banner2

banner1

banner22

Bahçede silahla öldürülmüştü

Akyazı İlçesinde 6 buçuk yaşındaki engelli kedilerini öldürenlerin bulunmasını isteyen Sevim çifti, bu süreçte kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya Barosu Avukatı Zekiye Güneş Kılcı ise, “Seri katil ve tecavüzcüler suça hayvanlara yönelik suçlarla başlıyor” diyerek Hayvan Hakları Yasası’nın çıkmasını istediklerini belirtti.

Akyazı 02.08.2020, 09:22 Editör: Ebru Bulut
banner48

“ADALET İSTİYORUZ”

Akyazı İlçesi Alaağaç Mahallesinde yaşayan Mesut Sevim ve Meltem Çağlayan Sevim çiftinin 3 aylıkken sahiplendikleri engelli kedileri Sütlaç, 10 Temmuz gecesi evlerinin bahçesinde silahla vurularak öldürülmüştü. 6 buçuk yaşındaki kedilerinin katilinin bulunmasını isteyen aileye sosyal medyada da çok büyük destek gelirken konuyla ilgili olarak konuşan Meltem Çağlayan Sevim, “Kedilerimiz ister evde isterse bahçemizde diledikleri gibi yaşıyorlardı ancak bahçe dışına çıkmıyorlardı. Zaten kedim engelliydi, çok fazla hoplayıp zıplayan bir hayvan değildi. Balkonda yattığı gece bir el silah sesi duyduk. Korktuk, maalesef Akyazı’da çok sık yaşadığımız bir şey bu. Dışarı çıkmaya korktuk. Sabah kedimi aradığımda bulamadım, bahçeye baktığımda ise maalesef ölüsünü buldum. Kedimi 1 kurşunla vurmuşlardı. Şikayetçi oldum ama delil yok, bu yüzden Jandarma herhangi bir şey yapamıyor. Burası köy ortamı olduğundan kamera da yok. Sütlaç için adalet istiyoruz diye bir kampanya başlattık ve çok destek gördük. Bunu; Hayvan Hakları Yasası’nın çıkışıyla taçlandırmak istiyoruz” dedi.

“AİLEMİZDEN BİRİYDİ”

Mesut ve Meltem çiftinin komşuları Hüseyin Şimşek ise, Sevim ailesi yanlarına taşınana kadar hayvanlara dokunamadığını ancak olaydan sonra yavru kedilerle birlikte uyuduklarını belirterek, “Ben normalde hayvanlara dokunamazdım. Bunlar evime geldiğinden beri onlarsız duramıyorum, beraber uyuyoruz bile. O gece bir köpek ağlaması duydum, kalkıp bakayım derken silah patladı. Avukat Mesut Beylere baktım bir ışık yoktu, dolaştım ve sonra dönüp yattım. Sabah olunca Meltem’e Sütlaç’ı bulamadığımı söyledim. Meltem çıkıp bahçeyi gezdi, gitti ölüsünü buldu orada” ifadelerini kullandı. Ölen kedileri Sütlaç’ın ailelerinin bir parçası olduğunu belirten Mesut Sevim ise, “6 buçuk senemizi biz bu hayvanla beraber yaşadık. Çok alıştık. Özellikle bana çok düşkündü. Ben yatarken gelir benim üzerimde uyurdu. Şimdi bazı insanlar bunun için ‘sadece bir kedi’ diyebilir ancak o sadece bir kedi değildi, bir canlıydı ve bizim ailemizin bir ferdiydi” dedi.

“ENGELLENMESİ GEREKİYOR”

Konuyla ilgili olarak konuşan Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Avukat Zekiye Güneş Kılcı, katil ve tecavüzcülerin suça öncelikle hayvanlara karşı suçlarla başladıklarını belirterek, “Maalesef Türk Hukuku’nda hayvanlar sahipliler ve sahipsizler olarak ikiye ayrılıyor. Sahipli olunca mala zarar vermeye giriyor ancak eğer sahipsizse istediğinizi yapabilirsiniz gibi bir algı var. Maalesef bununla ilgili yasal düzenlemelerimiz yok, sadece hakim ya da savcının inisiyatifine kalmış durumda. Mesela söz konusu olayla ilgili hala hiçbir işlem yapılmadığını biliyoruz. Yıllardır yapılan araştırmalarda seri katil ve tecavüzcülerin hepsi hayvanlarla başlıyor. Dolayısıyla siz bu insanları hayvanlara karşı suç işlediğinde toplumdan aldığınız zaman, onunla ilgilendiğiniz zaman aslında yarın bir insana yapılacak saldırının önünü kesmiş oluyorsunuz. Zaten devletin görevi suç oluşunca ceza vermek değil oluşmadan engellemektir. Bu noktada hayvanlarla ilgili daha ciddi ve titiz bir çalışma yapılarak maalesef artık tüm Türkiye’ye yayılmış olan insan ölümleri, kadın tecavüzleri gibi birçok şiddet olayının önüne geçmiş olacağız ama maalesef bu konuda sesimizi duyuramıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)