banner2

banner1

banner22

'Türk Kültürü ve Milliyetçiliği'

21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği'nin düzenlediği panelde Türkçülüğün önemli düşünce insanları Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy ve Prof. Dr. İskender Öksüz 'Türk Kültürü ve Milliyetçilik' ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Adapazarı 15.05.2018, 12:50
'Türk Kültürü ve Milliyetçiliği'
banner48

21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği'nin düzenlediği 'Türk Kültürü ve Milliyetçilik' konulu panel Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Türkçülük ve Türk Milliyetçiliğinin yaşayan önemli düşünürlerinden Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy ve Prof. Dr. İskender Öksüz, salonu dolduran katılımcılara Türk tarihi, Kültürü ve Milliyetçiliğin geçmişten günümüze sürecini anlattı. Programa başta Sakarya Üniversitesi'nden olmak üzere ülkemizin çeşitli yerlerinde gelen akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKILMALI

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Paki Küçüker'in oturum başkanlığını yaptığı panelde ilk olarak eski Türk Dil Kurumu Başkanı da olan Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun konuştu. Ercilasun, kültürün yaşamasında dilin önemini anlatarak Türkçeye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

MİLLİYETÇİLİĞİN TARİHSEL SÜRECİ

Prof. Dr. İskender Öksüz ise, Milliyetçilik anlayışının tarihsel süreci hakkında bilgi verdikten sonra; Milliyetçiliğin emperyal güçler tarafından kullanılışı ve Türk Milletinin 'Milliyetçilikten' uzaklaşması için yapılanlara dikkat çekti.

TÜRK KÜLTÜRÜ

Ülkemizin yetiştirdiği önemli Türkologlar arasında yer alan Prof. Dr. Tuncer Gülensoy da Türk Kültürünün oluşmasındaki tarihsel süreci değerlendirdi. Orta Asya'da yaptığı incelemeler ve bilimsel veriler doğrultusunda hazırladığı görsellerle bir sunum gerçekleştiren Hocaların Hocası Gülensoy, milletlerin devamı için tarihinden kopmaması gerektiğini ifade etti.

BAŞKANDAN TEŞEKKÜR

21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği Başkanı, SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. İlhan Uçar da yaptığı konuşmada; "Tarihimizin, kültürümüzün, milliyetçiliğimizin ve gelecek tasavvurumuzun ele alındığı panelimize katılan tüm dostlarımıza, öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Yoğun çalışmaları ve programları arasında Adapazarı'nda Türklük sevdalıları ile buluşan değerli hocalarımıza da minnettarız" dedi.

Program, panelistlere çiçek ve ağaç üzerine Bozkurt figürü işlenerek hazırlanan hediyelerin verilmesiyle son buldu.

KİTAP İMZALAYIP SOHBET ETTİLER

Programın sonunda Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. İskender Öksüz ve Prof. Dr. Tuncer Gülensoy kitaplarını imzalayarak öğrencilerle sohbet etti. Geç saatlere kadar süren programda keyifli anlar yaşandı.

Yorumlar (0)