemleri utanmadan, sıkılmadan gerçekleştirmiştir.

Şer-i şerif'e açıkça aykırı tutumlarına şahit olduğumuz için 5 sene evvel bütün irtibatlarımızı kopardığımız bu şahsın ve bu şahsı takip edenlerin, İbrahim İpek Efendi’nin ismini kullanmalarına/istismar etmelerine İpek Efendi’nin ailesi ve sevenleri olarak kat’i surette rıza göstermediğimizi tekrâren beyân ediyoruz. Zira İpek Efendi; sapık, ehl-i bidat insanlarla ömrü boyunca anılmadığı gibi, irtihalinden sonra da anılmayacak kadar haysiyetli ve şerefli bir ömür sürmüştür. Kendi nefsinin esiri olan, şeyhmiş gibi görünüp her türlü aşağılığı yapan bu şahsı Allah’a havale ediyor, onu hâlâ takip eden insanlara yanlış yolda ve çok büyük bir vebal üzerinde olduklarını tüm samimiyetimizle hatırlatmak istiyoruz.

İbrahim İpek Efendi Ailesi ve Sevenleri Adına
İpek Yolu Eğitim Kültür Derneği