banner2

banner1

banner22

Tek amacı çocukları mutlu edebilmek

Annesinin hayali olan terzilik mesleğini 13 yaşından beri icra eden 82 yaşındaki Sevinç Onur, evinin balkonunda diktiği ürünleri ücretsiz bir şekilde çocuklara veriyor.

Adapazarı 09.07.2021, 16:34 Editör: Aysima Kortak
banner48

Adapazarı Papuççular Mahallesi’nde ikamet eden 82 yaşındaki Sevinç Onur, annesinin hayali olan terzilik mesleğini 13 yaşından beri sürdürüyor. Annesinin hayalini gerçekleştirmenin sevincini yaşayan ve eşini genç yaşta elim bir trafik kazası sonucu kaybeden Onur, tek başına yaşadığı evin balkonunda diktiği ürünleri, ücretsiz bir şekilde çocuklara veriyor. Tek amacının çocukları mutlu edebilmek olduğunu dile getiren Sevinç Onur, katıldığı kurslardan aldığı sertifikalarıyla da öğretmenlerinin takdirini topluyor.

“13 YAŞINDA DİKİŞ DİKİYORDUM”

82 yaşındaki Sevinç Onur, “Benim annemin hayatı İstanbul’da geçmiş. Annem çok lüks terzilerde kıyafet diktiriyormuş bu yüzden ‘kızım olursa terzi olarak yetiştireceğim’ demiş. Annem işi öğrenmem için köydeki kadınları bizim eve getirirdi. Ben de 13 yaşında dikiş dikiyordum. Babamın görevi nedeniyle o dönem Ağrı’daydık. O zaman kapımız çalındı. Bir hanımefendi “ben halk eğitim öğretmeniyim. Buradaki insanlar çok geri kalmış. Dikiş hocası olarak onlara öğreteceğim. Sizin kızınızı da listenin başına yazalım” demiş. Annem de benim dikiş dikebildiğimi söylemiş. Hocanın ısrarı sonucu benim adım listeye yazıldı. Ağrı’da kurs başlayınca ‘kadınlar kursa başladı’ diye herkese haber verildi. İlerleyen zamanlarda ise okulda sergiler açıldı, dikişler dikildi. Kursun müdiresi bir gün beni çağırdı. Bana ‘bu kadifeleri kim işliyor’ diye sordu. Ben o zaman 15 yaşındaydım. Benim yaptığımı öğrenince müdüre hanım ‘sen zengin ailenin kızısın galiba’ dedi. Ben de ‘Buranın ağasının hanımının kıyafetlerini dikiyorum’ dedim. O da beni tebrik etti” ifadelerini kullandı.

“ÖMÜR BİTTİ”

Her gün makinenin başına geçerek dikiş yaptığını söyleyen Onur, “Şimdi uykudan kalkınca ‘bugün ne dikecektim’ diyorum. Bu artık bende alerji gibi bir şey oldu. Dikiş dikmeden yapamıyorum. Şimdide bayağı hastayım ama bu koronavirüsten değil. Dizlerim ağrıyor o kadar. Allah’ıma şükür görüyorum. Gözlüksüz bir iğneyi geçiremiyorum ama görüyorum. Sadece ayaklarım ağrıyor. Parayla değil, dikiyorum veriyorum çocuklara. Zaten burada kumaşlar dolu. Ne zaman dikeceğim de bitireceğim bunları, ömür bitti” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)