banner2

banner1

banner22

14 büyükbaş ölmüştü

Akyazı İlçesinde 14 büyükbaş hayvanın ölümü sonrasında başlatılan inceleme kapsamında ölen hayvanlardan alınan numuneler incelemeye başlandı. Mahallede hayvan alım satımı ise yasaklandı.

Akyazı 08.07.2020, 18:27
banner48

Haber / Nuri Kuru

14 BÜYÜKBAŞ ÖLMÜŞTÜ

Akyazı İlçesi Topağaç Mahallesinde kısa süre içerisinde 14 büyükbaş hayvanın ölmesi ve 18 hayvanın hastalanmasıyla ilgili olarak Akyazı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından filyasyon çalışması başlatırken ölen hayvanlardan alınan numuneler İstanbul’da bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ait Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi. Öte yandan mahallede hayvan alım ve satımı yasaklanırken mahalle dezenfekte edildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Konuyla ilgili olarak konuşan Topağaç Mahallesi Muhtarı İsmail Başer, “Hastalık sebebiyle meramızı yasakladık. Köyümüzde 14 tane hayvan öldü, hastalık devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden gelip inceleme yaptılar. Elimizde bir veri yok, hayvanlar öldü, diğerlerinde de hastalık devam ediyor. Köyümüzden dışarı çıkmasın diye hayvan alım ve satımını da yasakladık. Sonuçları bekliyoruz” dedi.

YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİLER

Toplamda bin hayvanın olduğu ve 400 hayvanın meradan yararlandığını belirten Mehmet Ali Sofuoğlu, “Bunun nasıl bir hastalık olduğunu bilmiyoruz. Benim 15 hayvanım var, 1’i öldü. Şuan için 10 bin TL’den fazla zarar var. Bir an önce bu hastalığın çözülmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)