banner2

banner1

banner22

Konağı satmaktan vazgeçtiler

Büyükşehir Belediyesi'nin kullanımında olan ve mülk sahipleri tarafından satışa çıkartılan Alicanlar Konağı'ın mülk sahipleri adına yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada konağın satışından geçici olarak vazgeçildiği belirtildi.

Adapazarı 19.06.2021, 23:47 Editör: Aysima Kortak
Konağı satmaktan vazgeçtiler
banner48

Konağın satışından geçici olarak vazgeçildiği belirtilen yazılı açıklama şöyle;

Üç kişiden oluşan Alicanlar Konağı'nın büyük hissedarıyız. Kullanım ve ihtiyaç harici nedenden dolayı, Konağı bir emlak kuruluşu vasıtasıyla satışa çıkardığımız daha ilk 24 saat içerisinde, Sakarya sanal basının yaptığı haberlerden sonra halk arasında umulmadık bir sansasyon yaşanmış ve bazı kişilerce bilip bilinmeden üzücü bir sıra polemiklere girildiğini görmüş bulunmaktayız. Bu yüzden, Sakarya Büyükşehir Belediyesi bu konuyla ilgili olarak basına acilen bir açıkla yapmak zorunda kalmıştı

BEDELSİZ BAĞIŞ

Şimdi bizim açıklamamızda şu doğrultudadır: Büyükşehir Belediyesi ile aramızda 30/03/2016 tarihinde bir protokol yapılmıştır. Ancak bu protokolden önce Eyüp Çıkmazı olarak bilinen dar sokağın hem trafiğinin rahatlatılması hem de tarihi eser kapsamındaki Alicanlar Konağının restorasyon, restitüsyon, aplikasyon, röleve gibi uygulamalarının belediyece yapılıp, Adapazarı halkının istifadesine açılması için, bahçe eninden 7 metre fedakarlık yapıp daraltılmak suretiyle yola 300 m2 terk edip Büyükşehir Belediyesine bedelsiz bir şekilde bağışladık.

300 METREKARE KARŞILIKSIZ VERDİK

Yola yapılan terkten sonra asıl söz konusu 10 senelik protokol yapılmıştır. Bu sözleşmenin bazı maddelerine göre taraflar karşılıklı olarak taahhütlerde bulunmuşlardır. Belediyenin her türlü tasarruf ve kullanım hakkı 30/03/2026 tarihinde sona erip, taşınmaz mal sahiplerine aynen iade edilecektir.

KONAĞI SATAMAZLAR DİYE BİR MADDE YOK

Taahhütler arasında, malikleri ''bu zamanın dolmasından önce KONAĞI SATAMAZLAR'' anlamında yasal bağlayıcı bir şerh yoktur. Kaldı ki tarihi eser kapsamındaki bu konağı ister özel ister tüzel konumundaki her kim satın alsa bile, Büyükşehir Belediyesinin sözleşme gereği yasal kullanım hakkı 30/03/2026 tarihine kadar devam edecektir. Bu cümleden olarak, şimdilik gördüğümüz lüzum üzerine ALİCANLAR KONAĞI'NI satma işinden bir süreliğine vaz geçmiş bulunmaktayız.

İLERİDE TEKRARDAN SATIŞA SUNACAĞIZ

Her türlü yasal haklarımız saklı kalmak şartı ile ileride yapacağımız değişiklikle Konağı tekrardan satışa sunacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz

Yorumlar (0)