banner2

banner1

banner22

Arıza 3 gün sonra giderildi

Akyazı’da 3 gün önce içmesuyu borusunun patlaması üzerine SASKİ ekiplerini arayarak ihbarda bulunan Yıldırım, SASKİ ekiplerinin müdahale etmemesi ardından sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. SASKİ ekipleri paylaşımın ardından boruyu tamir etti.

Akyazı 01.08.2018, 17:56
Arıza 3 gün sonra giderildi
banner48

Akyazı ilçesi Alaağaç Mahallesi'nde yaşayan Hüseyin Yıldırım, evine su sağlayan içmesuyu borusunun patlaması üzerine borunun onarımı için SASKİ'ye arıza ihbarında bulundu.

Yaptığı ihbarlara rağmen patlayan borunun üç gündür onarılmadığını ve suyun boşa aktığını söyleyen Yıldırım, sosyal medyadan SASKİ'ye tepkisini göstererek suyun israf olmaması için kendi imkanlarıyla önlem almaya çalıştıklarını ifade etti.

Soruna acilen çözüm bulunmasını isteyen Yıldırım; "Yaklaşık 3 gündür. Su arızayı arıyorum.  ‘Efendim mail attık, gelecekler' diyorlar. Üç gündür müdahale etmediler. Su boşuna akıp gidiyor. Yazıktır, günahtır. Akan suya çözüm bulalım. Bu insanlar içtikleri suya, atık suya para ödüyor. Ne hizmet verdinizde bu parayı bizim faturalarımıza yansıtıyorsunuz. Bir tesisatçı bulup yaptırırım sıkıntı yok ama benden her ay aldığın atık su bedelini neden alıyorsun. Madem hizmet vermeyeceksin o zaman bu parayı neden ödüyoruz" diyerek tepki gösterdi.

Ev sahibinin sosyal medyadaki tepkisinin ardından SASKİ ekipleri, patlayan boruya müdahale ederek arızayı giderdi.

Yorumlar (0)