banner2

banner1

banner22

Akyazı'da evlerde korona testi yapıldı

Koronavirüs ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında Akyazı'da rastgele belirlenen adreslere giden ekipler, Covid-19 testi yapıyor.

Akyazı 09.01.2021, 15:46 Editör: Aysima Kortak
Akyazı'da evlerde korona testi yapıldı
banner48

Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için başlatılan "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında, doktor/diş hekimi ve hemşireden oluşan sağlık ekipleri çalışmalara başladı.

RASTGELE ADRESLERE GİDİLİYOR

Bu kapsamda TÜİK tarafından rastgele belirlenen adreslere giderek, kişilerin rızası dahilinde kan ve sürüntü örneği alarak Covid-19 testi yapılıyor. "Toplum Tarama Çalışması" kapsamında Sakarya'da 610 evde kan ve sürüntü örneği alınacağı açıklanmıştı. Bu kapsamda Akyazı'da sağlık ekipleri, gelişi güzel seçtikleri evlere girerek, vatandaşların rızası ile sürüntü ve kan örneği alıyor. Alınan örneklerle test yapılan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı değerlendiriliyor.

SONUÇLAR E-NABIZ’DAN ÖĞRENİLEBİLİR

Sonuçlar e-nabız üzerine yüklenirken vatandaşlarda bu sayede test sonuçlarını öğrenebiliyorlar. TÜİK tarafından rastgele seçilen hanelere giden sağlık ekibi, örnek almanın yanı sıra hazırlanan anket soruları yöneltiyor. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilecek.


Kaynak: Akyazı Haber
Yorumlar (0)